Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jantta hoplama var

Konu, 'Tekerlekler' kısmında serdar karaca tarafından paylaşıldı.

1. serdar karaca

serdar karaca Üye

Seviye:
    Arkadaşlar klasik bisikletimin jantında hoplama var. Tekerlek bir tur attığı zaman bisiklet yukarı çıkıp iniyor. Farklı ustalara birden fazla kez akort çektirdim. Rahatsız etmeyecek kadar düzelse de gene bozuluyor. 27*1 1/4 ve 630-32 yazıyor tekerlekte. Aynı jantın önce alüminyumunu aradım bulamadım. Şu an çelik olanını da arıyorum bulamıyorum. Bu dikey akort bozukluğunu nasıl çözebilirim?

2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Doğru akort yaptırarak çözebilirsiniz. Şu an yapılan akort olmamış. Tel gerginlikleri eşit değil ve bu yüzden jantınız tam bir çember değil. Elipse yakın gibi.

Fatih T. bunu beğendi.
  3. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bisikletcilerin cogu akort cekmek denildiginde saga ve sola dogru olan carpilmalari duzeltip birakiyor. Akort yaparken dış ve iç lastigi sokmuyor bile...
    sizin sorununuz janttaki dikey yamukluk. Jantin yanal ve dikey carpilmalarini ayarlamaya imkan veren bir akort sehpasi ile dış lastik ve iç lastik sokuldukten sonra ince bir ayar cekilmesi gerekiyor...

Uğur S. bunu beğendi.
  4. serdar karaca

serdar karaca Üye

Seviye:
    Anladım, teşekkür ederim arkadaşlar. Sanırım malzemeleri edinip kendim akort yapacağım. Bir sorum daha olacak: lastikte 630-32 ve 27*1 1/4 yazıyor ya, günümüz yol bisikletlerindeki mesela 720*23 lastikler ve 28" jantlardan ne farkı var? Biraz araştırdım ama oturmadı tam. :)