Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Juicy 3.5 ve dual kontrol

Konu, 'Frenler' kısmında euzun72 tarafından paylaşıldı.

1. euzun72

euzun72 Üye

Seviye:
    Vites Kol : Shimano Deore SL-M530 Rapidfire plus / 2 way release w/gear indicator
    Fren Kolları : Avid Juicy 3.5
    Fren : Avid Juicy 3.5 185/F and 160/R mm Rotor

Arkadaşlar yeni almayı planladığım bisikletin üzerinde bu fren ve kolları var. Bu sistemi dual control yapmak istiyorum. Mümkünmüdür? Ne kadara ma olur? Hangi parçalar değişecek.? Sadece fren kolu ve vites kolunun sökülüp yeni vites-fren (lx düşünüyorum) kolunun takılması yeterlimidir.?

Birde sıfır alırken sistemi avid5 veya avid7 yapmaya gerek varmı.

Hadi bir soru daha sorayım. Donanımdaki
    Ayna Kol : Shimano FC-M542 Integrated BB 44Ax32x22 T

Bu ayna kolu LX yapmanın bir faydasını görürmüyüm?

Teşekkürler şimdiden

2. OzgurIskin

OzgurIskin Kıdemli Üye

Seviye:
    Saat 3:30 oldu uyuyamıyorum.. Sanslısın bak cevaplıyorum (ya da sanssızsın da diyebiliriz :p )

-Avid juicy 3.5 diye bir fren bilmiyorum. Juicy 3 var Juicy 5 var..
    -Yapmak istedigin, avid kaliperlere shimano dual control kol takmak mı? Eger istedigin buysa:
    a) Dual control kollar kullanması cok zevkli evet ancak tavsiye etmem. Agresif surus yapıyorsan uzak dur derim hatta.
    b) Yine de takmayı dusunuyorsan.. Ikı sey var.. ya dual kontrol koldan cıkan hortumun kaliper girisi juicyye uygun olacak, ya da juicyden cıkan hortumun kola girisi dual controldeki yuvaya uyumlu olacak. Bu hortumların uçlarının markalar arasında bir standardı var ise birbirlerine takılabilir, o konuda pek bir fikrim yok.. denemek lazım.. Olma ihtimali var... Ote yandan...
    c) Shimano mineral yag kullanır, juicy dot.. Koldaki hazneye hangisini koyacaksın? Bir de bunların gücten kazanım oranları nasıl olacak.. Modulasyon nasıl olacak... muamma..

"Yok ben juicy kaliperleri de degistiririm" diyorsan, komple lx hidrolik fren seti alıp takabilirsin, tabi ekstra masraf...

Avidin kendi sitesine göre juicy 3ler XC, AM... Juicy 5 XC,AM, FR, DH... 7 de 5'in aynısı, sadece balata uzaklık ayarı var ekstra olarak.. Surus stiline, bindigin yerlerin zorluguna gore daha ust model alabilirsin.. Daha ust model daha iyidir her zaman icin.. ve tabi ekstra masraftır..

Aynakol hakkında bir bilgim yok.. Daha ust model daha hafif olur genelde, bb daha rahat doner..

Bisikleti alacagın yer bu yapmayı dusundugun upgradeler icin sadece parcalar arasındaki fiyat farklarını talep edecekse buraya yazılacak baska baska yorumlara gore boyle birseye girisebilirsin.. Daha ust model parcalar daha iyidir, genel gecer kural.. Yok yeni parcalara normal fiyatlarını odeyeceksen, bahsettigin urunleri degistirmeye degmez.. Al, bin.. Yetmezse, catlarsa, kırılırsa falan o zaman degistirirsin, derim.

Neyse yatayım ben. Iyı geceler

euzun72 bunu beğendi.
  3. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    juicy 3.5 , juicy 3ün gri renkli olanı ;)

bu arada lx dual kollar (hidrolik) kendisinden başka kaliper ve hortumlarla uyum sağlamıyor diye duymuştum;) bence hiç gerek yok dual kollara gereksiz masraf.bende deore rapidfire kollar ve juicy 3.5 kollar kullanıyorum gayet memnunum(agresif sürüş yapıyorum).sizin amacınız xc sürmekse arasıra hoplarım zıplarım diyorsanız bence duale hiç gerek yok.

euzun72 bunu beğendi.
  4. euzun72

euzun72 Üye

Seviye:
    Arkadaşlar teşekküler. 3.5 ile 3 arasında ne fark var bilmem ama 3.5 diye birşey var:) Gereksiz başağrısına sahip olmamak için değişiklik yapmadan aldım kullanıyorum. Fakat zaman zaman elim vites için frenlere gidiyor:) Arabalarda düzden otomatiğe geçtiğinde uzun zaman elini vitese atmaya benziyor.:) Cevaplara teşekkürler.

5. cakhiy

cakhiy Forum Demirbaşı

Seviye:
    3.5= 5 görünümlü avid 3 dür(fren kolları)

euzun72 bunu beğendi.
  6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Dual control kollar sadece Shimano'nun hidrolik diskleri ile kullanilabilir.

euzun72 bunu beğendi.
  7. euzun72

euzun72 Üye

Seviye:
    Bisikletimi aldım ilgi gösteren herkese teşekkürler