Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

'Kaçkarlar'dan Samsun'a

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Tuncer Bayık tarafından paylaşıldı.

1. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bu yaz evde oturmak yok. Bu yaz için değişik planlar yaptım.Yalnız tur yapmayı sevmiyorum. Zamanı belirttiğim zaman aralığına uyuşan olursa beraber gidelim. Bazıları Ramazana denk geliyor ama bilmiyorum belki çıkarım. Karadeniz turuna kim müsaitse bekliyorum. İznik turuna İstanbul, Yalova,İzmit vs çevreden bekliyorum.Sivas çevresi doğal güzellikler turuna da bu çevreden arkadaşlarla yapalım.
    PLAN-1 Doğu Karadeniz
    Zaman: 30 haziran-7 temmuz veya 28 temmuz-4 ağustos arası.
    Rota : Rize (Ayder yaylası) - Samsun veya tersi istikamet.
    PLAN-2 İznik Gölü çevresi
    Zaman: 10-29 Ağustos arası günlerden biri (bayram sonrası )
    Rota : Yalova - Orhangazi giriş ve çıkışlı İznik Gölü çevresi tam tur ya da Boyalıca'dan tepelere Tevfikiyelerden dolaşarak -Yalova (2. gün oluşturursak İznik girişinde bir gece çadır )
    PLAN-3 Sivas çevresi doğal güzellikleri turları.
    Zaman: Temmuz ayı içi hafta sonları 2 günlük çadırlı. ( 7-8 temmuz, 14-15 temmuz, 21-22 temmuz, 28-29 temmuz, 4-5 ağustos.)
    Rota : Tödürge gölü (80 km), Gürün-Darende (190 km), Gemerek (120 km), ...

SerkanNamazcı bunu beğendi.
  2. akgulcemal

akgulcemal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ayder yaylasında size eşlik etmek isterim eğer müsait olursam :)

3. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    Memnun olurum :)

4. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Planınız tam olarak nasıldır bilmiyorum ama bisikletiniz de müsait ise ayderden yukardaki yaylalara çıkmayı da tavsiye ederim , ayder çok güzel bir yer ama son dönemde gereğinden fazla bir şekilde betonlaştı doğallığını kaybediyor yavaş yavaş.

5. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sivas'a gelirseniz de ben size eşlik etmek isterim.

6. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    Oradaki yaylalara çıkmak planımda var. Ayder olmaz da Zilkale tarafı olur.
    Ben zaten şuan Sivas'a 25 km mesafede oturuyorum.(DÇ'te) Hafta sonları da Sivas'a geliyorum zaten. Ama pek bisikletli görmüyorum. Özele telefonunuzu gönderirseniz haberleşiriz. Belirttiğim tarihlerde Sivas çevresi turlarını yapmayı istiyorum. Büyük ihtimal bir gece çadırlı olur.

7. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tuncer abi mesajın için teşekkür ederim o günlerde ömrüm vefa edere yaşarsam tabi ki görüşmek güzel olur..
    Rotanı Zilkale ve yukarısı için ayırsan güzelde sarar :)
    Birde sivas'tan gelecek iseniz..
    Sivas -Şebinkarahisar-Eğribel geçidi2200-Eğribel inişi - Kümbet yaylası sapağı-kümbet yaylası-1700-Çakrak yaylası-1900-Yağlıdere-Espiye'sahil.
    Gibi rota daha neşeli ve güzel olurdu sizin için :)

Bkz ;
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=116239
    Oradan ver elini Çamlıhemşin,Zilkale,pokut ...

8. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eğer Ayder'den sonra Samsun istikametine devam edecekseniz, blogumu inceleyebilirsiniz. Geçen yaz yaptığımız Batum - Samsun turunda Ayder'e tırmanmış ve sonra sahilden Samsun'a doğru devam etmiştik. Tur için çok elverişli ve güzel bir rota. O tarihlerde Samsun'da olur muyum bilemiyorum fakat eğer ki burada olursam seve seve ağırlarım sizi.

http://tamerkamisli.blogspot.com

9. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir aksilik olmazsa planım gereği Hopa'da inip öğlen yemeğini Ardeşen'de yemek. Sonrasında 3 gün 2 gece Zilkale tarafından girip Ayder tarafından inmek. Maksat bir ilki yapmak (ilkse tabi) ve macera :cool: Konaklama noktalarım : Zilkale ve Trovit Köyü. 3 gün zirvelerdeyiz yani .3 günlük programım şöyle;

1.GÜN:
    Hopa-Ardeşen
    Ardeşen (mola-yemek)
    Ardeşen-Çamlıhemşin (mola)
    Çamlıhemşin-Zilkale (çadır-konaklama) :uyku:

2.GÜN
    Zilkale-Aşağı Çatköy-Yaylaköy (mola)
    Yaylaköy-Trovit (çadır-konaklama) :uyku:

