Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

jant telinde 262 mi yoksa 264 mü?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında gurolpakel tarafından paylaşıldı.

1. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    teller burda pahalı olduğu için yurt dışından getirtmek istiyorum..
    v fren 317 jantla xt 770 göbek için 1 kac yerde tel uzunluğunu hesaplattığımda farklı sonuclar cıktı...
    cok farklı sonuçlar değil ama hangisini tercih edeceğimi bilmediğimden bu konuda deneyimi olanlardan yardım istiyorum..örnek verirsem;
    arka sol taraf bı programa göre 262.7 ,bi diğerinde 263 , bi diğerindede 263,2 geldi .yani 0.5 mm lik bir sapma var.
    bu durumda tel başlarını dusunerek 262 mm olup tel başıyla uzatılıp fark kapatılmalımı,yoksa 264 tercih edilip tel başıyla mesafenin kısatılmasımı gerekiyor...
    not:263 mm tel piyasada yok sanırım!
    yoksa hiç kafaya takmayıp herhangi birini dizdirebilirmiyim?yani 262 veya 264 mmfark etmezmi acaba?
    ilgililere ve bakanlara bile şimdiden tesekkürler

2. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    bu konuda bilgisi olan hiç kimse yokmu dostlar,
    yardımınızı bekliyorum?

3. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    İlk olarak 263mm bulunmayacağını sanmıyorum. Bazı satıcılar çok fazla stok tutmamak için 2'şer mm aralıklarla listeliyor telleri. Ama birinde olmazsa başkasında bulunabiliyor. Ben daha yeni DT teller aldım 259-260-261mm vardı mesela.

Ben iki jant setimi toplarken Rinard'ın programını kullandım ve sorun yaşamadım: http://www.sheldonbrown.com/rinard/spocalc.htm
    Ama zaten sizin sözettiğiniz fark 0.5mm, bu fark kolay kolay anlaşılmaz.

Ancak 264 ile 262 arasındaki fark anlaşılır! Yine de ideal değerin 263 olduğunu varsayarsak bence ikisi de çalışacaktır. Sadece tekeri toplarken 262 mm daha erken gerginleşip daha zor akort edilir. 264mm bu açıdan daha iyi olabilir. 1mm fazlalık nipple'dan pek taşmaz. (Bu arada eğer tekerin bir tarafını 1mm uzun telle topluyorsanız diğer tarafın da 1mm uzun olması çok iyi olur)

Bu arada herşeyden önce jantlarınız ERD (effective rim diameter) değerini olabilecek en hassas şekilde kendiniz ölçün. Üreticinin verdiği değerlerle tutup tutmadığını kontrol edin. Tel boyu seçiminde açık ara en önemli ölçü bu. Hesapları yanlış yaptıktan sonra yukarıdaki seçimlerin hiçbir önemi kalmaz!

Mehmet Boran ve gurolpakel bunu beğendi.
  4. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    öncelikle cevabınız ve ilginiz için tesekkürler.
    doğru hesaplar yanlış yapıldıktan sonra bir anlamı yok.1-2 sorum daha olcak size..:)
    ERD değeri jantın yukardan aşağıya olan ölçüm değeri değilmi?yani çapı?
    sizin bu cevabınızdan benim anladığım ;263 mm lik bir ön teker değeri için 264 lük teller kullanmamın bir sakıncası yok yani değilmi?
    benim hesaplama sonucu elime geçen değer 263 mm ise benim 264 mm lik tel dizdirmem avantajıma mı?
    son olarak sitede bu tellerle verilen nipellerin 12 mm değilde 14 mm olduğu yazıyor... bu benim aldığım neticeleri değiştirirmi?
    dt swiss in resmi sitesindeki hesaplamanın 12 mm e göre olduğunu biliyorum...ama ben dt swiss ten yaptırmadım.
    sizin verdiğiniz sheldon brown sitesini kullandım.sanırım ondada nipel değeriyle ilgili bişey yoktu...

5. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Bende bu ara bi jant toplayacağım.2-3 farklı spoke calculate'e güvenerek y.dışından 72 ad.tel sipariş ettim.hesaplayıcıların hepsinde 262 mm civarı değerler gördüm.Sanıyorum birazda 26" de standartlaşmış bir değer 262 mm ...
    +ve- değerlerde tölaransı olabilecek bir ölçü... Ayrıca aşağıda linkini verdiğim arkadaşın setide bana yol gösterici oldu,göbekler aynı ,ben çember olarak mavic 717 kullanacağım.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?p=917748#post917748

6. zeki ada

zeki ada Üye

Seviye:
    gurolpakel bunu beğendi.
  7. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    eğer sizde jant dizdirmeyi düşünüyorsanız, bütün hesaplama programlarını kullanın fakat linkte verdiğiniz dt swiss inkini kullanmayın...
    çünkü ondan farklı 4 hesaplama programı nerdeyse aynı sonucu verirken dt swiss çok farklı değerler çıkarıyor...
    hiç tavsiye etmem..
    genede önerin için teşekkürler

8. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    gerçekten güzel bir set olacak,dizdikten sonra forumda sonucunu görmek isteriz..
    inşallah hesaplamanı dt swiss te yapmamışsındır.çünkü diğer programlara göre çok farklı sonuçlar verdi..
    hangi programda hesaplattın diye linkini verdiğin arkadaşa sorduğunu fark ettim..gerçi diğer arkadaşa 262 yettiği gözüküyor.
    uyumlu bir set dizersin umarım:)

9. zeki ada

zeki ada Üye

Seviye:
    Sana gonderdigim DT Swiss profesyonel bir hesaplama yontemidir. Umarim degerleri dogru verdin. Bisiklet konusunda avrupanin teknigi amerikadan cok cok ilerdedir. Ama sen illaki diger 4 yanlis yonteme guveniyorsan......

gurolpakel bunu beğendi.
  10. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:

11. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    O arkadaştan henüz cevap alamadım ama kaçkar bisikletten bi link kopartabildim;
    http://www.wheelpro.co.uk/spokecalc/

gurolpakel bunu beğendi.
  12. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:

ERD değeri bitmiş tekerde telin idealdeki en uç hizasından ölçülen çaptır. Bunun nasıl pratik bir şekilde ölçüleceği verdiğim linkin altlarına doğru vardı.

Aslında en avantajlısı 263mm olur ;)

14mm nipple ile 2mm kısa tel kullanmak ideal olur, ama normal uzunlukta da problem çıkacağını sanmam.. Aslında madem 14mm nipple kullanacaksınız 264 değil de 262mm tel de daha iyi olabilir.

Sonuç olarak 263 hesabından kesin eminseniz 262yi de 264ü de rahatlıkla kullanırsınız.. Ama madem 14mm nipple alacaksınız ben olsam 262 tel alırdım, çünkü nipple o tarafa doğru 2mm hataya izin veriyor (bir hesap hatası olma durumunda)

gurolpakel bunu beğendi.
  13. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    madem 2 mm lik hata payıda var ,en iyisi 262 lik olandan almak dediğiniz gibi.(-,+ 1 mm)tolerans ta var bu tel uzunluklarında bildiğim kadarıyla.
    zaten satıcı nipple den bahsederken ,hesaplama programlarının 12 lik nipple göre hesaplandığını ,bizdeki 14 mm lik nipple ölçüsünü göz önünde bulundurmamız gerektiğini belirtmiş.buda dikkate alınırsa sizinde dediğiniz gibi 262 olanı almak daha mantıklı.
    tavsiveniz ve ilginiz için tesekkurler.