jant yamulması

Tepki
32
öncelikle herkese merhaba.

sorunumu şöyle açıklıyim; sert bir zıplama sırasında olduğunu tahmin ettiğim bir yamukluğa sahibim cantımda. çok büyük bir göçük sayılmaz ancak iki taraftan eşit şekilde darbe aldı ve fren pabuçları her bir turda 1 kez sürtüyor. öyle ahım şahım bir direnç yok üstelik.

gittiğim bir kaç yer kestirip atmak kaydıyla yeni jant takalım, öyle yapalım gibi öneriler sundular ancak şu sıralar gerçekten 50 60 lira gibi bir masraf yapacak gücüm yok.

bunu eski usül çözmenin bir yolu yok mudur? daha önce başına gelen ve torna atolyesinde tebişirle çizip dövdüren ve sonuç alan birileri mesela? gerçekten acil bir yardıma ihtiyacım var...

bisiklet şu an kaldığım evde olmadığı için fotoğraflarını çekip yollayamıyorum, yine de yardımı dokunabilecek bir şeyler söylerseniz çok sevinirim.

teşekkürler...

Scudo

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
aynı sorunu yaşadım iki canttada eğilme oldu firen pabuçlarına sürtüyordu aldığım yere götürdüm biraz uğraştılar ama yinede az birşey sürtüyordu sonra tanıdık bisikletciye götürdüm oda çekiçle vurdu elinden geleni yaptı çok ufak sürtüyordu. pabuçları ayarladı oldu şimdi ilk günki gibi kullanıyorum. hiç sorun yaşatmadı jantın 1 telinde gevşeklik oldu onuda öyle kullanıyorum hiç sorun yaratmıyor sıkılmıyorda zaten. aldığın yere veya tanıdık bisikletçiye ayarlat

• Beğen
Tepkiler: Ozan Elmacioglu
Tepki
32
çok fazla dükkan/mağaza gezdim bugün. darbeyi diklemesine aldığı için kurtaramayız cevabını aldım her seferinde. illa ki bir derece düzelir belki ama yinede akort tutacakmış gibi gelmiyor. hafif bir yalpalamada var zaten pabuçları açtığım zaman.

fabrikayı aradım, jantın fiyatı için haber bekliyorum şimdi (= ilgin için teşekkür ederim.

Komando_Turk

Daimi Üye
Tepki
94
Eğer direk jantta bir yamukluk meydana geldiyse ya iyi bir usta bulup derdini anlatacan yada yenisini alacan ama jant sağlam duruyor veya cokcok hafif bir yamulma varsa sağlam bir jant akord ayarı yapılırsa düzelmesi lazım.

Tepki
3
Benimde başıma aynı şey geldi. Gittiğim bisikletçi jantı düzeltti fakat bir süre sonra kendiliğinden tekrarladı. Tekrar yaptırdım tekrar oldu sonunda jantı yenilemek zorunda kaldım.

Bariskkk

Forum Bağımlısı
Tepki
326
İsim
Barış KKK
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Banada merdivenlerden atladığımda aynısı olmuştu jant o kadar yamulmuştuki (ön jant) artık maşaya sürtüyodu ve dönmüyodu iyi tanıdığım bir bisikletçiye götürdüm jantı ayağıyla iterek düzeltti :D:D sonrada akort etti yani vidaların gevşeklik sıkılık ayarlarını yaptı ilk günkünden güzel oldu şimikullanıyorum.

Muratcan Gümüş

Daimi Üye
Tepki
192
bende aynı sıkıntıyı yaşadım hemde bisikleti ilk aldığım gün.. karanlıkta görmeden su ızgarasına girdim. hatta arka tekeri patlattım. önde sorun olmadı Allahtan ama arka jant hafif yamuldu, sonra aldığım yerde vurarak düzelttiler ama yinede hafif bir yalpalama hissediyorum.. :eek:

Tepki
4
Şurda jant yamulmasıyla ilgili bilgi var sayfanın en alt tarafına doğru inceleyebilirsin...
(link)

Tepki
4
İsim
Üstün
Merhabalar,

Öncelikle bu başlığı atölye bölümüne her açmaya çalıştığımda site hata verdi o yüzden bisiklet seçimine düşecek sanıyorum.

Dün ufak ama derin bir çukura arka tekerleğim girdi, lastiğim patladı. Lastik tamirinden sonra eve gelince farkettim, jant çemberinde çok küçük, tek taraflı, içe doğru bir eğilme var, yumuşak bir malzemeye parmakla hafifçe basılmış da içe göçmüş gibi bir görüntü var. Fren pabuçlarına sürtmüyor, fren yaparken kesinti yaratmıyor, binerken dengemi bozmuyor. Bakmasaydım farketmezdim kısacası. Bu eğikliğin bana bir sıkıntısı olur mu? Bindikçe bu eğikliğin artma ihtimali var mı ve tamir edilebilir mi, gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler.