Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaçkar kış yarışı 23 Ocak 2011

Konu, 'Dağ Bisikleti Yarışları' kısmında canelmas tarafından paylaşıldı.

1. canelmas

canelmas Üye

Seviye:
    Kaçkar ın Çekmeköydeki yarışı Bisiklet Forum da pek rating almadı bu hafta.:( Herkes biten yarış konusunda geyik yapıyordu ama kimse gelen yarışı konuşmuyordu. İstanbul un tipik hafta içi süper hava hafta sonu yağmuru da eklenince bu hafta yarışa çok fazla ilgi olmadı.

Organizatör de güzel sürprizler hazırlamışlardı. Otobüs, tünel vb yoktu ama 11 km lik bir tur vardı. :mad: (organizasyon 7.5 km diye anons etti belki benim gösterge yanlış okumuştur) Çok uzun bir süre tırmanış ve aşırı çamulu bölümler eklenince yarışı bitirmek tam bir irade savaşına dönüştü benim için. Çekmeköy deki parkurun belki de en kötü tarafı kalın yangın yolları. Bunlar çok çabuk çamur oluyorlar ve dümdüz iniş çıkışlar çamurda hem zor hem tehlikeli hal alıyorlar. Parkurun bir bölümü çamurdan geçit vermeyince ikinci turda parkur değişikliği yapıldı. Bu biraz karmaşa yarattı, kaybolanlar veya kestirmeden gidenler oldu.

İkinci turda itibaren yağmur da şiddetini arttırdı ve şartlar iyice zorlaştı. Yarışı terk eden bir hayli katılımcı olmuştur. 40+ kategori olarak 2 saat 45 dakikada bitirebildim 11 x 3 tur 33 kmyi, eve gidip temizlenip iki lokma yiyip akşama kadar yattım.

Kıssadan hisse
    Yarışçılar için
    1- Bütün hafta yattıktan sonra yarışa katılmak insanı zorluyor
    2- yarış öncesi uyku yemek dinlenme çok önemli
    3- Kış yarışlarında kafa, boyun, ayak bölgelerini üşütmemek için giyinmeli
    4- Lastik ve lastik basıncı çok önemli. İyidir diye Schwalbe rocket ron-racing ralph kombinasyonu yaptım ama çamurda çok kayıyor ve çok fazla çamur topluyor.
    5- Havaya aldırmadan tüm yarışlara katılmak önemli, her yarış ayrı bir zevkli, ve performans yarıştıkça artıyor

Organizatörlere
    1- Yarış parkuru sürpriz olmamalı, harita olarak da olsa önceden parkur, tur sayısı vb açıklanmalı, Parkur biraz daha iyi işaretlenmeli, Delta yarıştada Kaçkar yarıştada eksiklikler vardı bu konuda
    2- Yarışların 1.5-2 saatte bitmesi ile 2.5-3 saat olması arasında bir hayli fark var. Ya biri ya öbürü olmalı katılanlar ona göre katılsın. Bence normal yarışlar için 1.5-2 saat uygun ve daha fazla katılımcıyı çekiyor. Bunun dışında Maraton tarzı 30 km üstü yarışlar ayrıca olabilir.
    2- Yarışlar daha erken saatte başlamalı, yarışı bitir, sonuçları hesapla açıkla derken saat 13.30 oluyor. Tüm pazar günü bitiveriyor. Uzaktan gelenlere Çekmeköye ulaşmak zor tabii ama çalışan insanların da bir pazarı var, zamanı çok daha iyi kullanmak gerekiyor
    3- yarışlara bisikletle ilgili sponsorlar çekilmeli. Red bul gelecekse yarış sürerken her geçene red bull teklif etsin veya gatorade. Yıkamacı getirtmeli. Hele Yağlamacı gelse ne popüler olur. Kramponlu ayakkabı satıcıları gelse vb vb:in:
    4- Tüm zorluklara rağmen bu yarışları düzenleyenlere çok teşekkürler. Bu sayede bu sporu seven insanlar bir araya geliyorlar en güzeli bu.

2. victory

victory Kıdemli Üye

Seviye:
    bisiklet yarışından cok macera yarışı oldu ..

3. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    parkur 7,5km idi ;) ve xco tarzı yarışlarda 30-35 km normal. maraton için min 60km olması gerekiyor.

not : Delta bisikletin organizasyonu son 1-2 yıldır yapılan federasyon(resmi) yarışlardan daha iyi organize edilmiş bir yarıştı.

