Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kablolu / Kablosuz KM Saati Hakkında

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Alper Onur ARSLAN tarafından paylaşıldı.

1. Alper Onur ARSLAN

Alper Onur ARSLAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar;

Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki tür km sayacı var. Bunların arasında performans farkı ne derecede onu öğrenmek için başlığı açtım. Kablolu, direk kablo üzerinden bağlantı kurduğu için daha iyi performans gösterme söz konusu mudur?

2. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Kablosuzları kullanırken; elektrik şebekelerinden geçerken yada telefon gibi manyetik alanı alanı genişleyebilen bir maddenin yakınından geçerken cihaz sapıtabiliyor.(Bir forumda okumuştum)

Alper Onur ARSLAN bunu beğendi.
  3. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bende başta kablosuz düşünüyordum fakat hem kendi araştırmalarım hemde kullanan arkadaşlarımın bisikletleriyle test ettikten sonra anında kablolu aldım.
    Cep telefonundan,manyetik alanlardan,yukarıdaki arkadaşın dediği gibi elektrik şebekelerinin olduğu bölgelerden geçerken ciddi problem yaratıyor.
    Ondan dolayı paranı kesinlikle kabloluya yatırmanı tavsiye ederim.
    Eğer görüntüden endişeleniyorsan neredeyse dikiş ipliği kadar olan tek bir tel görüntüyü bozmuyor merak etme :)

4. Egemen Tunc

Egemen Tunc Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kablolu her açıdan daha iyi :)

5. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bahsedilen kablosuz ürünlerin modellerinden bahsedebilir misiniz? Yani ürünü kötülemek istemeyiz ve belki reklam olacak, reklamın iyisi kötüsü olmazmış ya ama olsun...:)

Bir de bunlarda pil sorunu oluyor mu? Yani janta takılan herhalde saat piliyle çalışıyordur. Saatler kadar senelerce değiştirmesi çalışır mı? Açıkcası ben çeşitli nedenlerden dolayı kablosuz düşünüyorum ama sapıtması üzücü. İlla ki pahalı mı alacağız?

Ne kadar ekmek, o kadar köfte hesabı...

6. uğur kocaağa

uğur kocaağa Kıdemli Üye

Seviye:
    Kablosuzların biraz kalitelisini almak gerekiyormuş yoksa diğerleri manyetik alanlardan hatta cep telefonundan etkileniyormuş. En iyisi kablolu bir tane almak:)

7. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Gerçekten hiç bir şeyden etkilenmeyecek iyi bir şeyler arayım dedim ve anahtar sözcüklerim şöyleydi:

cadence 2.4 GHz band replaceable coin cell battery

Çıkan ilk sonucu incelediğimde Wahoo dedim kendi kendime...:eek:

http://www.wahoofitness.com/Products/Wahoo-Fitness-Wahoo-Bike-Pack.asp

Ürünün algılayıcıları arka lastiğe çok yakın. Bu yüzden 3 voltluk tek pil ve iki mıknatıs ile kadans ve iletişim dahil her şeyi halletmişler. Bakınız şurada montajı anlatılmış:

http://www.wahoofitness.com/images/docs/WFSC3_Installation.pdf

Hadi bunları geçtik! Amcalar iPhone ile iletişim kuran ve telefonun GPS dahil bir çok yeteneğini kullanan yazılım ve koruma kutusu da üretmişler. Böylece cebinizdeki telefon ile bisikletinizi bütünleştirmiş oluyorsunuz. Gereksiz yere ikinci bir pil, cihaz ve karmaşık menüler ile uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Gerçekten akıllıca...:)

8. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bende tchibo'nun kablosuz km saati var. Evet manyetik alanlardan etkileniyor. 2 sene olmuştur sanırım, daha pil değiştirmedim.

9. DOĞU AZİZ

DOĞU AZİZ Yeni Üye

Seviye:
    Aylar önce bisikleti ilk aldığımda bir süre idare etsin diye Çin malı bir kablolu km saati almıştım, hala kullanıyorum. Hiç bir problemi olmadı, fiyatı da uygun. Güvenlikle çok da ilgisi olmadığı için amaca hizmet etmesi bakımından iyi, değerlendirilebilir.

10. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Mavic wintech Fs kullanıyorum, kablosuz, sadece gidon boynuna takılması bir dez avantaj ancak ekranı güzel ufak değil. Yaklaşık 2500 km dir kullanıyorum 1 yada 2 kere max. hızı sapıttığı olmuştur onun haricinde cep telefonundan etkilenme gibi bi durum yok. Pillerde 2300 km de bitti :). Diğer dez avantajıda otomatik açılışı yok, yarım saat içinde kapanıyor, manuel açma zorunluluğu var :).
    Birde cihazın kaliteli sağlam bir yapısı var belirtmek isterim.

11. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    x fiyata standart kablosuz model alacağınıza aynı x fiyata kablolu ve bir üst model tercih etmenizi tavsiye ederim :)

Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  12. Soner SAĞ

Soner SAĞ Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    SIGMA 1009 STS kullanıyorum. Üzerimde sürekli 2 adet cep telefonu faal bulunuyor. Merkez trafo bulunan bir alana girmedim hiç ama zaten bu tip yüksek gerilim taşiyicilarinin ekipmanlarini ulu orta yerlere döşenmez. Wireless frekansında ( 2,4 GHZ lere kadar ulaşiyor ) çalişiyor. Şu ana kadar herhangi bir problemle karşilaşmadim.

Yardımcı olmasi açisindan suan büyük bir AVM de 84,90 TL .

13. Batuhan çakıcı

Batuhan çakıcı Üye

Seviye:
    2 sininde+ - yönleri bulunmaktadır,Eğer kablosuz km saatinde kabloluya göre daha az performans göstericeğini düşünüyorsanız yanılıyorunuz bence,ben şahsen karşılaştırma yaptım ve fark görmedim.Eğer kablolar ile bi sıkıntınız yoksa kablolu almanızı tavsiye ederim(en dayanıklısı o):D

14. Alper Onur ARSLAN

Seviye:
    Soru işaretime cevap buldum teşekkür ediyorum...

15. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben özelliklere dikkat etmeden aldığım kablolu sigma 506'dan sonra pro digi wireless km saatine geçtim...İlk başlarda sapıttığını sanıyordum..Sonra herzamanki sahil antremanında bahçeköy'den aşağı inerken önümdeki citroen aracın o geniş , tam ortada duran hız göstergesini gördüm..:) 40 yazıyordu..KM saatide tam 40 idi...Anlık olarak hız değişimi takip ettim..Sonuç doğruydu ve içime bir su serpti :D:D Bu gereksiz hikayeden sonra kablolu ve kablosuz meselesine geçelim..Bence yol veya düz maşalı bir bisiklet kullanıyorsanız , kablolu alın..Kablo kopma gibi bir sorun teşkil etmez..Ama mtb kullanıyorsanız ve amortisör dibe vuruyorsa , wireless alın..Kablolu kopma veya başka bir sorun çıkarabilir..Gerçi sigmanın kablolu cihazları için yedek kablo sistemi satılıyor..Sonuç olarak kablosuz km sayaçları görüntü olarak iyi tellerin etrafında kablolar vsler dolanmıyor...Bana göre bütçeniz kurtarıyorsa kablosuz alın...Kablosuzlar çok kotu olsaydı yarışcı abilerimiz kullanmazdı sanırım gozuyle bakıyorum ben :):) , iyi forumlar.

anti panik ve Alper Onur ARSLAN bunu beğendi.
  16. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Doğru girişler yapıldı ise (Jant değeri) her ikisi de aynı sonucu verir.Kablolu olması veri aktarımını daha doğru yapacağı anlamına gelmez.Öte yandan,her türlü kablosuz(Bluetooth-kızılötesi-wireless ve telsiz sistemi) manyetik alandan etkilenir.Ancaak...Bu etkilenme,cihazın çalıştığı frekans değerleri ile ilgilidir.Bu değerleri kısa dalga ve uzun dalga radyo vericilerinden de hatırlarsınız.Günümüzde bu yayın frekansları,diğer cihazlardan etkilenmeyecek ölçüde yüksektir.Dolayısıyla bu cihazların,frekanstan etkilenmeleri pek olası gözükmüyor.

17. Alper Onur ARSLAN

Seviye:
    Kablosuz alma tarafındayım bakalım. Araziden inmeyecek bir bisiklet kullanımı söz konusu çünkü.

Teşekkürler.

anti panik bunu beğendi.
  18. erdomsuper

erdomsuper Kıdemli Üye

Seviye:
    ben km saatimi Danimarkadan 2 yıl önce almıştım.büyük bir hevesle mağazaya girip "kablosuz" cat eye marka beğenmiştim.satıcı bana kablosuzların yanınızdan kamyon veya büyük taşıt geçerken,telsiz frekens alanlarında,havalimanlarına yakın yerlerde kısaca manyetik tüm alanlarda sorun çıkardığını bu yüzden kablolu almamı önerdi ..aldığım kablolu kablosuza göre daha ucuzdu üstelik.ben de kablolu cat eye aldım.gayetde memnunun.gerçi model olarak cyclosport un modelleri daha çok hoşuma gidiyor ama her kablosuz dediğimde aklıma o satıcının dedikleri geliyor.gerçi teknoloji ilerledi belki kablosuzlarda manyetiklerden etkilenme olayını çözmüşlerdir bilemiyorum ama be genede kablolu diyorum.saygılar

19. Veysel KOYUNCU

Veysel KOYUNCU Aktif Üye

Seviye:
    kablolu sorun olmuyorsa fazla para vermeye gerek yok bence. yok illaestetik olsun kablo olmasın diyorsan ne kadar ekmek o kadar köfte :)

20. akın özen

akın özen Yeni Üye

kablolu alırken dikkat etmemiz gereken bir özelliği falan var mıdır?
    kaç lira civarındakileri alalım?