Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jant Telleri Yardım!

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Kamil Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, yeni yoplayacağım jant setine uygun tel konusunda yardımcı olabilir misiniz? Jant çemberleri Alex ACE 19, 26" olucak.
    Erdoğanlar Bisikletten alıcam, 2 tip jant teli kafamı karıştırdı;
    biri DT Swiss Revolution 2,0 mm (Sanırım telin kalınlığı oluyo, yanlış biliyorsam düzeltin lütfen!) 64 adet 283 gr. (260-262-264 mm, bu da uzunlukları galiba!)

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_60&products_id=256

Diğeri de DT Swiss Aero Speed 1,8 mm 64 adet 355 gr. (262-264 mm)

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_60&products_id=255

Şimdi sorularım şunlar;

1- (2,0 ve 1,8 mm tellerin kalınlıkları ise) Revolution 2 mm aynı adedi 283 gr, Aero 1,8 mm aynı adedi 355 gr. Bu fark neden kaynaklanıyor, malzemeleri nedir?
    2- Belirtilen uzunluklardan (260-262-264 mm) hangisi ACE 19' a uygundur?
    3- Bu jantları sıradan bir bisiklet servisinde, sorun çıkarmayacak şekilde ördürebilir miyim? (Sıradan diyorum çünkü İst' da değil Ç.kale' deyim, burdaki Bianchi servisine götürücem. normal jantları akord ediolar ama bunu yapabilirler mi yani?)

Bir de kullanmayı düşündüğüm göbekler şunlar arkadaşlar, bunlar sanırım bu set için uygun ve sağlamdır değil mi?

Arka; Deore Fh m 530
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?products_id=113{12}35{6}15

Ön; Deore Bh m 530
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?products_id=127{12}35{6}15

Yorum ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkürler arkadaşlar, iyi pedallar..!

Arkadaşlar unutmadan bu seti yeni alıcağım SD-711 için düşünüyorum! Uyumluluk konusunda problem yok, yani göbekler falan; vites sistemi 8' li olucak! Arka arttırıcı Deore lx Rd m 567, ruble Altus Cs Hg 30. Çember ve göbekler 32 delik olsa daha iyi olur değil mi? Jant seti yaklaşık 90 YTL yapıyo, bu fiyata bunun yerine kesinlikle önerebileceğiniz başka bir konfigrasyon varsa önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar, çok teşekkür ederim..!

2. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Evet 1.8 ve 2.0mm tellerin kalınlıkları, 260-264mm de uzunluklarıdır.

1) Sizin baktığınız 355gr lık olan DT Aero Speed modelidir.Kalınlığı değişken olduğu için ağırlık farkına sebep olur. 1.8/2.3/1.2mm olduğu için telin 3 farklı yerinde 3 farklı kalınlık görülür.Bu da hem normal tellere göre hafiflik sağlar, hem de aerodinamiklik kazandırır. (bu model için)
    DT'nin Aero serisi telleri Revo'lar varken pek tercih edilmez.

2 ve 3) Tellerin uzunluklarını belirlemek bisikletçinin (örecek ehil kişinin) bileceği bir konudur.Kendisine çember ve göbeğinizin modelini söylerseniz, o size doğru uzunluğu söyler.

DT Revolution tellerin 1.8 olanını mı 2.0 olanını mı kullanacağınız, sizin kilonuza, sürüş tarzınıza, hafiflik beklentinize bağlıdır.
    En basitinden 80kg ve üzerindeyseniz 2.0 olanını tavsiye ederim.Bu, 1.8 olanını kullanırsanız, dayanmaz, kırılır anlamına gelmiyor.Sadece daha uzun ömürlü ve daha sorunsuz olur.
    Düşündüğünüz göbekler sağlam ve uyumludur.
    Artık günümüzde 32 delik en revaçta olan tiptir, bu da doğru seçimdir.