4. canelmas

canelmas Üye

Seviye:
    ben çamurda o kadar çok patinaj yaptım ki tekerlerim 7.5 km de 10.5 km döndü herhalde. Yanlışım olabilir ama google earth de parkuru çizdim ve tam 10.9 km çıktı. Herkesin km saati var eminim başkaları da ölçmüştür???

temucin90 ve ibrahim yıldırım bunu beğendi.
  5. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    google bilgisini paylaşırsanız daha iyi olur. ölçüm yapan diğer arkadaşlarda bilgilendirirse parkur uzunluğu daha da netleşir.

6. ümit_levent

ümit_levent Forum Demirbaşı

Seviye:
    Daha önce kackar bisikletin yarışlarında katılım ücreti yoktu bu yapılan yarışta 10 TL katılım ücreti alındı... O kadar sponsor olmasına ramen şu hayat pahalılıgında neden böyle bir katılım ücreti alındı anlamış degilim

Onur Kahraman, cesar çakas ve temucin90 bunu beğendi.
  7. G.Cem

G.Cem Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim GPS cihazı da parkurun 10 km. den fazla olduğunu ölçtü. Ayrıca son turda yön gösteren arkadaşın erken ayrılması sonucu ve yön gösteren okların, şeritlerin bazılarının parçalanmış olması sonucu yanlış yola sapıp 10-15 dakikalık bir kayıp yaşadım. Yaklaşık 2,5 saat boyunca pedal çevirip birde yanlış yola girince oldukça moralim bozuldu.
    Herşeye rağmen emeği geçen herkese teşekkür ederim sonuçta iyi bir eğlence oldu.

8. nihal özdemir

nihal özdemir Üye

Seviye:
    bana da parkur 10 km gibi geldi eğer yanlış yola giripte yolu uzatmadıysam :) sonuçta bayanlar 3 tur attı ve km saatimde toplam 30,85 km görünüyordu dedğim gibi eğer yanlış yola girmediysem parkur yaklaşık 10 km idi

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Parkur benim saatime göre 3turu 33km gösteriyor 1.38dk bitirmişim.ilk tur parkurda karışıklık oldu ama çıkan sonuç budur.Bu arada günün Adamı Ali cakas.Ortalığı karıştırmaya bire bir rakibini seçemiyorsan numaralı gözlük kulan Ali.

Pelin, arif büyük ve temucin90 bunu beğendi.
  10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Parkur bende 11km 3 tur 138dk sürmüş.Bu arada Günün adamı Ali cakas.Yine ortalığı karıştırdı.Rakiplerini seçemiyorsan numaralı gözlük tak yada kayak gözlüğü çamur kaçmasın gözüne.

arif büyük bunu beğendi.
  11. arif büyük

arif büyük Kıdemli Üye

Seviye:
    Yarış esnasında tur sayısının düşürülmesi çok yanlıştı.Kimin ne yaptığı belli değildi

FatihBALTA ve Mert Bağcılar bunu beğendi.
  12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Parkur 11km 3 tur 1saat 35 dk bende

13. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle yarışın kısaltılmasına değinelim;

Yarış başladıktan sonra hava koşullarında ciddi değişiklikler olursa yarışı bırakın kısaltmayı durdurulabilir bile. Esas olan sporcunun sağlığı ve hatta can güvenliğidir. Pazar günü yarış başladığında hava kuru ve hatta sabah fotoğraflarında güneşli olduğu görünüyor. Ancak gittikçe şiddetlenen yağmur hem zemini zorlaştırdı hem de soğudu. Dolayısı ile kısaltılması yerinde karardır. Zira yarış sonrası bir kaç sporcunun vücut ısısını kontrol edemeyip titreyerek oturduklarını da gördük. Bir tur daha uzasa kimbilir neler olurdu. Ayrıca zemin şartları zorlaştığı için yarış süre olarak kısalmadı bunu da unutmamak gerek.

Diğer değinilmesi gereken nokta parkur işaretleri ve kaybolma;

Bu yazacaklarımı muhtemelen yeni yada amatör sporcular bilmiyordur. Ama bisiklet yarışlarının hepsinde geçerli kurallar vardır. Bunların ilki, yarışmacı parkuru bilmekle yükümlüdür. Yarıştan önce parkurda bir tur atmalıdır. Yarış sabahı elit düzeydeki bazı sporcular parkurda tur attılar, gördüm. Bu disiplin uygulansa kimse parkuru şaşırmaz.

Diğer nokta ise, 1-2 tur atılmış parkurda 3. tur kaybolmak. Dostlar üzgünüm ama bu olmamalı. İnsan 2 tur attığı yeri öğrenir. Son tura herhangi bir sebepten işaret kalmaması kaybolmak için bir açıklama değil.

