Jantlarımın akıcılığını arttırmak için göbek değişimi

barbaros soylerkaya

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Barbaros Söylerkaya
Bisiklet
Trek
Mrb lar
Bende trek FX 7.5 var
BONTRAGER TLR 24-HOLE jantlar var .ben bunların ortasındaki kısımları değiştirebilir miyim. Sanırım. Onlara göbek yada hub mu deniyor. Bunların yerine rulmanlı bir model takmak istiyorum. Ama benim jantlar 28 telli sanırım. Yanı trek FX 7.5 üzerindeki orijinal jantlari.buna uygun göbek bilen var mi acama .yada yeni jant seti almadan bu işi çözebilir miyiz.jant ordurme fln bununlami ilgili. Çünkü biriyle konuştum benim jantlar 28 telli olduğundan o dönen kısımlar değişmez diyor. Var sa bir fikri olan paylaşalım arkadaşlar

Scudo

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
Bilyeliden rulmanlıya geçişin göbeği komple değiştirmekten başka çaresi olduğunu sanmıyorum. Yani iç kısmını değiştirerek mümkün değildir. Yatakları farklı bi kere.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Jant telleri tek tek sökülüp sonra yeni rulmanlı bir göbeğe tekrar örülmesi gerekir. Sadece iç kısım değişebiliyor mu, değişiyorsa astarı yüzünden pahalıya geliyor mu emin değilim. Ama 28 delikli bir göbek alıp jantı yeniden ördürebilirsiniz. Yalnız arka teker için ruble uyumuna dikkat edin. Bir de disk fren kullanıyorsanız rotora uygun göbek bakmanızda fayda var.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
ciddi fark istiyorsanız seramik rulmanlı bir göbeğe terfi etmeniz gerekir. bu ciddi bir masraf. direk jant seti alabilirsiniz.. benim de yol bisiketim var ve bana uygun seramik rulman göbeklerinin 1 seti (ön + arka) 239€ ediyor. ciddi pahalı bişey yani

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
@Serden Us
Hee bi de duygusal durum var:)

Tepki
6
Bisiklet
Felt
Aynı durumu bende çok merak ediyorum. Bende de Bontrager 24 telli jantı var sanırım bilyeli Novatec rulmanlı göbeklerle değiştirmek istiyorum ilerde fark olmaz mı yani? Gereksiz masraf mı olur?

barbaros soylerkaya

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Barbaros Söylerkaya
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar cevaplar icin cok tesekkur ederim. Evet hata yapmışım benimkilerde 24 telli.zaten o yüzden göbek bulamamisti bisikletci.; (
Sizin dediginiz novatec bunlara uygunmuymus halil bey.egrr oyleyse ben alayim.zira hangi di olursa olsun bunlardan iyidir diye düşünüyorum:)

Tepki
6
Bisiklet
Felt
Benim bulduğum göbekler bunlar. Türkiye de bulamadım. Açıklama da 24 tel var. Benim sorunum almak değil ördürmek. Zira ördürenler çok memnun değiller.
(link)

Barbaros bey siz daha şanslısınız İstanbul da mutlaka daha iyi usta bulursunuz da bizim iş yaş gibi ördürmek zor :-(
Bir de teller değişmeden olur mu bu göbekler bilmiyorum.

Ayrıca jantların akıcılığı gerçekten çok mu kötü? Ben yeni aldım da bu jantları lastikler gelmeyince daha deneyemedim.

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
bisiklette iki göbek de yamulmuş. ön ve arka lastiği çıkartıp göbekleri elle 360 derece döndürünce bazı kısımlarda direnç/sürtünme hissettiriyordu ki sanırım iyi bir göbekte pürüzsüz dönmesi lazım. göbekler bilyeli ve daha akıcı olması için rulmanlı göbek almayı düşünüyorum bendeki göbeklerin iflah olmayacağını farzederek. arka göbekte sağa sola oynama da vardı. elle çekip itmeye uğraşırken aldım boncukları elime. :) geri taktım ama boncukları koruyan kapak çok gevşek kaldı emanet duruyor. su toz her türlü şeyi geçirecek bir durumda. bir 30km sürdüm sorun yok ama elle döndürürken hissettiğim sürtünme çok rahatsız etti. bisikletin akıcılığını baya engelliyordur değil mi?

elimde kaset sökme aparatı olmadığı için yatak ne durumda bakamadım. çıkan bilyelerde sorun yok ama göbeğin illaki değişmesi gerekir değil mi? sonuçta yamuk dönüyor. buna kendim rulmanlı göbek alıp takabilir miyim? çok büyük ustalık gerektirir mi?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mevcut göbeği rulmanliya cevirne ihtimali var ancak oldukca zahmetli ve her yerde yaptiramayacaginiz bir iş. Bu nedenle o konudan uzak durmali..
Novatec rulmanli gobekler iyidir. Aliexpresste her delik sayisina gore novatec gobek bulursunuz. Hem hafif hem de akicidir. Baska markalar da var ama gobek degistirenler genellikle novatec kullanir.
Jant seti konusu ise cok secenek iceriyor, zira yaris kosmayacaginiz icin shimano ve mavic'in alt ve orta seviye jantlari fazlasiyla isinizi gorecektir. Ikinci elde hesapli fiyatlar bulmaniz mumkun. Bence en guzel secenek bu, cunku çinden bile getirtseniz novatec on-arka vergi haric 110-120 usd arasi.. Deger mi? Sanmiyorum..

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@Kuzey Ege

göbeği rulmanlıya çevirmekteki işlemler tekeri çıkarmak, rubleyi sökmek, jant tellerini tek tek çıkarmak sonra da yeni rubleye bağlamak değil mi? evet uzun sürer ama bir haftasonunda biter gibi geliyor.

ikinci el forumda güvenilir üyelerden jant olarak alırım ama onun dışında düşünmüyorum. çinden getirtsem kargo gelene kadar 1 ay sürer ve gümrük işleri falan var ve o kadar uzun mesafe kargoya da güvenmiyorum doğrusu. shimano ve novatec önermişsiniz, shimano ön arka 200tl civarı rulmanlı mevcut piyasada. bunlar iyi midir? rulmanlı bilyeliden her türlü iyidir sanırım.. bu fiyata sıfır rulmanlı jant bulunmaz heralde. ikinci elde nasıldır fiyatlar?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@efeozata
Ikinci el fiyatlarini arastirin.. Alirken bir bilene gostermekte fayda var.
Ayrica shimanonun alt ve orta segmentte rulmanli gobegi yok. Tumu bilyali..
Ama su da var rulmanli her zaman iyi, bilyali da hep kotu olacak diye bir kaide de yok. Ben zonda kullaniyorum ve zonda bilyali gobek..
Piyasadaki en dusuk fiyata alabileceginiz rulmanli jantlar mavic aksium serisi.. Bir donem kullandim. Hem akiciligi iyi, hem de rijit, teller aero. Bence f/p urunu.
Shimano jantlarin R ve Rs serilerine bakabilirsiniz.

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
Orijinaline sadık kal derim sonuçta yıl boyu tasarlanıyor bunlar. Aynı serinin aynı veya benzer uyumlu göbek setlerini incele. Biraz duygusallık da var

benben

Üye
Tepki
166
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar selâm.
İstanbul Anadolu Yakası ve Kocaeli'de jant göbeği değişimi ve örümü yapan bir yer biliyor musunuz?

Son düzenleme:

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anadolu yakasında kadıköy bike and outdoor veya atolye 25.4 yapıyor.

mthn_omz

Üye
Tepki
0
İsim
metehan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
merhaba konudan bağımsız fakat yeni kayıt oldum ve bir konu hakkında yardıma ihtiyacım var
benim bisikletim Salcano hector 26 jant disk fren versiyonu
arka göbek bilyeli bildiğiniz üzere 2 yıldır sürekli dağılıyordu ve bir türlü akort ayarı tutmuyordu
en son geçenlerde mtb disk fren uyumlu rulmanlı bir göbek satın aldım
jantın tellerini söktüğümde bikaç telin kurtarılmayacak şekilde yamulduğunu gördüm sağlam olanlarla örmeye çalıştım ama bir türlü sıkılık gevşeklik ayarı orta derecede olmadı
tahminimce bu göbek için başka bir ölçüde tel gerekiyor
eğer tahminim doğruysa kaç mm tel gerekiyor
benim telim en başdan en sona 258 mm yardımcı olursanız çok çok mutlu olurum