Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kac kisi mezun oldugu alanda calisiyor?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Atahan Akıllı tarafından paylaşıldı.

1. Atahan Akıllı

Atahan Akıllı Bisikletkolik

Seviye:
    Evet arkadaslar hep merak ettigim bir sorudur. Cevremdeki insanlar tamamen farkli alanlarda calisiyorlar. Bende yakin zamanda bolum sececegim icin bu konuyu gundeme getirmek ve sizin dusuncelerinizi ogrenmek istedim. Belli alanlar disinda doktorluk,ogretmenlik vb. gibi alanlardan mezun oldugunuzda ne yapacaginiz bellidir fakat isletme,iktisat,ekonomi okuyup;4 yil bircok bilgiyi edinip daha sonra Turkiye sartlari dogrultusunda baska alanlarda calismak zorunda olan bircok universite mezunu insan var ve bu insanlarin buyuk yuzdesi mezun olmadan once bolum degisikligi arayisindalar. Bence bu devirde hangi bolum okudugunun cok fazla bir onemi yok,nereden ve universite mezunu olup olmadiginin bir onemi var! Siz ne dusunuyorsunuz?

Tesekkurler

2. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğitim fakültesi okudum öğretmenlik yapıyorum fakat birçok arkadaşım polis oldu(Malum KPSS) Dediğiniz gibi belli başlı (tıp, hukuk öğretmenlik...) meslekler hariç diğer bölümlerde okul daha önemli.

Atahan Akıllı bunu beğendi.
  3. erkan sozoren

erkan sozoren Kıdemli Üye

Seviye:
    düz lise mezunuyum otomotiv sanayinde montaj operatötüyüm cok alakasız seyler benımkı :D

4. MesutKöse

MesutKöse Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bilgisayar progarmcılığı mezunuyum, bisiklet bakım onarım ile uğraşıyorum. :)

5. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende istediğim ve sevdiğim mesleği yapanlardanım. Meslek lisesi bilgisayar bölümü, üniversite yine aynı bölüm. Liseden beri çalıştığım bilgisayar sektörüne halen devam etmekteyim. İnşallah böyle devam eder.

6. Atahan Akıllı

Atahan Akıllı Bisikletkolik

Seviye:
    insallah :)

7. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    Benim tavsiyem meslek kazandıran bölümler tercih edilmeli öncelikle, öğretmenlik hariç :) doktorluk gibi hukuk gibi. Sonrasında da bölümden ziyade üniversite tercih edilmeli. İyi bir üniversiteden mezun olunca iş bulabilmek benim kanaatimce daha kolay oluyor. Ve yabancı dil kesinlikle okul bitmeden iyi seviyede halledilmeli.

başarılar arkadaşlar

8. güven aktaş

güven aktaş Üye

Seviye:
    ithalat-ihracat mezunuyum gümrük müşavirliğinde çalışıyorum

9. Kenan Kaşoğlu

Kenan Kaşoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    elektrik teknik mezunuyum - elektrik formenliği yapıyorum.

10. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Şu an Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı 3. sınıf 2. dönem öğrencisiyim. Eğitimsen yüzüne şu an normalde almam gereken formasyonu alamıyorum. Formasyon alsam dahi ondan sonra KPSS derdi var devlette öğretmen olabilmek için.. Edebiyat 82 Puan almak zorundayım. sen Edebiyat dışında bir alan seçersen; Tarih 83, matematik 88, Fizik 88, Biyoloji 89 almak zorundasın.

bunun yanında Formasyon alan Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği mezunları da KPSS'de 89, Matematik Öğretmenliği 88, Sosyal Bilgiler 83 almak zorunda ve bu puanları da almak çok zor.

yani kısaca öğretmenlik düşünüyorsan iki üç defa düşün.

11. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    Katılıyorum bir öğretmen olarak.
    Bakanımızın da dediği gibi malesef öğretmenler kendilerine ''hayatı idame ettirecek başka ek işler bulmalı''.

12. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sevgili Hasan Kılınç;

Sorununuzu Eğitim sen'e bağlamanız yanlış.Zira Türkiye'de öğretmenlik mesleğine yönelik kurumların çatısı bellidir:Eğitim fakülteleri.Yıllar içinde siyasi sebepler ya da oy kaygılarıyla başka fakültelerden ve hatta branş dışı alanlarda dahi öğretmen alımları oldu.

Bazı ünüversiteler 5-15 bin tl karşılığında formasyon programı açıp bu işi ticarete döktüler ve sendikamız da doğal olarak bu yağmaya bir dur dedi.Size öğretmenlik vadederek fen ve edebiyat fakültesine girmenize vesile olan çıkar guruplarını değil de bu haksız ve hukuksuz uygulamayı durduran STK lardan birini suçlamanız yersiz.

Kaldı ki Fen ve Edebiyat fakülteleri ile Eğitim fakülteleri arasında benzer branşlar bağlamında çok ciddi bir puan farkı vardır.Artık günümüzde eğitim fakülteleri ile mühendislik ve tıp kadar yüksek puanla öğrenci almakta.Hatta bazı eğitim fakültelerinde Matematik,Fen b öğretmenliği,bir çok mühendislikten daha yüksek puan gerektirmekte tıp fakülteleri puan seviyelerine ulaşmaktadır.Kısaca öğretmen olmak için değil,Fen ve Edebiyat fakültelerine gierken iki üç defa düşünmek gerekir.

Atahan Akıllı ve MuhammedErkan bunu beğendi.
  13. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ziraat Fakültesi Mezunuyum - Tarım Bakanlığı Taşra Teşkilatında Ziraat Yüksek Mühendisi olarak çalışıyorum...

kamuda çalışmadan önce Yem Sektörü'nde çalışyordum...

14. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Motor meslek lisesi mezunuyum ve şu anda bisiklet tamiratıyla uğraşıyorum.Gönül isterdiki?otomobil motoru tamir edelim.Ama maddi durumlar tamirhane açmamızı engelledi ve teknoloji geliştiğinden artık otomobil parçaları sök-tak şeklini aldı.

Benim mezuniyetim 1997 senesidir.
    Benim gibi motor meslek lisesinden mezun olan arkadaşlarımın en büyük şikayeti oto sanayii ağızıyla konuşan insanlar bir nebze,onu geçin.Bu tipler sizin işi öğrenmemeniz için elinden geleni yapan insan bile demiyorum.

Eğer ki ilerde imkanlarım olursa,bisiklet tamiratı,kullanımı,satışı...v.b. işleri üzerine kurs açmayı düşünüyorum.Öylede astronomik rakamlı değil,hevesli ve gerçekten bu işi öğrenip,insanlarımıza yararı dokunacak kişiler yetiştirmek için.