Bisiklette çok büyük kadro sorun olur mu?

Tepki
2
İsim
Ferhat SOYTURK
Bisiklet
Salcano
Arkadaslar 22.12.2014 de salcano insomnia 26 hd aldim fakat alirken kadro bilgim yoktu sonra arastirinca bisiklet almak domates almaya benzemezmis ogrenmis oldum benim boyum 160 kadrom ise 19" oysaki 16" almam gerekmis simdi ne yapmaliyim boyle kullanmalimiyim yoksa kadro degisimi yapmam gerekmi beni aydinlatin zira kafama cok takiliyor

Scudo

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Öncelikle kadro boyu sadece boy ile doğru orantılı değildir. İnternetteki tablolar ortalama bir bilgi veriyor ancak bunlar hekes için doğru olacak diye bir kaide yok. Kadro boyu için kol boyu, bacak uzunluğu, gövde uzunluğu vs. gibi başka değişkenler de önemlidir. Türkiye'de uygun kadro boyu bulmak için sistemler neredeyse hiç yok olanlar da pahalı. Benim bildiğim Alatin Bisiklet Retül sistemiyle bikefit yapabiliyor ama 300 lira gibi bir fiyatı var. Bu paraları vermek istemiyorsan(ki ben de vermedim) en doğrusu bisiklet almadan önce çeşitli boyları denemektir.
Biraz büyük ya da küçük olsa bir şekilde idare edecek şekilde ayarlanabilirdi ama senin kadronda aradaki fark çok büyük. Eğer değiştirme imkanı varsa değiştirmeni tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Efe Yamac Yarbasi

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Kadro boyu çok önemli ileriye dönük sorunlar doğurabilir.Bacak ağrıları ,sırt ağrıları daha kötüleri bile olabilir.Bir daha binememek gibi .

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
bir boy büyük, bir boy küçük o kadar sorun olmaz, ama seninki baya büyük olmuş. sanıyorum sele borusu görünmüyordur. Bisikletten keyif almak istiyorsan bir an önce değiştir.

Tepki
2
İsim
Ferhat SOYTURK
Bisiklet
Salcano
Aynen sele borusu kayboldu malesef salcano ile gorustum kadro icin donus yapacaklar bakalim

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Arkadaşların dediği gibi kesinlikle değişim yapmalısınız.

ctnk

Üye
Tepki
0
İsim
Serhat
Arkadaşlar benim boy 168 Bacak iç bacak boyum 80cm.17" mi 16" mi kullanmalıyım ?Bacaklarım normalden 5-6cm uzun.Nasıl yapmalıyım? kararsız kaldım.17" te fazla eğilirim gibi geliyor.

Hocam kusura bakma yeni konu açmak istemedim.Buraya sorayım dedim.Ama senin kadro boyu gerçekten çok fazla.Kontrol zor olur gidona fazla eğilirsin

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
bence 1.60 boy için 16" kadro bile üst sınırda. 15-15.5 denemenizi tavsiye ederim. arazide teknik sürüş ağırlıklı olacaksa dediğim gibi ama daha çok şehir içi diyorsanız 16" da olabilir.
benim boyum 1.70 mtb'min kadrosu 16". arkadaşlarımın daha büyük ve daha küçük kadrolu bisikletlerini de denedim. @ctnk ben 16" tercih etmenizden yanayım.

Oguzhan48

Üye
Tepki
0
İsim
Oğuzhan Alim İnan
Bisiklet
Sedona
konu bulmuşken bende yazayım yeni knu açmak istemedim boyun 178cm bisiklet alırke 17" veya 18" kadro alıcam diye gitmiştim ama binince cok rahat edemedim seleye oturmadan ayakta kaldığımda arası rahatsız etti 16 kadro aldım sizce ilerde sıkıntı çıkartırmı bu arada bacak boyum kısa deyil boyuma göre normal sizce ilerde sıkntı çıkartır mı?

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Oguzhan48 olması gerekenden +/-1 inç fark bazen biraz da tercih meselesi olabiliyor. ama tam ölçü bisikleti bacak arasına alıp üst borunun üstünde dururken değil sürüş pozisyonunda belirlenmeli. kadro geometrileri farklı olabiliyor. uzun çalışma mesafesine sahip amortisörler üst boruyu yükseltiyor ve üst boru yüksekliği farklı kadro boylarında birbirine yakın olabiliyor. sağlık açısından sorun çıkaracağını düşünmüyorum. gerekli sele, gidon, kol ayarlarını yapın tecrübe kazandıkça geometriden memnun kalmazsanız satış-takas yoluna gidebilirsiniz.

ctnk

Üye
Tepki
0
İsim
Serhat
Aslında en iyisi denemek arkadaşlar.Oğuzhan 48 deneyerek almış problem olacağını sanmıyorum.Ama seleyi çok yükselterek kullanıyorsan bu kadroya zarar verebilir.Yük *Yük kolu /fizik 1 yani kadroya daha fazla baskı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Oguzhan48 Benim de boyum 1.78 cm, iç bacak boyum 78cm civarı; 18" mtb kadrosu tam oluyor. Size 16" mtb kadrosu küçük olacaktır.

ctnk

Üye
Tepki
0
İsim
Serhat
Ek-73 bana tavsiyeniz ne olur

Oguzhan48

Üye
Tepki
0
İsim
Oğuzhan Alim İnan
Bisiklet
Sedona
bilginiz için teşekkür ederim @ozgur908 @EK-73 @ctnk şuanlık rahatsız etmiyor ama daha uzun yol yapmadım ilerleyen zamanlarda rahatsız ederse takasa gidicez artık

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
Boyum 1.69 yas 16 yol bisikleti alacagim kadri boyu kac onerirsiniz gelisme surecindeyim gecen ay 1.66 idim

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Bartu Bilgi
yol bisikletinde ölçü standardı cm cinsinden ve mtb'de size uyan inç cinsinden ölçünün yakınından geçmez. markaya göre üst boru uzunluğunu da göz önünde bulundurularak tercih yapmanızı öneririm. yaş 16 olduğu için ailenizin boy ortalamasını da dikkate alın. eğer bir 5 cm daha boy atacak gibiyseniz 1-2 sene sonrası için 53cm (çoğu üretici medium olarak verir) kadro iyidir gibi. boy aynı kalacaksa 51-52 derim. boyunuz çok coşarsa kadroyu satıp-takas edip 54-55'e çıkarsınız ilerleyen yıllarda. hem yerli hem yabancı sitelerdeki kaynaklara bakın ki özgür iradeyle bilinçli bir tercih yapmak mümkün olsun.

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
@ozgur908
Annem 1.69 babam ise 1.80 civarlarinda 1.85 te olabilir acaba boyum ne kadar olur 1999 luyum

@ozgur908
Internetten hesapladim boyum 1.74 civarlarinda olabilirmis

@ozgur908
Hem buyuk alsam nolur alirim 54 cm lik uzayana kadar seleyi altta kullanirim

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Hadi sizin bir bilginiz yoktu, bisikleti satan dükkan neden buna dikkat etmez ki? Eğer internetten almadıysanız gidin hakkınızı arayın...

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Bartu Bilgi
54 cm şu anki boyunuza büyük olsa da yine de çok büyük sıkıntılar yaşamadan binebilirsiniz, biraz daha fazla uzanmanızı gerektirir sadece, onu da gidon boynunu yukarı bakacak şekilde kullanarak ya da daha kısa bir boyun alarak bir miktar telafi edebilirsiniz (geçici çözüm). boyunuz 1.80'e yaklaştığında ölçüler tam olarak uyacak gibi. boyunuz uzayana kadar bisikleti daha iyi tanıyıp gerekiyorsa değişikliklere girişirsiniz. babanızın boyunu tam olarak ölçün ve onu dikkate alarak karar verin (kesin o boyda olacaksınız diye bir garanti yok). not: sele boyu ayarı vücudunuza uygun olmayan bir kadroyu kullanabilmeniz için değildir, tamamen bacak boyunuzu ilgilendiren bağımsız bir ayardır. tavsiyemi 1-2 sene içerisinde 180'e yaklaşacağınız tahminiyle verdim. boyunuz o kadar uzar mı bilemem. şu anki boyunuz için ideal ölçüler bunlar değil.