Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro boyama

Konu, 'Kadrolar' kısmında Necatii Durmaz tarafından paylaşıldı.

1. Necatii Durmaz

Necatii Durmaz Yeni Üye

Seviye:
    kadro boyama konusunda kararsız kaldığımdan bi boya firmasına sordum toz boya yaptıklarını söylediler toz boya nedir? aluminyum yol kadrosuna yakışır mı o konuda bilgisi olan varmı?

2. Soner YAMAN

Soner YAMAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kardeş toz boya dedikleri elktrostatik boya oluyor ve aliminyum için gayet de uygun bir boya .
    Fırın boyası yaptıramazsın çünkü aliminyum yüksek ısıya gelmez ve fırın boya yapıldıktan sonra fırında yüksek ısıda kurutulur . Onun için toz boya dediği boyadan kullanman daha uygun .

Toz boya kadroya elektrik ile akım verilerek yapılan toz boya üzerine sıkıldığında o boyanında manyetik özelliği olduğu için kadronu üzerin yapışarak yapılan bir boya daha sonrada 40-50 derece gibi bir sıcaklık da fırınlanır .

Teşekkürler

Recep TOPAL bunu beğendi.
  3. Necatii Durmaz

Necatii Durmaz Yeni Üye

Seviye:
    peki fırın boyada olduğu gibi fabrika çıkışı bir boya elde edebilirmiyim? bir boya firmasına yaptırıcam büyük bi ihtimalle sizcede doğrusu o olur değilmi? birde boya sökücü mevzusunu sorucaktım sizce boya sökücü mü daha iyi yoksa zımpara mı yapmalıyım? üzerinde bazı pas izleri var kadroya kadar inmiş..

4. dark_king_26

dark_king_26 Aktif Üye

Seviye:
    hocam iyi güzelde sıcaktan zarar görcekse elektrostatik toz boyaya dayanmaz kadro asıl ısı gerektiren odur. akrilik boyalar 65 derecede fırınlanır öle 300-500 derecede değil ama tozu sıvı hale getirip kurutmak için daha fazla ısı gerekir :in:

5. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Toz boyada beyaz için min 80 daha koyu renkler için 100derecenin üstünde sıcaklıklar kullanılır...

Toz boya kolay kolay çıkmaz ama bir yerinden patlak verirse o noktadan boya dökülmeye başlar...

6. Necatii Durmaz

Necatii Durmaz Yeni Üye

Seviye:
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.. boyayı tamamen söktüm yarın öbürgün de elektrostatik boyaya vericem. toz boyada her hangi bir desen elde edemiycem fakat boya üzerine kaliteli bi spreyle ufak tribal desenler atsam spreyin çıkma gibi bi ihtimali varmı? veya sırıtırmı sizce?

7. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ben dün arkadaşımdan,
    Sanayide birinin istenilen renklerde, hatta size özel karışım hazırlayarak sprey tüpleri doldurduğunu öğrendim.
    Boya sökücü kimyasalları da biraz araştırdım.
    Aliminyum veya krom çelik herhangi bir zararı yok..
    Yalnız bazılarını yüksek sıcaklıklarda kullanmak gerekiyor bunları tercih etmemek lazım hem uygulama zorluğu hem de sıcaklığın aliminyuma verebileceği zararlar açısından.
    Hiç kullanmadım ancak zımpara yerine boya sökücü kullanmak mantıklı.
    Hatta bu kimyasalı üreten firmanın iddaasına göre boya söküm işleminden sonra zımpara bile gerekmiyormuş.
    Ama benim planım,
    pürüzsüz bir yüzey için titizlendiğimden
    Boya sökücü + su zımparası + astar + su zımparası + Boya + pasta cila + stickerlar + en üst kat vernik + Pasta cila..

Tereddüt ettiğim nokta boyadan sonra pasta cila yaparsam verniğin tutunup tutunamaması. Boyadan sonra pasta cila yapmalı mıyım? Yoksa su zımparası mı gerekir? Burada terddütlerim var.

Stickerlerın uzun ömürlü olması için vernik altında kalmasını istiyorum ama onun üstünde de vernik tutunabilir mi şüpheliyim.

Ben de tavsiyelerinize açığım...

8. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:

Bahsettiğiniz boya sökücülerden ben de birkaç defa kullandım. Boyayı çok güzel söküyorlar ama 2-3 defa uygulamanız gerekebilir. Yüzey düzgün ise zımpara yapmanız çok gerekli değil ama astarın iyi tutunması açısından 600 veya 800 lük su zımparası ile zımparalayabilirsiniz.

Boyadan sonra pasta cila yapmanız kesinlikle gerekli değil. Zaten pasta büyük ihtimalle verniğin tutunmasını etkileyecektir. Ne tür bir boya kullanacağınızı bilmiyorum ama eğer ürethan bazlı otomobil boyası kullanacaksanız astar-boya, boya-vernik uygulamaları arasında bir günden fazla ara vermemelisiniz. Eğer katmanların çok fazla kurumasına izin verirseniz katmanlar arasındaki tutunma gücü azalabilir. Su bazlı akrilik boyalarda ise böyle birşey pek gerekli değildir.

