Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jant tellerinden sesler duyuyorum?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Fatih Toraman tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Toraman

Fatih Toraman YalağuzSeyyah

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Merhabalar,
    Bisikletim ile seyir halindeyken ve pedallar sabitken,Dikkat edip dinlediğimde arka janttan sanki gitar teli sesi gibi sesler geliyor.Telleri kontrol ettim ve bazılarının tansiyonu düşüktü.Bende akord yaptırmak için bisikletçiye gittim.Fakat tel başı ile tel oksitlenip birbirine kaynamış :( bu yüzden anahtar ile çevirmeye çalıştığımızda tel kendi etrafında bükülmeye başlıyordu(pas çözücü uyguladık ama sonuç alamadık).Nemli bir bölgede yaşıyorum.Ara sıra ister istemez derelerden geçmek zorunda kalıyorum.Paslanmasının sebebi kalitesiz olması mı?Çözüm yeni tel ve tel başı almak mı? Siz tecrübeli abi ve kardeşlerimden yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler

2. Erciyes Çeteci

Erciyes Çeteci Aktif Üye

Seviye:
    Prinç yada aluminyum tel başı alırsanız bir nebze paslanmanın önüne geçersiniz

gok ve Fatih Toraman bunu beğendi.
  3. Fatih Toraman

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    peki birbirine kaynamış olan tel ve tel başını nasıl ayıracağım?

4. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    birbirine kaynamış tel ve başını ayıramazsın.onların işi bitti.gevşek olan telleri yarım tur sıkarsan sürüş sırasında gelen sesi kesebilirsin.gevşek olan telleri pense veya güçlü bir yankeski ile kesip çıkar.yerine yeni bir tel tak.telin ucundaki dişli kısmı kafayı takmadan önce gresle.telide eski gerginliği kadar sık.tabi bu işlemleri lastiği söküpte yapıyosun.ruble tarafındaki yüzde bir tel gevşek ise teli sökmek için rubleyide sökmen gerekebilir.tel değiştirdikten sonra jantı lastiksiz bisikletine tak.boşta bi çevir.yeni kaktığın tel çok sıkılmışsa yeni tel jantı kendine doğru çok çeker.akort bozuk gözükür.teli biraz gevşetip veya ona karşılık gelen telleri biraz daha fazla sıkıp jant için düzgün bir uçuş dairesi elde edip lastiği takabilirsin.gres telin başı ile birleşmesi engeller.aluminyum tel başı da kesinlikle tavsiye etmiyorum.çok dirençsizler.kolaygelsin.

Barış TURAN, gok ve Fatih Toraman bunu beğendi.
  5. Fatih Toraman

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Merhaba,İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.Bugün lastiği söküp wd40'ı tel başlarına sıkıp akord anahtarı ile zorda olsa tel ve başlarını birbirinden ayırdım.Fakat Bunu yaparken tel ile başı birbirinden ayrılana kadar tel burulmak zorunda kaldı.Tele zarar gelmişmidir? aynı telleri kullanarak yeni jant seti yapmayı planlıyorum.Çember olarak alexrims ace 19 u tavsiye edermisiniz? birde piriç tel başı kullanmak dahamı iyidir?
    Benim jantım özel örüm;

Alexrims ace 19 gibi normal örüm bir jant'a geçiş yapmak isabetli bir kararmıdır?

gok bunu beğendi.
  6. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bu jant setinin aynısını kullanan bir arkadaşımın akordunu yapmıştım.BYTE çok kaliteli bir jant değil.bu özel örüm şeklide kullanış açısından rahat değil.alex ace 19 çok güzel bir jant.sağlamlık olarak BYTE den iyidir.kullanan bir abimiz vardı.bisikleti çok hırpalayan birde oğlu var.maşallah jant banamısın demedi.ace 19 iyi bir tercih.şimdi asıl sorunuza gelince eğer durumunuz varsa bütçeniz müsade ediyosa jent setinizi değiştirebilirsiniz.17 yaşındasın okuyomusun,çalışıyomusun bilemiyorum.bütçen müsade ediyosa değiştir.ben yerinde olsam durumum olsa değiştirirdim.tellerin de her janta göre kullanılan ölçüleri var.ace 19 un profili senin jantının profilinden alçak olabilir.bu yüzdende teller kısa gelebilir.jantını aldığın yere kullanman gereken tel boyunu muhakkak sor.ama tel boyunda bir sorun olmazsa ve telleri kırmadan çıkartabilirsen rahatlıkla yeni janta takabilirsin birşey olmaz.göbeğinin ne olduğuda tel boyunu etkilemez.prinç tel başı olayıda şöyle.senin tellerin paslanabildiği için başlar prinçte olsa yinede biraz birleşme olur.metal suyu görünce paslanmaması çok zor.suyun olduğu heryere de pas gider.prinçte kullansan aluminyumda kullansan birleşme illaki olur.aluminyumda sökme şansın yüksek.ama hiç sağlam değiller.prinçte çelik başlara göre biraz iyi olabilir.kesin çözümü değildir ama.bir nebze daha iyi olabilir.

Fatih Toraman ve Barış TURAN bunu beğendi.
  7. Fatih Toraman

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Umut abi,ilgilendiğin için çok teşekkür ederim:) söylediklerin doğrultusunda yeni bir jant seti toplayacağım:) siz olmasaydınız Giresun'un küçücük bir ilçesinde kimden yardım alabilirdim :) iyiki varsınız...

umutkahraman bunu beğendi.