Jantteki sibop deliğini genişletmek

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
Kalın araba siboplu iç lastik için janttaki sibop deliğini genişletmek mümkün mü? Matkapla dikkatlice yapmak sonuç verir mi? En önemlisi sağlıklı olur mu mı?

Bu işlemi yapıp memnun olan ya da pişman olanların yorumlarına ihtiyacım var.

Teşekkürler.

Scudo

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bence yapmayın, jantı çürütürsünüz. İnce jant ise hiç yapmayın, jantı heder edersiniz.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Yapan çok kişi gördüm ama jant ömrünü ne derece etkiler emin değilim.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Abdullah.R
MTB Alu Jant. Sorun olur mu? Bildiğim kadarıyla alüminyum çürüme yapmıyor.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Serden Us
Demek yapan çok var... Bakalım onlar "keşke" mi, yoksa "iyi ki" mi diyecekler :)

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Benim mavic xm117 jantta, sibop deliğinde plastik bir parça var onu çıkarınca araba siboplu iç lastikler takılabiliyor. Jantınızı kontrol edin belki öyledir.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Oğuzhan YAVUZ
Yok maalesef.
http://img.tapatalk.com/d/14/07/01/utude2y2.jpg

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
ne gerek var, ic lastik 10 tl zaten

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Berk Ilgar
Sorun iç lastik tedarik edilmesi değil. Araba siboplu iç lastik kullanma isteği. Fiyat bilgisi için teşekkürler.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
neden boyle bir isteginiz var anlamis degilim.

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
Yapabilirsiniz kardeş ben yaptırdım hiç bir proplem yaşamassınız jant shimano mt 55http://img.tapatalk.com/d/14/07/01/egasu8u5.jpg

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Onur O.

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Bu işlemin saglığı konusunda tam bir bilgim yok.. Yapanlar var, orası kesin.. Ancak yaparken/yaptırırken dikkat edin ki çapakları çok iyi temizlenmeli.. Yoksa düzgün acılmayan delikler ya da düzgün temizlenmeyen çapaklar sibop civarından lastigin delinmesine/yırtılmasına sebep olabilir.. Kaldı ki sibop dibine yama tutmaz.. aklınızda bulunsun..

• Beğen

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
4 Yıl önce ince uçlu jantımı bir bisikletçiye deldirmiştim. O yıldan beri hala kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. Sibop bölümünden hiç patlamadı. İyi delinirse temizlenirse hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum.

• Beğen

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Kesinlikle başarılı bir uygulamayla gayet iyi sonuç alınır. Bence tereddüt edecek bir şey yok . Sadece jantları kibar birisi delsin ve güç denemesi yapmasın yeter [emoji1]

ctorhan

Aktif Üye
Tepki
33
Bisiklet
Cube
Bende jantın deliğini matkapla genişlettim, 2 ay önce tam sibop yerinden kaldırımın köşesine jantı çarptırıp yamulttum. Bunu delik genişlediği için jant yamuldu diye demiyorum çünkü aynı şekilde jantı farklı bir noktasından da yamultmuştum. Kısacası birşey olmuyor.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
Pislet olayı sandığımdan tuzlu çıktı. Ekipmanları dizmek için cepleri boşalttım. Neyse, bakım ve tamirler dışında daha masrafım olmayacak.

Anlatılanlara göre bir sorun çıkmıyormuş ama yine de riske atmayacağım. Janta zarar verirsem, bu ay jant satın alamam. Bisiklet 20 gün boşa yatmasın. :)

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Merak eden arkadaşları da faydalandırmış olduk bu başlıkta.

İyi forumlar.

crx912

Üye
Tepki
7
İsim
mahmut
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Bmx
Bu söylediğinizi yaptım, hiçbir sıkıntı olmadan 2 sene kullandım jantları, 2 sene sonra noldu derseniz bilemiyorum çünkü bisiklet çalındı, yalnız çapakları iyi temizleyin iç lastiği patlatabilir.

can demir

Üye
Tepki
13
Böyle bi fantaziye hiç gerek yok bence hocam :) İtalyan siboplar gayet güzel ve kibar duruyolar :)

HexfeT

Daimi Üye
Tepki
475
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Profil genişliği dar olan jantlar araba sibobu çapında bir delik ciddi zayıflamaya yol açacağından presta sibop olarak üretiliyorlar. Özellikle böyle dar profil bir jantınız varsa çok yanlış bir hareket olur.

Benim kullandığım jantların klavuzunda özellikle bu konuya vurgu yapılmış, kesinlikle böyle bir şey yapılmaması gerektiği açıkça yazılmış.