Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kablosuz km saatinin çalışma sistemi nasıldır????

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında ahmet_sercan tarafından paylaşıldı.

1. ahmet_sercan

ahmet_sercan Yeni Üye

bilen birisi varsa lütfen kablosuz kilometre saatinin nasıl çalıştığını kısaca anlatabilir mi? yani neye göre ölçer hızı vb.... saygılar:):)

2. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Ben daha once kullandım,masaya bagladıgın okuyucu ve km saatı arasındakı verı radyo frekansı ıle calısıyor.mhz aralıgını bılemıyecem ama:eek: asgıdakı sensorun onunden gecen mıknatıs verılerı km saatıne gonderıyor ve ıslem tamamlanıyor.bıldıgım kadarı ıle bu:)

3. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    tabi radyo frekanslı ama bunu nasıl km olarak gösterio derseniz canttaki mıknatıs maşaya bağlı aparatın önünden 2 kere geçince 2 geçiş arasındaki mili saniyeyi ve geçiş hızını birbiriyle oranlayarak hafızaya alır ve belli bi sinyal üretir ve bu sinyali gidondaki göstergeye sayısal değerlere çevirerek gösterir

4. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    frekans la felan alakası yok olayın arkadaşlar,reed röle her mıknatıs geçtiğinde kontaklarını açıp kapatır böylece entegre bunu algılar ve gerekli işlemleri yapar...

reed röle = algılayıcı,mıknatıs geldiğinde tık tık diye ses çıkaran bir alet

5. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    senin dediğin ornek ile fazla komplike olmuyormu yaw. daha basit olarak şöyle çalıştığını düşünsek :

lastiğin çevre uzunluğunu km saatine tanıtıyoruz mıknatıs sensör önünden her gectiğinde km saatine RF olarak sinyal atar ve kat ettiğin yol'u sana gosterir. milisaniye hız falan bence angarya ;)

6. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Radyo Frekansı nerden çıkarttınız arkadaşlar,sadece mıknatıs ve röle var.Burda esas alınan rölenin kendini açıp kapama zamanı ve girilen değere göre bisikletimizin hızını entegrenin belirlemesi[​IMG]
    devre şemasında bulunan her malzeme bizim km saatlerimizdede bulunuyor sayılır.röle seri bağlı 5volt ve diğer ucu pic entegresine gidiyor,her mıknatıs geçtiğinde kare dalga palsi üretiliyor,ve buda entegreye 1 ve 0 verilerinin gönderip yüklenen program sayesinde entegremize,hızımızın gösterilmesi sağlanıyor..

aykutozalan, mfatih, encralis ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Snaqe

Snaqe Kıdemli Üye

Seviye:
    @özgüç peki kablosuz olduğundan bu veriler bizim kilometre saatimize nasıl aktarılıyor? Arkadaşın öğrenmek istediği sanırım bu öyle bi bilgi ben göremedim :)

Röle dediğin şeyde sanırım resimde ki yeşil olan, pencere alarmlarında görmüştüm mıknatısı uzaklaştırınca devreyi tamamlıyor ve alarm ötmeye başlıyor

8. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Benim bildigim de radyo frekansi ile aktriliyor. Hatta cep teller bu frekansi bozuyo ve deger hatali gösteriliyor örn.: duran bisiklette 99km/h gibi..

9. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    kablosuz derken neyden bahsediyorsunuz anlamadım...sigma nın giriş modellerindeki gibi birşeyden bahsediyorsanız,dediğim gibi röle yi mıknatıs açıp kapatıyor ve entegreye lojik 1 ve 0 verileri gönderiliyor,bundan sonrası entegreye kalmış,içine nasıl program atarsan o şekilde çalışır...janta taktığımız mıknatısla röle kontaklarını açıp kapatıyor...

10. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    SIGMA BC 1200 WIRELESS modeli bir km saatinde bu üretilen sinyaller nassı oluyoda ekranın olduğu yere gelebiliyo?:bilmiom:

11. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    SIGMA BC 1200 WIRELESS de kızılötesi ışınlarla haberleşmeyi sağlıyor olabilir,yani bir tv ve bir kumanda düşünün,tv km saatimiz kumandası ise jant a taktığımız kızılötesi verici,aynı röledeki sistem gibi her 1 turda sinyal yollanıyor...

zafersidal bunu beğendi.
  12. Snaqe

Snaqe Kıdemli Üye

Seviye:
    Yani radyo dalgaları :)

zafersidal bunu beğendi.
  13. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    radyo frekans (RF) ile kızılötesi ışınlar aynı kavramlar değil...

14. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    http://www.delphicyclometers.com/assets/pdfs/Blackburn_456.pdf

burada delphi 4.0 wireless modelinin kullanım kılavuzu var. kılavuzunda radio system diyerekten bahsediyor. IR olsaydı optik olarak birbirine hedefli bir reciever ve transmitter gorunur olarak cihaz uzerinde bulunurdu. bence düşük menzilli ve kuvvetsiz bir RF sinyali ile halloluyor ısrarcıyım...

buarada devre için tesekkurler özgüç, ama sanırsam kablolu için bu devre.

15. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    benım km saatı bluetooth lu beyler

16. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    açıkcası benim gördüklerim ucuz km saatlerinde hep röle vardı,ama pahalı modellerde rf ile haberşleşmede sağlanabilir,ben pek anlamadım rf ile nasıl oluyor bu iş bileniniz var mı?

17. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    kardeş hepsinde senin röle diye tabir ettiğin ,aslında adı tüp kontak olan camla kaplı ve manyetik alana maruz kaldığında iletken olan parça var. orada kastedilen rf,o tüp kontaktan mıknatıs önünden hergeçtiğinde gelen sinyali yani açık kapalı voltajını ,kablo ile değilde,küçük bir verici ile kablosuz olarak yukarıdaki saate iletmektir. yani tekerden dönüş turunu saydırma ayrı şeydir o sayımı yukarı aktarma ayrı şeydir.burda kastedilen yukarı aktarma yöntemi.sanırım şimdi anlamışsındır.ayrıca bazı modellerdede bu rf iletim diğer yandaki bisikletlerle falan karışmasın diye kodlanarak gönderilir.tıpkı oto kumandalarında olduğu gibi. abaşından beri bu konuyu takip ettim. ben 30 yıllık elektronikçiyim bu işin kısaca özeti budur teşekkürler.

ahmedbilal, cihan aksoy ve selfpower bunu beğendi.
  18. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    tesekkurler cevap için, bende bunu kastetmiştim zaten, özgüç arkadasımızın dediği de kablolu km saatleri iiçin doğruydu. sonucta herkes dogru seylerden bahsetti ama konuyu toparlayıp özetlemeniz hoş oldu. tekrar tesekkurler.

selfpower bunu beğendi.
  19. Gokhan Varoglu

Gokhan Varoglu Yeni Üye

Seviye:
    Şimdi prensibi şöyle açıklayabiliriz.

Tekerlekteki mıknatıs maşadaki bobinin yanından her geçişinde bir endüksiyon akımı oluşturur. Bu akım kısa süreli oluşur ve her tekerlek geçişinde yinelenir. Yani kısaca her bir teker turunda bir darbe üretilir. Daha sonra bu darbe kodlanır ve 0101000100111 size az çok tanıdık gelmiştir herhalde :)

Daha sonra bu darbeler frekans bölgesinde modüle edilir. RF frekansına uygun bir taşıyıcı frekans bizim teker geçişlerinin ürettiği üzerine eklenir ve anten görevi gören tel üzerinden havaya yaydırılır. Sonra direksiyona taktığınız yerde bu sinyal içindeki anteni tarafından algılanır tekrardan demodüle edilir ve 00010100101 li dijital hale gelen bu sinyal yukarıda şeması verilen bir devre ile işlenir ve rakamlar LED ekrana verilir.

Yani sistemi küçük çaplı bir radyo istasyonu ve alıcısı olarak da düşünebiliriz.

20. muratjohn

muratjohn Yeni Üye

Bisikletle yol alırken yanımızda taşıdığımız cep telefonunun hız göstergesini yanılttığı oluyor mu, başına gelen var mı acaba?