Ayrıca vernik üzerine pasta cila atmak isterseniz, verniğin iyice kurumasını bekleyin. Eğer pasta cilayı vernik tam olarak kurumadan yaparsanız, verniğin hava almasını engelleyeceğiniz için vernik tam olarak sertleşemez.

Ahmet Turan BABACAN bunu beğendi.
  9. ersin balkaner

ersin balkaner Aktif Üye

Seviye:
    ahmet turan arkadaşım umarım yazdıgın şekilde boyamamışsındır bisikletini uygulamayı sırasıyla anlatacagım bota sökücü ve tel fırça yardımıyla boya sökülüp sonrada bol sabunlu suyla kırmızı keçe yerdmıyla temizlenip durulanıp kurutulacak akrelik sprey astarlar var çabuk kuruyorlar kuruduktan sonrada gri keçeyle pütürlü yerleri düzeltip temiz pamuk bırakmayan bir bezlen silip boyanızı atın stikırları yapıştırmadan önce kadronuzu gri keçeyle matlaştırıp yapıştırma işleminizi yapın sonrada verniginizi atıp görün nasıl parlak bir yüzey elde edeceksiniz ertesi günde ince pasta ve cila yapabilirsiniz

mcanb ve Ahmet Turan BABACAN bunu beğendi.
  10. ersin balkaner

ersin balkaner Aktif Üye

Seviye:
    mcanb ve Ahmet Turan BABACAN bunu beğendi.
  11. Anil Yavas

Anil Yavas Üye

Seviye:
    kaliteli bi iş için baya ugrasman gerekiyo cift zımpara boya cila fln bide sök tak işleri var.kolay gelsin

12. Ahmet Turan BABACAN

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ersin Abi,

Eline sağlık güzel iş çıkarmışsın.

Ben henüz boyamadım kadromu...
    Columbus aelle cro-mo kadro var bisikletimde. Colnago Campagnolo aynakol, colnago 3TTT gidon boynu ve gidon bir de campagnolo furş takımı var bunlar nostaljik ve çok hoş parçalar. Bisikletin ne olduğunu öğrenip orjinaline uygun bir boyama yapmak istiyorum.

Verdiğin bilgiler çok değerli benim için.
    Bu kırmızı ve gri keçe dediğiniz şeyler scotchlar mı? Yoksa zımpara şeklinde süngerler oluyor onlardan mı? Bunları alırsam su zımparasına gerek kalmıyor mu?

Kafama takılan diğer bir mevzu kadronun arka bacakları nikelajlı. Yalnız üzerinde vernik var ve ufak ufak kalkmış. Bu verniği boya sökücü kaldırır mı? Kaldırırken nikelaja karartma vs. zarar verir mi?

Bu arada arkadaşın açtığı konuyu kendi konum gibi kullandım :D kusura bakmaz umarım...

13. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gerçekten çok güzel olmuş boya, tebrikler. Bahsettiğiniz keçeleri açıklayabilirmisiniz biraz mümkünse?
    Teşekkürler

14. ersin balkaner

ersin balkaner Aktif Üye

Seviye:
    kırmızı scotch lar kaba işler içindir yani boyasız yüzeyleri temizlemek için gri olanları ise ince işler için olanıdır boyayı matlaştırıp vernik uygulaması için kullanılır nikelejın üzerindeki vernigi sökün gri keçeyle beyaz ince pastayı sürün ıslak bir şekilde bastırarak temizleyin ıslak dedigim suyla yani sonrada kuru temiz bir bezlen temizleyin parladıgını göreceksiniz birde vernik atarsanız kararma yapmaz kadromdaki boyalar boya işleminden sonra 4 günümü aldı bir de mtb bisikletim var onuda gri ve metalik maviye boyayıp istanbul yazısı yazdım boyaylan birde kart postallardaki bogaz manzarasını yaptım onlarıda boyaylan yaptım müsayit olunca onunda resimlerini eklerim

Ahmet Turan BABACAN bunu beğendi.
  15. Ahmet Turan BABACAN

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Çok sağol abi,
    gerekli bilgiyi topluyoruz yavaş yavaş. Müsait bir zamanda kolları sıvayacağım inşallah.

16. ersin balkaner

ersin balkaner Aktif Üye

Seviye:
    o zaman şimdiden kolay gelsin aklınıza takılan bişey olursa elimden geldigince cevaplarım

17. Arda Göndiken26

Arda Göndiken26 Üye

Seviye:

Evet buna katılıyorum...

18. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    benim bir arkadaşım bisikletini bildiğiniz araba boyası ile boyamış. Metalik araba boyası ile yani. Gerçekten çok da güzel olmuş. ama denemek isteyenler varsa önce bi araştırsın..

19. murat yayla

murat yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar ben sanayide oto boyacısıyım bu işlerin içindeyim.bisiklet boyasına toz boyaya fln çok incelemeye gerek yok.bisiklet için sanayide tanıdığınız varsa ona boyatabilrsiniz ama kullandığınız boya,sertleştirici,vernik kesinlikle kaliteli olmalı (akzo nobel-standox )eğer malzemeler düzgün olur ve ustada boyayı atarken akıtma yapmazsa %100 süper bir kadro olur

Tayyip.Öztürk bunu beğendi.
  20. murat yayla

murat yayla Kıdemli Üye

Seviye: