Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

jantı boyamak istiyorum

Konu, 'Tekerlekler' kısmında utkuidikut tarafından paylaşıldı.

1. utkuidikut

utkuidikut Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bisikletim Sedona 711 v beyaz renk siyah jantları beyaza boyamak istiyorum en kolay dağıtmadan nasıl yapabilirim yağlı boya yapılabilirmi tutarmı sizce

2. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    öncelikle komple dğıtman lazım cantı yoksa boyanması zor
    cantı dağıttıktan sonra kaliteli sprey boyalar var marka adı vermek serbestmi bilmiyorum ama dyo nun boyaları kaliteli oluyo alırsın bi güzel boyarsın ben mobiletiminkini boyamıltım 5 sene oldu hala kalkmadı üstelik parlaklığıda hala ilk günkü gibi istersen bide vernik atarsın ama bu boyaya gerek yok kolay gelsin

utkuidikut bunu beğendi.
  3. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    öncelikel jantın göbeğini sökmelisin ki miller de boyanmasın sonra ince bir zımpara yardımı ile boyanın tutunabileceği bir ortam oluşturmalısın jantın üstünde sonra iyice temizledikten emin olup boyaya geç boya konusunda secim senin ister sprey ister tabancalı boya kullan fark etmez en sonundada bir pamuk yardımıyla pasta çekersen (jantı dizdirmeden)çok güzel durur ama şunu untma eğer jantı sen değilde başkası dizecekse dizerken başında ol çünki milleri takarken boyadığın jant çizilebilir

4. todiefor

todiefor Aktif Üye

Seviye:
    Slm ...
    Benimde sıyah cantlarım vardı forumda bazı bısıkletlerde gorduydum 2 tane tel renklı yapmıslar ozendim bende fabrıkadan boya ve sertlestırıcısını aldım sunger le boyadım gayet guzel oldu.
    (boyayıyalı 1 ay oldu halen daha bı sorun yok ..)

5. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    süngerlemi boyadın nasıl yaptın yada nasıl oldu iz kalmadımı

6. todiefor

todiefor Aktif Üye

Seviye:
    Yoo gayet guzel ve duzgun oldu ...

7. utkuidikut

utkuidikut Forum Demirbaşı

Seviye:
    ama arkadaş telleri boyamış galiba cemberler için çıkarmadan kolay bir yöntem bulmak lazım

8. ozgurrr

ozgurrr Yeni Üye

Seviye:
    çemberler boyandıktan sonra fren sıktıkca çemberin kenarındaki boya çıkmazmı?
    Eğer boya çıkmazsa bende denerim

9. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Sadece disk uyumlu çemberlerde sorun olmaz, v-brake uyumlu çemberlerde ise oraya boya gelmemesi lazım zaten. ;)

ozgurrr bunu beğendi.
  10. S. Burak Cebeci

S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sana mat siyah sprey temin edebilirim bide kagıt bant kullanırsan bence bu işi becerirsin...(tabi fabrika çıkışı gibi olmasını bekleme eger kendin yapacaksan yani bu konuda bi ustalıgın yoksa)

ozgurrr bunu beğendi.
  11. ozgurrr

ozgurrr Yeni Üye

Seviye:
    boya olarak dyo nun yağlı boyaları mı yoksa sprey boya yeterli olurmu?

12. ozgurrr

ozgurrr Yeni Üye

Seviye:
    boya olarak dyo nun yağlı boyaları mı yoksa sprey boya yeterli olurmu?

13. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:
    Önerim tüm jant setini dağıtıp çemberleri o şekilde boyaman. Ama bununla uğraşamam diyorsan eline kağıt bantlardan alıp tek tek tel başlarını düzgünce bantlayacaksın.

Spreyde karar kıldıysan yarıya kadar da telleri bantlayacaksın. (Ben olsam sprey yapardım)

V-Fren , Cantilever fren gibi jant freni kullanıyorsan da Jantın fren yüzeyini bantlayacaksın.

Sonra ince su zımparasi ile boyayacağın yerleri hafifçe zımparalayacaksın.

çok ince katlar halinde 3-4 kat sprey boya (aralarında en az 30-40 dk beklemek koşuluyla) atacaksın ve tozsuz ve kesinlikle doğrudan güneşe maruz kalmayacak bir yerde tercihen göbeğin quick release bağlantısından asarak kurutacaksın.

24 saat sonra yine aralarında en az 30-40 dak beklemek şartıyla şeffaf sprey vernik atacaksın. (Normal boyayla boyasan bile bu sprey olacak) bu vernikler mat ve parlak olarak iki türlü. istediğini seçebilirsin.

Yine tozsuz ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde kurutacaksın.

En sonunda bantları sökeceksin ama dikkatlice. özellikle bant kenarlarında boya birikmiş olabilir ve bu bantla birlikte kalkabilir. en güzeli bu noktalara elle bastırarak bantları kaldırmak.

14. bisikletyolu26

bisikletyolu26 Yeni Üye

istediğin boyayı kullan istersen yağlı boya istersen duvar boyası kullan. ama bana görejamt boyamanın hiç bir anlamı yok. niye boyayacaksın ki?. boyamayıca bisiklet gitmiyor mu?

Ouz Deniz bunu beğendi.
  15. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:
    Bu yaklaşıma katılmıyorum. sonuçta hem gerçekten beğendiğim, içime sinen, beni anlatan bir bisiklete binmek isterim, hem de insanoğlunun içgüdüsü beğenilmek olduğundan mümkün olduğunca güzel bir bisikletim olsun isterim. arkadaşımız kendini anlatmak, tarzını, zevkini yansıtmak için bisikletinin bazı bölümlerini boyamaya karar vermiş. bu neden kötü olsun ki?

ozgurrr bunu beğendi.
  16. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Bu cümleye katılmamızı beklemiyorsunuz herhalde.Eğer öyleyse biz forumda oyalanıp neden en iyiye ulaşmaya çalışıyoruz.Nasıl olsa bisikletlerimiz böylede gidiyor.
    Bence siz şu anki kullandığınız bisiklete boş yere para vermişsiniz. Gidip 50liralık bi bisiklet alabilirdiniz.Nasıl olsa o da gidiyor....

Merhaba Utku abi.Senin soruna gelirsek ben marshall'ın sprey boyasını öneririm.
    Eğer jant göbeğini ve tellerini sökmek istemezsen; tellere telbaşlarından itibaren 5-10cm bant çekmen gerekir ki bu her tele yapman gereken bir uygulama.
    V fren kullanıcısı olduğun için jantın pabuç sürten yüzeylerinede uygulaman gerekir bu bant işlemini.
    Peki bantlamazsak ne olur kısaca değineyim.
    1:Jant tellerinin bir kısmı beyaz olur göreceli olarak belkii hoş durabilir.
    2: Fren yüzeyleri boyanırsa frenleri unutman gerekir aa pardon unutamazsın çünkü öter...
    3:Birkaç frenden sonra boyada kalkar...

17. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:
    jant tellerinin bir kısmı beyaz olur evet. ama bunun hoş görünmesinin dışında jant ayarı yapmaya kalktığında yapışmış bir tel ve tel başıyla karşılaşırsın ki bu hiç hoş bir durum olmaz. ilk jant ayarında telleri keserek çıkartman ve yeni tel / tel başı ile değiştirmen gerekecek..

18. ozgurrr

ozgurrr Yeni Üye

Seviye:
    bu işi yapan resimlerini koyabilirmi!Şimdiden teşekkürler...