Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kadro boyu ile ilgili birkaç soru.

Konu, 'Kadrolar' kısmında sezaik tarafından paylaşıldı.

1. sezaik

sezaik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

çok aradım ama nette bulamadım.

MTB 16" kadro boyunda, sele- gidon boğazı arası kaç cm dir , aynı şekilde 18" kadro boyu için kaç cm dir bilenler cevap verebilir mi ? aşağıdaki resimdeki I ile belirtilen uzunluk.

Ayrıca boyum 172 cm 18 kadro bisikletim var, standartlara göre 16 kadroya binmem gerekiyor tümden kadroyu değiştirmek istemiyorum gidon boğazını kısa olanla değiştirip seleyi de aşağıya indirsem 16" kadro ile yakalayacağım sürüş açılarına biraz daha yaklaşabilir miyim ?
    Ne dersiniz faydası olur mu?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

2. sezaik

sezaik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    evet deneyimli arkadaşların cevaplarını bekliyorum. 50-60 mm gidon boğazına geçmem beni rahatlatır mı ? Yorumlarınızı rica ederim. Görüşleriniz benimle birlikte birçok arkadaşa yol gösterecektir.

3. sezaik

sezaik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    evet kimseden bir yorum gelmedi ama aradağım cevabı sanırım buldum. Bence bisiklet boy seçimindeki esas olay efektiv üst boru uzunluğu ile ilgili. Sele yüksekliği ayarlanabilir olduğundan merkez boru yüksekliği(selenin içine girdiği ve boy için ölçülen değer) çok da önemli değil bence. Gelelim kadroya göre uzunluk ölçülerine;

4. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Dağ bisikletlerinde efektif üst boru uzunluğu kadro boyu için ölçü olarak kullanıldığına ilişkin bir yazı okudu iseniz bilmiyorum ama forumda ya da başka yerde ben hiç bu yönde yazı görmedim. Belkide gözümden kaçmıştır. Yol bisikletleri için bu uzunluk ölçü olarak kullanılabiliyor tabi.
    Sizin bisikletinizde ayakta dururken üst boru bacak aranızdan 5-10 cm kadar aşağıda kalıyorsa tamam ama 1-2 cm kadar mesafe kalıyorsa kadro bariz büyük denilebilir. Kullanılabilir ama tavsiye edileceğini sanmıyorum.

5. sezaik

sezaik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sele ileri geri ayarı ile biraz oynadım ve gidon boğazını 120 mm den 55 mm çektim. Ayrıca sele yüksekliğini de bacak uzunluğuma göre yükselttim. Bisikletimi bu yeni haliyle tekrar bu haftasonu deneyeceğim. Umarım daha rahat bir sürüş imkanı sağlar bu değişiklikler. Benzer sorun yaşayan arkadaşlar varsa onlara da bir fikir vermiş olurum. 50 km lik bir gezi planım var, nasıl geçtiğini tekrar buradan yazacağım.

6. sezaik

sezaik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bana kalırsa merkez boru uzunluğu kadar üst boru uzunluğu da çok önemli. eğer bacaklarınız uzun üst gövdeniz kısa ise gidona normalden fazla uzanmak zorunda kalabilirsiniz bu da omuz ve sırt ağrısına yol açacaktır. tam terside olabilir. eğer bacaklarınız kısa üst gövde uzun ise bu durumda da fazla dik konumda bisiklet sürmek ve seleyi alçaltmak durumunda kalabilirsiniz. Yani aslında tek birşeye bakarak kadaro seçimi yapmak doğru görünmemektedir.

burak çolak bunu beğendi.
  7. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    boy 1.72 ise mtb de kadro boyunuz aşağıda kırmızılı olan yerdir..

Sabit Kadrolu - Hard Tail MTB
    Boy Kadro Boyu (cm) Kadro Boyu (inch)
    155 - 165 35 - 38 cm 14 - 15 "
    165 - 170 38 - 41 cm 15 - 16 "
    170 - 175 41 - 43 cm 16 - 17 "
    175 - 180 43 - 46 cm 17 - 18 "
    180 - 185 46 - 48 cm 18 - 19 "
    185 - 190 48 - 53 cm 19 - 21 "
    190 - 195 53 - 56 cm 21 - 22 "
    195 - 200 56 - 58 cm 22 - 23 "

kaynak ..

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=80109

önemli notlar vardır orada..

alıntı.
    Sele ileri geri ayarı ile biraz oynadım ve gidon boğazını 120 mm den 55 mm çektim. Ayrıca sele yüksekliğini de bacak uzunluğuma göre yükselttim. Bisikletimi bu yeni haliyle tekrar bu haftasonu deneyeceğim. Umarım daha rahat bir sürüş imkanı sağlar bu değişiklikler. Benzer sorun yaşayan arkadaşlar varsa onlara da bir fikir vermiş olurum. 50 km lik bir gezi planım var, nasıl geçtiğini tekrar buradan yazacağım.

50 km sürün ama zorlamayın fazla ,neticelerini görünce bize yazın boyunuza göre büyük kadro kullanıyorsunuz konforlu olacağını zannetmiyorum hele dik rampada..

8. burak çolak

burak çolak Üye

Seviye:
    hocam farklı kadro firmaları farklı üst borular üretebiliyor,onu en iyi şu şekilde hesaplayabilirsin selede oturduğun yeri merkez alarak furç un orta kısmına kadar ölç + boğaz uzunluğunu ölç bu uzunluk = omzundan dirseğine kadar + dirseğinden bileğine kadar olan uzunluğa eşit olmalı -+ 1,5 cm ( aya genişliği baz alınarak ) bu şekilde bir ölçüm o kadroyu sana uydurmak konusunda, olayı gidon boğazıyla çözmeni sağlayabilir.

9. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aşağıda verilen ölçülerdeki bir kadro bana uygun mudur ? BOYUM ; 183 CM , BACAK BOYUM ; 90 CM

KADRO ÖLÇÜLERİ

Ölçüler:

Orta göbek orta noktasından sele borusu bitim noktasına kadar 44 cm

Orta göbek orta noktasından sele borusu başlangıç noktasına kadar 40.5 cm

Sele borusu orta noktasından maşa borusu orta noktasına kadar 54 cm (Üst Boru Uzunluğu)

10. burak çolak

burak çolak Üye

Seviye:
    kol boyunuz ne ? dik durduğunuzda omuz başından dirseğe ve dirsekten bileğe kadar olan uzunluk :) olay bununla da alakalı aslında. sonuçta sele borusu çıkış yerleri farklı olabilir ve siz üst bedende kolları daha uzun bir insan da olabilirsiniz. uygun bir boğazla size uygun bir kadro olabilir, ama anladığım kadarıyla 18'' bir kadro var elimizde ve üst boru uzunluğu + boğaz uzunluğu size göre çok rahat ayarlanabilir ve uygun bir kadro olur.

11. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Omuzdan dirseğe 35 cm , dirsekten bileğe 30 cm yani toplamda 75 cm. Bu kadro geotech race kadrosu , delta bisiklete mail attım bana cevabı şu oldu ; 46 cm dir kadro boyu. Sizin boyunuza küçük gelir. Sizin en düşük kullanmanız gereken kadro ölçüsü 49 cm dir.