Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro boyu - Sele yüksekliği

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında burak koçak tarafından paylaşıldı.

1. burak koçak

burak koçak Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba, boyum 175 bacak ölçüm 83 cm,

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer/road-bike

şu sitede güzel bir kadro ölçüsü hesaplama uygulaması yapmışlar,
    hesapladığımda uygun kadro 56 cm görünüyor ve 56 cm kadro ölçüsü olan bir bisiklet kullanıyorum,

sorum şu, yol bisikleti yarışlarında veya bisiklet üreticilerinin internet sitelerinde genelde bisiklet fotoğrafları şu şekilde,

sele kırmızı çizgi ve üzerinde yer alıyor, benim bisikletimde ise mavi çizgi hizasında.
    merak ettiğim şey acaba hesaplamada bir hata mı var? daha küçük kadro mu kullanmalıyım?

gövdem bacaklarıma göre kısa olduğu için biraz fazla öne eğildiğimi hissediyorum, bu sorunu daha kısa bir gidon boynu alarak çözmeyi planlıyordum ama ondan önce bu aklıma takıldı ve düşüncelerinizi almak istedim..

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  2. burak koçak

burak koçak Kıdemli Üye

Seviye:
    hatta şöyle şeyler de var :)

3. KIVANC YILMAZTURK

KIVANC YILMAZTURK Kıdemli Üye

Seviye:
    bence bu rüzgarı en az şekilde yemenizi ve sizi yavaşlatmaması için yapılmış ölçümlerdir çünkü kollarınızı koyduğunuzda göğsünüz kadroya dik şekilde uzandığında göğsünüze aldığınız hava akımından dolayı yavaşlıycaksınız fakat eğildiğinizde göğsünüze hava gelmiycek ve üzerinizden akıp gidecektir.

Bahadır Gürel ve sonEr´´ bunu beğendi.
  4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Büyük bisiklet turlarını incelersen profosyonellerin hemen hemen hepsi küçük kadro kullanırlar.Bunun akla gelen ilk nedeni daha iyi yatarak rüzgar direncini azaltmak olsa gerek.Bende boyuma göre 4-6 cm ufak kadro kullanıyorum (bilerek değil takas üzerine aldıgım ıcın o denk geldı) ilk zamanlar senin gibi konu üzerine çok araştırma yaptım resimleri filmleri inceledim.Sonra uzun turlara cıktım hatta klüp ile antremanlara katıldım üst düzey performansta kullandım (38 ortalama ile 80 km ) vucudumun hiçbir yerinde ağrı sızı olmadı (hep derler ya uygun olmayan kadro kullanımında bel ağrısı bacak ağrısı gibi) kısaca şunu söyliyebilirim sele boyu ile gidon boğazını değiştirerek düz oturduğun zaman vucut 45 derece eğimli ön teker mili ile gidon aynı paralelde kalıyorsa ( ben bu durumu açılı ve uzun gidon boğazı ile ayarladım) hiçbir sıkıntı yaşamıyorsun.Senin durumun için de söyliyeceğim zaten senin aklına gelen şey ,gidon bogazını kısaltıp söylediğim ayarı tutturman.(düz oturuşta 45 derece eğimli eller fren vites kollarının üstünde ön teker milini görmeyeceksin gidon onu kapatacak.)

burak koçak ve sonEr´´ bunu beğendi.
  5. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aynen bende bu konuyu çok merak ediyorum açıldığı iyi olmuş.Benimde sanırım boyuma göre bacak boyları biraz kısa olduğu için seleyi fazla yukarda kullanmıyorum.Bisikletin boyu 50 -52 olsa da koltuk çok kısa görünüyor ve bisiklet üstünde küçük görünüyorum.Gerçi böylesi daha iyi,öndeki kişinin arkasına geçince rüzgar yeme olasılığı azalıyor.

6. pala

pala Aktif Üye

Seviye:
    Selam Burcak,
    - Önce LOOK 695 Mondrian modelinden başlıyalım. LOOK'un bu modelinde sele borusu entegredir. Bu nedenle (resimlerde) uzun ölçüde olması gereklidir. Kullanıcı bacak boyuna göre kısaltma/kesim yapılır. Üstüne sele borusu (ePost) aparatı takılarak kullanılır.

- Diğer örnekdeki internet sitesi resimleri ise tamamen görsel amaçlıdır. Buradaki görüntüleri baz alarak dizayn/ayar yapılmaz. Genelde demo amaçlı bisikletlerde görsellik ön plandadır. Sele yüksekliği, zincirin konumu, hatta aynakol duruş şekli bile aşağı-yukarı benzerdir.

Vücud ölçünüze uygun kadro boyu seçin ve üzerindeki komponentleri size uygun ayarlarda yapın/yaptırın. Mavi-Kırmızı hizali çizgi şekli şart değil, ölçünüze uygun olsun.

Not: 56 cm kadro sizin için büyüktür.

burak koçak bunu beğendi.
  7. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yol bisikletince bacak ölçüsüne göre değil üst gövde ve kolların ölçüsüne göre kadro seçilmelidir derim ben.
    Hangi siteye baktığınızı bilmiyorum fakat düzgün bir site kadro boyu ile beraber kadronuzda olması gereken üst boru (aşağıdaki fotoğrafta C ölçüsü) ve gidon boğazı uzunluğunu da söylerler. (ya da gidon boğazı + üst boru toplam ölçüsünü)
    Siz de bu ölçülere göre bir kadro alırsınız, daha sonra da gidon boğazının uzunluğunu olması gerektiği modelle dğeiştirip kullanırsınız.
    Sele yüksekliğini ayarlamak ise çok kolay, bacak boyunuza göre milimetrik olarak sele yüksekliğinizi ayarlarsınız.

Şimdi sorunuza gelirsek.
    Öne doğru çok yatmanızın tek sebebi vardır.
    Boyunuza göre uzun bir üst borusu vardır bisikletin. Yani kadro size büyüktür.

Bunu çözmenin yolu ise çok basittir. Dediğim gibi düzgün bir siteden size olması gereken üst boru + gidon boğazı uzunluğunu bulmanız gerekiyor. Daha sonra kadronuzun üst boru ölçüsünden bu ölçüyü çıkartıp kalan uzunluk neyse ona göre bir gidon boğazı aldığınız zaman sorun çözülecektir.

Sele ve gidon konumuna gelirsek.
    Bu sizin nasıl bir kullanıcı olduğunuza bağlı. Sele ölçüsünü kendinize göre ayarladıktan sonra gidon boğazınızın yukarı aşağı açısını ve furş takımınızdaki spacer'ları kullanarak gidonu istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Aşağıda olması size daha aerodinamik bir pozisyon verecektir. Yarışlarda kullanılan bisikletlerde kadronun headtube denilen (aşağıdaki fotoğrafta B ile belirtilen kısım) normal bisikletlere göre kısa oluyor. Böylece yarışçılar çok daha iyi bir pozisyonda oturabiliyorlar bisikletlerinde.

Daha çok gezi amaçlı kullananlar ise yukarı açılı gidon boğazı kullanarak gidonu olabildiğince yukarı kaldırıp rahat bir sürüş pozisyonu elde edebilirler.

Umarım kimsenin kafasını karıştırmamışımdır.

8. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

9. burak koçak

burak koçak Kıdemli Üye

Seviye:
    biraz araştırdım, ve epey profesyonel bir ölçüm hesaplamasına sahip bir site buldum,

http://www.competitivecyclist.com/z...&ANSWER=1&SITE.CODE=RDB&STEP=2&FC_ANSWER_1=83

ve şu şekilde çıktı sonuç,

competitive fit (profesyonel bisikletçilerin çoğu bu ölçüleri kullanıyor) birçok sitedeki hesaplamanın söylediği kadro boyundan 3-4 cm kadar küçük kadro boyu veriyor. bu da sele ve gidon arasındaki mesafeyi açan en büyük etken.

benim bisikletim biraz sanırım french fit e uygun, yani hız için değil de daha çok rahatlık için seçilebilecek bir ölçü.

yardımcı olan herkese çok teşekkürler ayrıca

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Competitive fit'i hesaplarsak, sizin için söylenen üst boru + gidon boğazı ölçüsü 65,2 - 66,2cm aralığında.

Kullandığınız bisikletin modelini bilmiyorum fakat standart 56cm kadrolarda üst boru 56cm oluyor.
    Kısacası 90 veya 100mm'lik bir gidon boğazı alırsanız kendinize, kadro boyunuz size uygun hale gelecektir :)

Mesela ben 54cm kadro kullanıyorum şu an. Bana uygun olan üst boru + boğaz uzunluğu 685mm
    Bisikletimin üst borusu 545mm. Kısacası 140mm'lik bir gidon boğazı alırsam kadro bana uygun hale geliyor :)

11. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  12. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Biraz araştırdım...

Orta Boyun (16") ölçüleri şöyle: