Kaç km'de ne kadar lt. su?

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Merhaba;

Bir konuyu merak ettim. Kişiden kişiye değişmekle beraber, kaç km'de ne kadar Litre su tüketmek gereklidir? Bunun ortalama bir değeri var mıdır?

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri
Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
illa ki ortalama bir rakam veren olacaktır ancak bence bunun ortalaması yoktur...

hava koşullarına, rota koşullarına, kişinin metabolizmasına göre farklılıklar gösterecektir.hatta suyun kalitesine göre bile değişiklik gösterebilir. mineral yönünden zayıf sular her ne kadar susuzluğu giderse de eksikiği tamamlamaktan aciz kaldığında dehidrasyona bağlı riskler giderilse dahi mineral eksikliğine bağlı riskler giderilemediğinden sorun devam edecektir. elbetteki yegane mineral kaynağı su değildir, ancak maden suyu gibi mineral yönünden zengin içecekler ile vücut için çok önemli olan mineral ve elektroliz ihtiyacı karşılanabilir.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Murat Abi haklı. Bu değer bir çok değişken nedeniyle kişiden kişiye farklılık gösterecektir.
Ancak şöyle bir gerçek var ki bir saatte yarım litrenin üzerinde su tüketiyorsanız sadece su tüketmek yeterli olmayabilir. İzotonik içecekler ile vücudunuzun kaybettiği mineralleri de geri kazanmak faydalı olacaktır.

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Antrenman sırasında 10-15 dakika antrenman yoğunluğuna bağlı 1 bardak su içilmesi öneriliyor .

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Profesyonel sporcular yaklaşık 20-25dk da yarım litre su tüketirler yüksek performansta... Ayrıca içtikleri izotonik içecekler olabilir... Yani normal koşullarda yarım saatte yarım litre gibi bir miktar yeterlidir...

tekteker

Forum Demirbaşı
Tepki
125
İsim
Volkan
otomabil gibi abi km de ne yakıyo :D :D.

ben 30- 40 km yol yaparken 1,5 litre yi buluyo. eve gidince de bir o kadar içiyorum
yani kilometrede 0,075 litre yakıyorum :D :D

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@tekteker

sen epey bi ekonomikmişsin...:D:D:D:D ben bisiklete iken çok terlediğim halde fazla su tüketmiyorum ama çok zararlı birşey yapıyorum farkındayım

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2,5 saatlik bir turda taşıdığım kadar içiyorum. sırt çantamı alırsam 3 lt su içiyorum.
sadece mataralarla çıkarsam 750 ml su 750 ml izotonik. tabi faaliyet sonunda yaklaşık 2 litre su içiyorum. ama esas onemli olan susuzluk hissetmeden sıvı takviyesi yapmaktır. böylelikle dehidrasyonun önüne gecersiniz.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

jimi1984

Daimi Üye
Tepki
99
Ben 20 km de bir 0,5 litrelik küçük sulardan alıyorum...Yetiyor..Çok hararet artınca 1 kutu Ice Tea alıyorum...Damarlarım soğuyor..Sonra devam :)

Nerden bilgi aldığımı hatırlamıyorum büyük bir ihtimal televizyonda duymuşumdur neyse "yazın yapılan yoğun tempolu sporlarda saat başı 1 litre su tüketilmelidir" deniyor...

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
herkese teşekkürler...