Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaç Kalori Kaç Gramdır?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Evren T. tarafından paylaşıldı.

1. Evren T.

Evren T. Bisikletkolik

Seviye:
    Selamlar;

Cevabına rastlayamadığım veya benim denk getiremediğim bir konu takıldı aklıma.Belki sizlerden bilgisi olan vardır?

Yağ yakımı için ideal nabız aralığında (%60-%70) 1 saat kadar pedalladığımızda yaklaşık 600 kalori yakıyoruz.Aynı aralıkta 3 saatlik bir antreman sonrası 1800 kalori yaktığımızı düşünürsek; acaba kaç gram yağ yakmış oluruz?
    ( Yuvarlak hesaplardır.Kişiden kişiye değişiklik gösterebilir)

Bunun belirli bir hesabı varmıdır acaba?1000 kalori = 50 gr yağ+50gr karbonhidrat veya 100gr yağ yakarsan 500 kalori eder gibisinden?

Biraz araştırdım ama pek mantıklı bilgilere rastlayamadım.Konu ile ilgili bilgisi olan varmı?

Şimdiden Teşekkürler

2. Gokhan Varoglu

Gokhan Varoglu Yeni Üye

Seviye:
    1 gram yağ 9 kalori ediyor. Protein ve Karbonhidratların gramı 4 kalori civarında. Ancak vücudun büyük kısmının su olduğu düşünülürse yağ depolayan hücrelerinin de yağlarla beraber azalmasıyla daha fazla kilo veriyorsun.

tuninger_haa ve Evren T. bunu beğendi.
  3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Sadece yağ ağırlığı olarak düşünmeyin, yağlar aynnı zamanda toksinler ve su da tutar vücutta. Bir diğer konuda antrenmanın amacı kalori veya yağ yakmak değil vücudun kimyasını değiştirmektir, iyi bir antrenmandan sonra otururken bile yağ yakmaya devam edersiniz...

tuninger_haa, fatihgüven ve Evren T. bunu beğendi.
  4. barhan

barhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yanlışınız var, 1gram yağ=9 cal, 1gram k.h.=4 cal,1 gram protein=4 cal.Ancak karbonhidratlar 1 kg a karşılık yaklaşık 2-3 kg su tutarlar bu nedenle diyet yapanlar başlangıçta hızla kilo(çünkü vücut öncelikle karbonhidrat sonra yağları yakar) verir ve sonra kilo kaybı yavaşlar.Bu arada eğer iyi k.h. alamayıp karaciğerdeki glikojen depolarını tüketirsaniz vücut yağlardan önce proteinleri yakar yani kas yıkımı olur bu nedenle uzun süreli antremanlarda mutlaka k.h. takviyesi yapılmalıdır.Yani amaç kan şekerini düşürmeden antreman yapmak olmalı ki yağlar yansın ve kas kitlesi korunsun.
    Dr.Baran Özhan Baykal

5. Evren T.

Evren T. Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar teşekkurler.Sanırım benim sorumun direk cevabı aşağıdaki gibi.

1 gr yağ = 9 kal.
    1 gr k.h = 4 kal.
    1 gr protein = 4 kal.

Fakat anladığım kadarıyla bunu direk denklem haline getirmek yanlış olur.Çünkü vucutta tutulan su miktarındaki azalma; antremanın verimliliği (her ne kadar kaç kalori harcadığımızı bilsekte) tam olarak ölçülebilen değerler değil.Bunlara ilave olarak kan şekerini düşürmemek için alacağımız takviyeler bu işi denklem haline getirmemizi engelliyor.

6. vasficem

vasficem Yeni Üye

Seviye:
    Bence bu şekilde doğru orantılı bir hesap yanlış olur.

Bu bünyeden bünyeye de değişebilecek bir husu bana göre.