3.GÜN
    Trovit
    Karmik (Yıldızlı gölü)
    Trovit'ten 1.zirve (2760 m)
    Palavit, Apivanak'tan 2.zirve (3065 m)
    Öküzyatağı gölü
    Yukarı Kavrun
    Büyük Deniz ve Meterez gölleri
    Ayder
    Çamlıhemşin
    Ardeşen :uyku:

3.günü akşamı 7 de tekrar Ardeşen'e inmiş olmayı ve 3. geceyi Ardeşen'de konaklamayı düşünüyorum. Sonrası Samsun veya Sinop'a sahil boyunca devam etmek. Bisikletim tur bisikleti. Yaylaların yolu bozuk olabileceğinden planımı minimum hıza göre hesapladım. Hem de yaylaların kokusunu içimize çeke çeke gezelim değil mi.

Ardeşen'den başlayıp Ardeşen'de bitecek 3 gün-2 gecelik çadırlı yayla turuna eşlik edersen sevinirim. Hem kılavuzluk edersin, hem de o güzellikler paylaşılmış olur.

Tek ve en büyük belirsizlik ilk günün 30 haziran mı,28 temmuz mu olacağı ! 28 temmuz ramazana denk geliyor ve gıda temininde sıkıntı olur mu acaba. Bir de dinsel kınamalara maruz kalmayalım o köylerde, sopayla kovalamasınlar :agla:

Çok memnun olurum. Çıkış tarihini bir karar verebilsem. Ama tahminime göre Samsun'a gelişim ya 7 temmuz veya 4 ağustosa denk gelir.

Serkancım bu rotayı seneye filan gideyim nasipse. Doğu Karadeniz turu kafamda çok zamandır vardı çünkü. Uyuyamam yoksa :D

SerkanNamazcı bunu beğendi.
  10. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    Planım netleşti sayılır. Tamer'in yorumları doğrultusunda Batum'u da plana ekledim. Kabaca planım şöyle;

27.7-Sivas-Hopa (otobüs)
    28.7-Hopa-Batum-Ardeşen
    29.7-Ardeşen-Çamlıhemşin-Zilkale
    30.7-Zilkale-Çatköy-Yaylaköy-Trovit
    31.7-Trovit-Karmik(Yıldızlı gölü)-Trovit (1.zirve)-Apivanak-2.zirve-Öküzyatağı gölü-Büyükdeniz ve Meterez gölleri-Y.Kavrun-Ayder-Çamlıhemşin-Ardeşen
    01.8-Ardeşen-Rize-Trabzon
    02.8-Trabzon-Görele-Tirebolu
    03.8-Tirebolu-Giresun-Ordu
    04.8-Ordu-Ünye
    05.8-Ünye-Samsun

Koyu kısımlar konaklama noktaları. Arkadaşlardan ricam buralarayakın bölgelerde çadır kurma imkanları ve yerleri hakkında bilgi vermeleri.

11. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Rota harika , kesinlikle eşlik etmek istiyorum umarım bir sıkıntı çıkmaz ve birlikte pedallarız . Batum'un rotaya eklenmesi de güzel olmuş , daha önce bir çok kez araçla gittim ancak bisikletle hiç geçmedim , batum yolunda da arkadaş olabilirim .

12. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel. O zaman Hopa'da katılıyorsun değil mi?

Ardeşen'de nerede kalabilirim. Pansiyon filan var mı ve fiyatları nasıl? Planı yaptım ama bütçeyi de planlamam lazım :D

Bir de şunu sorayım sana;

2.zirve; bizim Zilkale'den Ayder tarafına geçişimizi sağlayan kilit geçit ! Google Earth'de net anlayamadım, çok dik ve tehlikeli görülüyor ( işin heyecanı macerası da burda zaten :D ) ama yaya geçişi gösteriyor. Sıkıntı olur mu sence ?

13. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    İşte zirvede geçecek olan 2 ve 3. günün rota noktaları uydu görüntüsü

30.7-Zilkale-Çatköy-Yaylaköy-Trovit
    31.7-Trovit-Karmik(Yıldızlı gölü)-Trovit (1.zirve)-Apivanak-2.zirve-Öküzyatağı gölü-Büyükdeniz ve Meterez gölleri-Y.Kavrun-Ayder-Çamlıhemşin-Ardeşen

Uploaded with ImageShack.us

14. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hopadan katılabilirim , ardeşende en uygun yer sanırım öğretmenler evi olacaktır.Google earth'dan bende inceledim biraz , trovit yaylasından karmik yaylasına bir yol gözüküyor ama durumu nasıldır bilmiyorum yıldızlı gölü de pek uzak değil .Geri dönüp palovit'e geçmemiz de pek zor olmayacak gibi.Apivanak'tan yukarı kavrun tarafına geçmemiz bayağı zor olabilir gibi görünüyor ben tanıdıklarımdan bilgi almaya çalışırım.Öküzyatağı gölünden yukarı kavruna yine hafif bir patika gözüküyor.Kavrun merkezden sonrası zaten kolay.Sizin de dediğiniz gibi en zor nokta 2. zirve olacak heralde.

15. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    Bana öğretmenevinin fiyatını öğrenebilir misin ?

16. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ardeşen'de Öğretmen evi'nin yan tarafında bir Petrol Ofisi benzin istasyonunda arka bahçede çadır kurmuştuk. Çalışanlar avcılıkla ilgilendikleri ve doğa dostu oldukları için halimizden anlayıp ücretsiz çadır kurmamıza izin vermişlerdi. Eğer ki çadır konaklaması yapacaksanız benzin istasyonları tur boyunca en büyük dostunuz olacaktır.

Trabzon'da yerini tam olarak hatırlayamasam da Hotel Benli'de geceliği 10-15 TL'den kalabilirsiniz, bisikletçilere özel indirimi var. Yeri konusunda forumdaki Trabzonlu arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Tur boyunca çadır kurduğumuz yerlerden en beğendiğim yer Tirebolu'ydu. Tirebolu plajı halka açık, ücretsiz olarak ağaçların altına çadır kurabilirsiniz. Yorgunluğunuzu atmak için şöyle güzelce denize de girersiniz.

Ünye'de Çınarsuyu Camping diye bir yer var gayet güzel fakat fiyatlar biraz uçuk. Kısa bir Ünye turu yaptığımda güzel kazıklanmıştım, çaresizdim ve başka kalacak yerim olmadığı için fiyatı biraz şişirmişlerdi. Siz gittiğiniz de daha uygun fiyatta çekebilirler.

Tur boyunca deniz kenarı olup tenha olan yerlere istediğiniz gibi çadır atabilirsiniz. Biz çekinmiştik ama turun bir bölümünü birlikte gittiğimiz elin Hollandalıları gördükleri yere çadır atıyorlardı.

Sizin geldiğiniz tarihte Samsun'da olur muyum halen emin değilim, tarih yaklaşsın yeniden irtibata geçeriz zaten hocam. Şimdiden kolay gelsin, çok keyifli bir tur olacağına eminim.

Tuncer Bayık bunu beğendi.
  17. çetin ulutaş

çetin ulutaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    merhaba Tuncer bey, benim aklımdada bu yaz doğu karadeniz turu vardı.Benim için ilk olacak ekipmanlarımı toplamaya başladım.yol lasitiği takılmış dağ bisikleti kullanıyorum.tura çıkmayı planladığım arkadaşımın düğün ihtimali olduğu için bana katılamayacak.yalnız çıkmayı bende istemem çadırlı konaklamalı bir tur yapmayı düşünüyorum.1temmuz itibari ile tatile giriyorum.1eylüle kadar tatildeyim.sizede uyarsa beraber çıkabiliriz tura...selamlar

18. Furkan Candan

Furkan Candan Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Karadeniz Ve Sivasın Zorlu yollarında çok güzel bi yolculuk olucaktır.Sıkıntısız bi tur olur sizin için inşallah :)

19. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    Aslında öyle sabırsızlanıyorum ki şimdi bu saatte hazırlanıp çıkasım var yollara. Ama her şeyin uygun bir zamanı var ve o zamanı beklemek zorundayım. Uygun olan ilk tarih 30 haziran aslında .Ama bayram öncesi Yalova'ya geçeceğim için tur sonunda Samsun'dan direk Yalova'ya geçerim diye düşündüm. Sivas'a dön, tekrar Yalova'ya geç olmasın dedim. Bu yüzden Yalova'ya gideceğim tarihin 1 hafta öncesinden turu başlatıyorum. Kısmetse inşallah 28 temmuz sabah 9 gibi tur başlangıç noktası olan Hopa'dayım. Yalova'da da İznik gölü çevresi ve Samanlı dağları gibi rotaları turlamayı düşünüyorum.

Karadeniz turu ile Sivas çevresi turları ayrı ayrı turlar yanlış anlaşılmasın, yoksa Sivas'tan çıkıp onca dağı aşıp Karadeniz'e varmaya henüz cesaret edemedim :D

Elbette olur Çetin kardeşim. Haberleşelim.

Tamercim çok teşekkür ederim verdiğin bilgilere, gerçekten çok faydalı olacak. Sizler ve birçok arkadaşım bu rotayı gittiniz eminim ama yine de sizlerle benim penceremden bu turu paylaşmaya çalışacağım.

20. bajak

bajak Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2007 de öküzyatağında kamp atmıştık. Oralarda bisikletle gidilebilecek yollar hatırlamıyorum. Genelde patika iti. O da bir ayak genişliğinde. Dağcılara trans-kaçkar yapanlara bir onaylatın isterseniz.