Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jant Telİ Takimi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında ozan_gurkan tarafından paylaşıldı.

1. ozan_gurkan

ozan_gurkan Aktif Üye

Seviye:
    ArkadaŞlar Bİsİkletİmİn Arka Jantindan 1 Tane Tel DÜŞmÜŞ
    Ben Janti SÖkmeden O Bİ Tane Jant Telİnİ Takabİlİrmİyİm.

Yardimlariniz İÇİn TeŞekkÜrler.

2. ozan_gurkan

ozan_gurkan Aktif Üye

Seviye:
    yokmu yardımcı olan arkadaşlar.

3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Forumda MSN'den farklı olarak, 11 dakikada cevap gelmeyebilir. Normaldir.

Arka jantta dişliler (ruble/kaset) olduğu için teli takmak zor ya da imkansız olabilir. Tekeri yerinden söküp lastikleri ve dişliyi çıkarmanız gerekecek. Jantınız v profil (çift kat da diyebiliriz) değilse, yeni teli taktıktan ve ayarladıktan sonra jantın içine doğru telin ucu girebilir. Eğer böyle bir şey olursa bu ucu törpülemek lazım yoksa çıkan tel ucu, jant lastiğini ve iç lastiği delerek tekeri patlatabilir.

Bu arada akord sehpası ve akord anahtarına da ihtiyacınız var çünkü tel koptuğunda teker 8 çizmeye başlar ve yeniden ayarlanması gerekir.

4. ozan_gurkan

ozan_gurkan Aktif Üye

Seviye:
    yardımlarınız için teşekkür ederim.

5. abdullah gökduru

abdullah gökduru Aktif Üye

Seviye:
    aslında telin nereden koptuğuna bağlı olarak ruble yi söküp sökmemek değişir.rublenin olmadığı tarafta ise kolayca teli değiştirebilirsin. tabi sonrasında akord yapmak şartıyla. ya da hiç uğraşma git tamirciye 5 liraya akord yaptır. teli zaten takar.

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Göbeğin tipine bağlı olarak, bazen o taraftan sokmak da zor olabiliyor. Teli aşırı yamultmak gerekebiliyor. Mesela eski bisikletimdeki göbeğin delikleri diğerlerine göre biraz dardı. Teli dimdik tutarak sokmak gerekiyordu. Dişlinin de arasından geçirebileceğim yeterli boşluğu yoktu. Neresinden kırılırsa kırılsın, mecburen rubleyi söküyordum. Tabi denemeden de bilinmez takılıp takılamayacağı.

Ama işte akord ayarı da sabır ve beceri işi. Mesela ben ne kadar kendim yapabilsem de bisikletçim kadar tutturamıyorum ayarı. Çok zaman harcasam yaparım sanıyorum ama o kadar vakti öldüremiyorum. Bu işi ticari olarak yapıyor olsam ve normal bir bisikletçinin yaptığı sıklıkta akord ayarı yapıyor olsam iş değişirdi tahminen. Ayda yılda bir ayar yapan benim gibi biri için zor bu iş.