Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaç km'de ne kadar lt. su?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında nuhcan tarafından paylaşıldı.

1. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Merhaba;

Bir konuyu merak ettim. Kişiden kişiye değişmekle beraber, kaç km'de ne kadar Litre su tüketmek gereklidir? Bunun ortalama bir değeri var mıdır?

Hasan Çağri bunu beğendi.
  2. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    illa ki ortalama bir rakam veren olacaktır ancak bence bunun ortalaması yoktur...

hava koşullarına, rota koşullarına, kişinin metabolizmasına göre farklılıklar gösterecektir.hatta suyun kalitesine göre bile değişiklik gösterebilir. mineral yönünden zayıf sular her ne kadar susuzluğu giderse de eksikiği tamamlamaktan aciz kaldığında dehidrasyona bağlı riskler giderilse dahi mineral eksikliğine bağlı riskler giderilemediğinden sorun devam edecektir. elbetteki yegane mineral kaynağı su değildir, ancak maden suyu gibi mineral yönünden zengin içecekler ile vücut için çok önemli olan mineral ve elektroliz ihtiyacı karşılanabilir.

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Murat Abi haklı. Bu değer bir çok değişken nedeniyle kişiden kişiye farklılık gösterecektir.
    Ancak şöyle bir gerçek var ki bir saatte yarım litrenin üzerinde su tüketiyorsanız sadece su tüketmek yeterli olmayabilir. İzotonik içecekler ile vücudunuzun kaybettiği mineralleri de geri kazanmak faydalı olacaktır.

4. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Antrenman sırasında 10-15 dakika antrenman yoğunluğuna bağlı 1 bardak su içilmesi öneriliyor .

5. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Profesyonel sporcular yaklaşık 20-25dk da yarım litre su tüketirler yüksek performansta... Ayrıca içtikleri izotonik içecekler olabilir... Yani normal koşullarda yarım saatte yarım litre gibi bir miktar yeterlidir...

6. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    otomabil gibi abi km de ne yakıyo :D :D.

ben 30- 40 km yol yaparken 1,5 litre yi buluyo. eve gidince de bir o kadar içiyorum
    yani kilometrede 0,075 litre yakıyorum :D :D

7. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sen epey bi ekonomikmişsin...:D:D:D:D ben bisiklete iken çok terlediğim halde fazla su tüketmiyorum ama çok zararlı birşey yapıyorum farkındayım

8. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    2,5 saatlik bir turda taşıdığım kadar içiyorum. sırt çantamı alırsam 3 lt su içiyorum.
    sadece mataralarla çıkarsam 750 ml su 750 ml izotonik. tabi faaliyet sonunda yaklaşık 2 litre su içiyorum. ama esas onemli olan susuzluk hissetmeden sıvı takviyesi yapmaktır. böylelikle dehidrasyonun önüne gecersiniz.

Hasan Çağri bunu beğendi.
  9. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben 20 km de bir 0,5 litrelik küçük sulardan alıyorum...Yetiyor..Çok hararet artınca 1 kutu Ice Tea alıyorum...Damarlarım soğuyor..Sonra devam :)

Nerden bilgi aldığımı hatırlamıyorum büyük bir ihtimal televizyonda duymuşumdur neyse "yazın yapılan yoğun tempolu sporlarda saat başı 1 litre su tüketilmelidir" deniyor...

10. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    herkese teşekkürler...