Kamil Yıldız bunu beğendi.
  3. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Bilgilendirdiğin için çok saol athletic, kilom 70. Bu durumda Revo 2,0 ları tercih edicem. Peki çember seçimim nasıl, ACE 19 iyi bir jant mıdır fiyatına göre? Bi de bu örme meselesi; Erdoğanlar bisiklet bu seti örüp gönderme gibi bi güzellik yapar mı acaba? Yapmazlarsa dediğim gibi herhangi bir bisiklet servisinde bu işi iyi yapabilirler mi? Tekrar teşekkürler, bol pedallı günler..!

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim.Kilon 70 olduğuna göre 1.8 olan Revo'yu da alabilirsin, sorun olmaz.
    Çember seçiminde çok seçenek var.Marka olarak da model olarak da çok çeşit var aslında ama Türkiye'de seçenek çok fazla yok.
    Ya çok iyi ya giriş modelleri ile karşılaşılıyor.ACE 19 da giriş seviyesi bir çember.
    490gr lık, çift katlı, iş görür bir çember.
    Örme meselesi; Çemberler, teller ve göbekleri aynı yerden alacağına göre örme ücretini de isterlerse bu farkı da ödeyerek örülmüş şekilde Çanakkale'ye yollatabilirsin.
    Erdoğanlar'da muhtemelen yaparlar, yapmazlarsa da ısrar et :)

5. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok teşekkür ederim athletic, yorumların için gerçekten! Ben yine de 2,0 alırım büyük ihtimal. Sağlam olsun, 13-13,5 kg da 30-40 gr çok şey farketmez ama 1,8 mm ile 2 mm arasında sağlamlık olarak belirgin bir fark olsa gerek. Başka soracak bi şey kalmadı, saolasın, iyi günler..!

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    1. Tamamiyle Fatih'e katılıyorum :)
    2. Yine Fatih'e katılıyorum, ancak daha bilimsel sonuç için www.dtswiss.com adresindeki "Spoke Calculator" programı kullanılabilir. Alacağınız göbeği, çemberi, jant telini ve kaç çapraz öreceğinizi yazdığınızda size direk olarak hangi tarafta kaç mm tel kullanmanız gerektiğini söylüyor. Diğer yandan Aero teller, "bladed" yani yassılaştırılmış tellerdir. Normal göbek ile kullanılabilir, çünkü normal göbeğin deliklerinden geçmeyecek kadar geniş değiller. Fakat Revolution varken, Aero'nun (özellikle dağ bisikletinde) pek lafı edilmez :)

Ahmet Mumcu ve Fatih Buzgan bunu beğendi.
  7. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Sen de saol Halil, siteye baktım fakat ne jantların modeli ne de Deore göbekler var, yani biraz karışık gibi! :confused: Hiç duymadığım bir sürü marka var, ama burda herkesin bildiği şeyler yok, ilginç! Eee ne de olsa burası Türkiye. :D Hangisi uygunsa onlar bilir takar artık, tekrar teşekkürler..!

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Siteye ben de tekrar baktım, Deore göbekler var. Ancak senin çemberlerin yok gerçekten. Onun yerine ölçüleri kendin girebilirsin diyeceğim, ancak o ölçümleri yapmak da ciddi problem :(

9. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Ya evet ölçüler gerçekten ciddi problem, Deore 510 var 530 yok! O yüzden göbekler bile yok demiştim; hatta sadece önde vardı galiba arkada o da yok! Çember yerine başka bi şey koyayım dedim; ACE 19 un ölçülerinde başka jant bile bulamadım yani vardır da bildiğim jantlara baktım ben! Hepsinin de yükseklikleri falan farklı, o yüzden hiç uğraşmadım, çünkü 1 cm e varan farklar var aralarında ki bizim ölçmek istediğimiz 2 şer mm lik farklar! Neyse tekrar çok saol Halil, Erdoğanlar' a mail attım dün, hala cvp yazmamışlar ama bakalım örecekler mi jantı! İyi günler, bol pedallar..!

10. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Şu jant teli boy ölçüsünü çıkaracağım ama kullanacağın jantları hiç bir yerde bende bulamadım.
    Öneri: Madem yeni bir set jant kuruyorsun, Mavic kullan, bizde tel ölçülerini sana bulalım.
    DT Swiss Revolution 14/17 çok iyi bir seçim.
    Mustafa İçdağ