Son olarak, dün parkurdaydım, yağmurda parkuru yaya geçtim. Ve katılan herkesi tebrik ediyorum. Şartlar geçekten çok zordu. Çamur, yağış ve soğuk.

14. nihal özdemir

nihal özdemir Üye

Seviye:
    3. turda gerçekten işaretler yoktu ama bu dediğin gibi bahane değil ve ben bir bayan sporcu ile konuştum o soldan dedi ben sağdan dedim... Ve ayrıldık, ben gittiğim noktanın doğru yol olduğunu biliyorum yolu bir önceki turdan hatırlıyordum... Yarış sırasında böyle şeyler olunca bir anlık da olsa kafası gerçekten karışıyor insanın acaba onun yolu mu doğruydu diyor. Çoğu katılımcı bu sorunu yaşamış duyduğuma göre. Ben yolumun doğru olduğuna parkurda seni görünce bir kez daha inandım :) Ayrıca bayanların sıralamasında karışıklık var umarım bir an önce halledilir

Serkan Yazıcı ve G.Cem bunu beğendi.
  15. Selim Esener

Selim Esener Forum Bağımlısı

Seviye:
    tüm yarışcı arkadaşlara kazasız belasız başarılı yarışlar dilerim...

16. G.Cem

G.Cem Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim sorunum da aynen bunun gibi oldu. İçiçe geçişin olduğu noktada turu tamamlayıp ondan sonra karşıya doğru (sağdaki yoldan) geçileceğini düşündüm ama sola saptıktan sonra zaten bu turu tamamlamış olduğumu yokuş aşağı inince farkettim. Böylece geri çıkmak yerine aynı turu devam ettim.

17. Bora TİRKİ

Bora TİRKİ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gürol'un diğer yazısındaki, hava durumuna göre 1 turun iptal edilmesi konusuna hak veriyorum.

"yarışmacılar parkuru bilmekle yükümlüdür" konusu için biraz farklı bir açıdan bakacağım.:eek:

Bu organizasyon federasyon yarışı olmadığından sporcuların parkuru bilmeleri için bir yükümlülüğü olamaz.Bildiğiniz üzere, federasyon yarışları cmt ve pazar olur.Cmt, teknik toplantı ve parkur tanımadır.Pazar ise yarış..

Yanlış bilmiyorsam, parkur yarış sabahı işaretlendi ve çamurlu bir zeminde 10 km parkuru dolaşmak pek doğru bir fikir olmayacaktı.
    İbo ve muam'la beraber parkurun yangın yolları haricindeki her bölümü gezdik.Diğer bölüme gitmeyi gereksiz gördük.Sebebi malum olan çamurlu zemindi.:D

Organizasyonun sorumlu olması gerekenleri arasında parkuru güvenli bir şekilde işaretlemesidir.Özellikle hızlı sporcuların start aldığı bir yarışta şeritler ve görevliler yerlerinde olmalı.
    Starttan sonraki demir bariyerli kısım dahil.Bu bölümde bariyerlerin dış bölümüne çıkan, bazı yeni yetmeler (onlar kendini biliyor) tehlikeli bir kazaya sebep vereceklerdi.Kaza olmasın diye devamlı hızla elen sporcuları uyardım.

Eleştirmek için değil, böyle olması gerektiği için.Yıkıcı değil, yapıcı olmak için.:in:

Aralık ayındaki yarışın yorumlarında "soyunma kabini olsa iyi olur " diye bir yazı hatırlıyorum.

Bakın, bu yarışta soyunma kabinleri hazırlanmıştı.:in:

Herşeye rağmen yarışı organize edenlere ve yarışa katılma cesaretini bulan tüm sporcuları tebrik ederim.

Diğer yarışlarda görüşmek üzere.:in:

18. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yarış çok güzeldi. Kaçkar Bisiklet'i kutlarım. Canla başla uğraştılar ve güzel oldu.

Orhan Kılıç ve Serkan Yazıcı bunu beğendi.
  19. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    sonuçları da bekliyoruz :)

Mehmet Kurt bunu beğendi.
  20. cesar çakas

cesar çakas Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yarışı 4 turla bitirdim ve halen öğrenemedim parkuru. işaretlenmeler başarısızdı,dolayısıyla ilk turda millet yanlış yoldaydı benmle beraber 2.tura girdim biri beni bi yere yönlendiriyor .. içimden ne biçim iştir .. düşüncesindeydim ve sinirliydim,umarım yanlış yolda değilimdir diye :mad:

..ve yarışın güzel olup olmadığına cevap veremiyeceğim üzgünüm :in: