Kadro boyu konusunda yardım.

Night

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
Merhabalar,

Dağ bisikleti almak istiyorum fakat kadro boyu konusunda kararsız kaldım. Şöyle ki bicycle frame size calculator den kadro boyum 18.5'' çıkıyor. Almak istediğim modelde ise 18'' ve 20'' opsiyonları var.
Bu bisikleti yüzde 90 düz yollarda kullanıcağımı varsayarsak 20'' lik kadro benim için daha mı uygun olur acaba?
20 '' kadro acaba tırmanışlarda yada inişlerde bana ne gibi sıkıntı verebilir?
18 '' kadro düz yolda 20'' kadronun eksikliğini hissettirir mi?

iyi forumlar

Scudo

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
Çok sorun çıkarmaz mesela bana uygun kadro boyu 16'' ama ben 18'' aldım nedeni ise daha yaşım 14 nereden baksan 4-5 sene daha uzarım diye düşündüm.

• Beğen
Tepkiler: Night

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
sorunun cevabı bende dosdum :)
1.75 boyum var 20.5 inch 51 cm mtb kullanıyorum toprak yola bile girmiyorum. on numara memnunum kücük mtb ler ile kesnlikle ne gezilir ne hız yapılır. tek sıkıntısı cok uzun süre bayır cıkınca biraz bel agrısı yapıyor. bide ben sele borumu yaklasık 16 cm kadar kaldırabiliyorum. buda biraz güzel görnmüyor. ama duruş acısı vs. yolda sürmek icin cok uygun normal bi mtb alsaymısım 10 gün sürer değişdirirmişim. ama bu bisikletle yarıs bisikletine geçmeme bile gerek yok gibi bişey :)

• Beğen
Tepkiler: Night

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
%90 asfaltta kullanacaksanız (ve geri kalan %10 downhill veya çok engebeli arazi değilse), dağ bisikletinden ziyade şehir bisikleti bakmanızı öneririm şahsen.

Ayrıca boyunuza uygun kadroyu almak önemli zira bel, bacak, omuz ağrıları hatta eklem sorunlarına dahi neden olabilir.
Hatta doğru kadro boyuna bakarken boyunuza değil de bacak boyunuza göre bakmanız daha doğru olur.
En doğru yöntem ise gidip denemektir.

Dağ bisikletlerinde (özellikle downhill ve engebeli arazi sürüşlerinde) bir boy küçük kadro boyu önerilir çünkü kontrolü daha kolay olur ve bisiklet daha atak davranır.

Night

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
Boy: 179 cm
Bacak boyu 84 cm

(link)
19'' çıkıyor 1 inç büyük olsa acaba sıkıntı yaratır mı ?

Dün gidip denedim, 20'' bacak boyu ile kadro arasında 4 parmak kadar boşluk kalıyor.

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
mtb yi mtb gibi kullanacaksan evet 18 doğru. benim 1 parmak bosluk bile anca kalıyor. ayda 1500 km civarı bu sekilde suruyorum hiç bir ağrı yasamadım sadece yokuslarda azıcık bir bel ağrısı o kadar.

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Ben 183 boyundayım 55 cm kadro kullanıyorum ve çok memnunum

Night

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Samet Koç
21.5'' kadro. Çoğunlukla düz yolda mı kullanıyorsunuz acaba?

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Evet, ama arazide kullandığım da oluyor o zaman sele borusunu aşağı çekiyorum.