Jant temizleme

muty53

Üye
Tepki
1
ARkadaşlar benim bisikletimin jantları çok kirli ara ara nadir paslar var .Acaba bu kirleri temizlemek için ne kullanmalıyım ..Gaz yağımı...

• Beğen
Tepkiler: GaLiP_
Scudo

rockbu

Aktif Üye
Tepki
167
Paslar için kola öneriyolar. Bildiğimiz içilen kola :) ben hiç denemedim ama söylenenlere göre pası çok iyi temizliyormuş ;) forumda arama yaparsan bulabilirsin

muty53

Üye
Tepki
1
@rockbu

valla bende ilk defa senden duyuyorum :) Ama pas gibi bişe değil bazı yerleri paslıda yıkama ile çıkmayan lekeler var işte bi araştırayım forumda

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Arkadaşım kolanın pas üzerinde etkisi vardır ama sakın jantına 1 damla kola dökme sonra yapış yapış olur yani hiç istemedigin bir durumla karşılarısın ama ! et! ;)..

XES

Aktif Üye
Tepki
58
Arkadaşlar kola için bu asit falan hikayeleri anlatan forward maillerin iddia ettiği etkilerin hiç biri gerçek değildir. Ben bizzat bu anlatılanların yalan olduğunu kanıtlamak için hepsini test emiş ve hepsinin gerçek dışı olduğunu tespit etmiş durumdayım.

Pas ve fren artıklarını janttan temizlemenin en güzel yolu WD40. Ben hep öyle yapıyorum. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. WD40 ile temizlik yapıldıktan sonra kuru bir bez ya da kağıt havlu(ben bunu tercih ediyorum) ile fren yüzeyinin WD40 kalıntısından tamamen temizlenmesi gerekir. Zira WD40 yağlayıcı özelliğe sahiptir ve fren yüzeyinden kalıntısı temzilenmeden kullanılması halinde frenleriniz tutmayacaktır. Ayrıca WD40 fren pabuçlarına temas ederse temizlenmesi imkansız oluyor. Bu pabuçları ancak uzun süre fren yaparak temizleyebiliyorsunuz ki tamamen temizlenene kadar da frenleme güçleri ciddi biçimde düşük oluyor. Dikkat etmekte fayda var.

Bu hususlarda ekstra özen gösterirseniz WD40'ın karşısında ne pas, ne yağ, ne de pabuç artığı durabiliyor.

XES

Aktif Üye
Tepki
58
WD40, açılımı "water displacement 40" olan bir ürün. Mucidinin, adından da anlaşılabileceği gibi nem ve suyu uzaklaştırmak amaçlı kullanılabilecek bir solüsyon ortaya koyma yolunda yaptığı deneyler dizisinin 40'ıncı deneyinde son halini almış, daha sonra tüm dünyada efsane haline gelmiş bir sprey.
Pas, su, yağ ve gres, yapıştırıcı artıklarını çözen, temizleyici, parlatıcı ve geçici olarak yağlayıcı işleve sahip mucizevi bir şey.

Japon yapıştırıcısını 30 saniyede çözüp plastiğe hiç zarar vermediğini gözlerimle gördüm. Plastik, ağaç, metal yüzeylerde sürekli kullanıyorum ve çok mumnunum. Bisikletimin temizliğinde de sıkça kullanıyorum. Tabii yağlı kalması gereken parçalardan uzak tutarak ve yağdan uzak kalması gereken parçalarda kalan kalıntısını tamamen temizleyerek.

muty53

Üye
Tepki
1
bu ürünü ilk defa duyuyorum ..Ama anlattığına göre güzel bir şeye benziyor.

mfatih

Üye
Tepki
5
evet arkadaşlar ben de aynı ürünü kullanıyorum gayet başarılı paslı vidaları bile WD-40 ve telli fırça kullanarak pırıl pırıl yapabiliyorsunuz.

batuhany

Aktif Üye
Tepki
45
@mfatih
;)
Çok amaçlı bir ürün. Yani herkezde bulunması gereken bir ürün. Yağlama için pek iyi değil ama, çünkü çabuk kuruyor.. Yani zincir yağlamak için almayı düşünüyorsanız almayın.;) Ama pas, yağdan arındırma, temizlik, v.s. zaten sayılmış çok işe yarıyor. Koçtaş, Bauhaus, Tekzen, v.b. gibi yapı marketlerinde ve araba ile ilgili bir şeyler satan yerlerde bulabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ozgur_jeo

ozgur_jeo

Aktif Üye
Tepki
163
:) @XES

merhaba!!! ben dönerdiğiniz wd40 ı aldım pas üstünde gayet etkili fakat benm jantlarımda wd40 ın bile çıkartamdağı ufak ufak lekeler var ve jantlarım parlak değil mat... mazotla silmeyi denedim ama olumlu sonuç vermedi önerebilceğiniz bişey varmı acbaa?? şimdiden teşekkürler..

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@jackal_jeo

şimdi bunun için eğer hala üretiliyorsa çoook uzun seneler önde (30 sene kadar)pinokyo bisikletimin jantlarındaki pas lekelerinin hakkından tek gelebilen bir ürün vardı KAOL diye birşey cam şişede boza renginde bir pasta benzeri birşey sanırım hala üretiliyorki geçenlerde bir yerde gördüm.ama sen yinede marketlerde değilde eski boya ve nalburiye satan yerlere sor bulamazsan 404 marak çelik parlatıcı diye satılan bir şey var oda işe yarıyor.

• Beğen

ozgur_jeo

Aktif Üye
Tepki
163
@bts.elektronik

ilginize çok teşekkürler.. benim jantımda pastan çok hani derler ya senelerin pisliği die ondan var belki pek ii bi tanımlama olmadı ama.. sanki senelerdir durmaktan parlaklığı gitmiş gibi duruo.. önerdikelrinizi bulmaya çalışıp bi deniycem inşllh etkili olur çk sevinicemm..

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
WD-40 ı ben cok duydum ve cok kullandım.Sökemeyeceği kir,pislik,yağ yok...
Özellikle kadro ve jant için çok uygun..Kadro da kullanıldığında temizlik sonrası sıfır bı kadronuz oluyor(çizikler hariç).Pası sökebilme etkisi de var..Ancak zincir yağlamada sakıncalı..Çünkü wd-40 Geçici süreli yağlama yapıp kurutuyor..Yani eğer zincirinizde wd-40 kullanırsanız temiz ama kuru bir zincire sahip olursunuz..Ama Bisikletin eklem yerlerinde(yani vites in oynayan kısımlarında)vs. gibi bölgeler için çok kullanışlı...

• Beğen

ozgur_jeo

Aktif Üye
Tepki
163
@Can Sonbay

wd40 aldım denedim dediğiniz gibi paslarda etkili fakat janttaki matlığı alamıor ve fren pabucunun lekelerini çıkartamıyor. acaba yanlış mı uyguluyorum wd40 ı siz nasıl uyguluyorsunuzz?? :)

XES

Aktif Üye
Tepki
58
fren pabuç kalıntılarını da çıkarıyordu eski jant setimde. ama bayağı uğraşmak gerekiyor. WD40'ın verimli olmadığı temizlik durumlarında her zaman saf alkol kullanırım.

• Beğen