Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jant Teli - Jant Seti - Göbek değiştirme kararsızlığı.

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Şahin DOĞAN tarafından paylaşıldı.

1. Şahin DOĞAN

Şahin DOĞAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,

Geçen sene aldığım NG650 V fren bisikletim 2000 km sonrası, aldığımdan beri hiç bakım yaptırmadığım eşşekliğime karşılık olarak arka janttan 3 adet tel kopartarak cevap verdi.

NG650'ler ile ilgili yaptığım araştırmada standart gelen orta göbek (Aynakolun bağlı bulunduğu) çabuk dağılan bir göbek olduğunu öğrendim. Bu göbeğin Shimano BB-UN26 ile değişiminin yeterli olabileceğini forumda okudum. Orta göbek sorununu bu şekilde çözmeyi düşünüyorum.

Bisiklet üzerinde gelen Lastikleri 2000 km sonrası kafama dank ettiği için değiştirip normal lastik almayı düşünüyorum.
    1. seçenek: Maxxis Overdrive Maxxprotect 26*1.75
    2. seçenek: Maxxis Overdrive Excel 26*1.75

Şu an üzerinde bulunan 26*2.10 ait iç lastikleri bu seçeneklerden biriyle kullanmam sıkıntı yaşatır mı? Günlük 15 km yol yapmaktayım ve yolun %90'ı asfalt yol. Bu duruma göre seçeneklerden hangi modeli önerirsiniz?

Gelelim benim için en sıkıntılı kısma;
    3 adet telin kopmasının sonrasında direkt olarak jant seti baktım. Tel sıkıntısı olmaması içinde aklıma en çok Teny Rim set yattı. Fakat ağırlığını gördükten sonra vazgeçtim.

Sonrasında janta ait tellerin tamamını (ön ve arka) DT Swiss Champion ile değiştirmeye karar verdim. Fakat telleri sipariş etmeye karar verdiğimde Jantın markası-göbeğin modeli gibi bilgilerin gerektiğini gördüm. Salcano'nun sitesinde modelin tekerlek setinin "SALCANO X-PROC 8X4 ÖZEL ÖRÜM " yazdığını göbekler ile ilgili bir bilginin olmadığını gördüm. Dolayısıyla sitenin istediği marka-model bilgilerine ulaşamamaktayım. Jant telleri ile beraber ön ve arka göbekleri SHIMANO HB-RM66 ÖN GÖBEK - SHIMANO FH-RM66 ARKA GÖBEK ile değiştirmem yerinde bir karar olur mu? V fren kullandığım için bu göbekler uyum sorunu yaşatır mı?

Jant tellerinin kopması sonrasında kararsız kaldığım durum bundan ibaret.

Jant tellerini mi değiştirmeliyim? (Ki sadece jant telleri değişiminde sitenin uygun uzunlukta jant teli gönderebileceğinden emin değilim)
    Jant telleri ile beraber göbekleri mi değiştirmeliyim? (Bulduğum göbekler uyum sorunu yaşatmaz ise)
    Ya da uygun bir fiyata jant seti öneriniz var mıdır? (V Fren uyumlu maksimum 300 TL)

Yardımlarınızı, görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

İyi Günler.

2. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yazının tamamını okumadım ama siz yinede paranız varsa düzgün bir şey aeıyorsanız ve uyuyorsa dtswiss jant tellerinden ve mavic göbekten başka bir şey almayın derim

3. Şahin DOĞAN

Şahin DOĞAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Dt Swiss jant tellerini almayı düşünüyorum. Belirttiğiniz Mavic marka göbek sitelerde göremedim. (Çınar,delta,pedal,erdoğanlar sayfalarında) Belirttiğim Shimano göbekler yeterli olmaz mı acaba?

4. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bakımını yaptığınız da yeterli olacaktır,mavic göbekler pahalıya gelir ördürmek isterseniz yine pahalıya gelir bence jant seti alın.

5. Şahin DOĞAN

Şahin DOĞAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Önerebileceğiniz jant seti var mıdır?

6. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bütçenize bağlı birazda benden daha tecrübeli arkadaşlar size önerecektir set ama araştırmanızda fayda var forumu.Daha yararlı olacaktır sizin için.

7. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yada boşverin mavic'i ondan iysi dtswiss bakın...

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...li-on-arka-takim-gobek-takimi-119418673/detay

Tellerle uygunsa düşünmeden alın derim...

8. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Teller nasıl koptu? Hepsi birden, aynı anda mı yoksa zamanla mı ?

Hepsi birden aynı anda koptuysa sadece tel değişimi ve akord ayarı yeterli olabilir.

Zamanla koptuysa, telleri taktırıp akord ayarı ile durum değerlendirmesi yapılabilir.

Göbeğin değişmesi gerektiğine nasıl karar verdiniz?

Örneğin kadroyu kaldırıp boşta tekeri veya orta göbeği çevirdiğinizde hiç ses yoksa, sürtünmesiz yağ gibi akıp dönüyorsa ve hiç boşluk yoksa; hiç sorun yok demektir.

Şahin DOĞAN bunu beğendi.
  9. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  10. Şahin DOĞAN

Şahin DOĞAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Teller 1 hafta arayla koptu. Göbek değişimi şart değil sadece sitenin istemiş olduğu jant marka-göbek modeline ulaşamıyorum. Öylesine bir düşünce ile hazır harcama yapıyorken göbekleri de yenilesim olur mu diye düşündüm. Dediğinizi yaptım herhangi bir sorun yok yağ gibi akıyor. Forumda okuduğum bir kaç konuda tel kopması sonrası yapılan bakımlarda tekrar tel kopması olduğunu gördüm. Bu sebeple de telleri komple DT swiss ile değiştirme kararı aldım.

@enes savaş gönderdiğiniz linke baktım. 275 TL sadece göbekler için maalesef bütçemi aşmakta. Öneriniz için teşekkürler.

11. Şahin DOĞAN

Şahin DOĞAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Jant telleri ile ilgili siteyle irtibata geçtim. Oradan cevap gelmesini bekleyeceğim.

Dış lastik konusunda öneriniz nedir? Maxxprotect mi Excel mi? Ayrıca 2.10 iç lastiği 1.75'de kulanmamızın sakıncası var mıdır?

12. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    İç lastiklerin üzerinde hangi kalınlık aralığındaki dış lastiklerle uyumlu olduğu yazar.

En son satın aldığım iç lastiğin üzerinde 34mm 'den 54mm kalınlığa kadar olan dış lastiklerle uyumlu yazısı üzerinde vardı.

Emin olmak için iç lastiği söküp üzerindeki yazıyı okumak.