Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jant spin testleri ve akicilik konusu tuhaf bir durum )) merak ediyorum..

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında İsmail ATALI tarafından paylaşıldı.

1. İsmail ATALI

İsmail ATALI Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Youtube da jantların spın testlerı var..hanı aynakolu tek tur cevırınce ya da bı kac tur hızlıca cevırınce jantların donus suresıne bakılıyor..Bu surenın uzunlugu duz mantık olarak bakınca akıcılıgın gostergesı gıbı dusunuluyor..Buraya akdar sorun yok..Da bende shimano rs30 ve claris gobeklı sedona jantlar var..Ben bu testı uyguladıgımda ıkı jant da tek tur aynakolu cevırdıgımde 2 dk ya yakın dönuyorlar..Kı bu neredeyse zıpp v.s gıbı cok ustun jantların spın suresı..Bunun sebebı nedır ?? ve gercekten bu surenın uzunlugu gobeklerın akısının bır gostergesı mıdır ? Sırf bu yuzden pahalı ust duzey bır jant almaya cekınıyorum..gereksız gelıyor cunkı.. Zıra kysrıum ya da cosmıc ya da fulcrum 3 v.s bu spın surelerı bıor bucuk dakıkaya ulasmıyor desek yerıdır..Agır jantlar daha uzun donebılır mantıgını yuruterek bu soruma cevap bulmaya calıstım ..Rs30 arka 1050 gram...ortalama bır agırlık..clarıs gobeklı 1600 gram ( 40 mm profıllı ) ..ama lastık lerı sokerek hafıfletıp kıyas yaptım..aynı donuyor neredeyse..Zaten 2 dk cok uzun bır sure 30 sanıye farkedecegını sanmıyorum 200 gram hafıflıgın..

mariokaldato bunu beğendi.
  2. Çağrı Soylu

Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    O testlerin aldatmaca olduğunu düşünüyorum. Çünkü göbeğin akıcılığı jantın ne kadar uzun süre döndüğüyle direk olarak bağlantılı değildir. Daha ağır bir jantı daha kötü bir göbekle, çok pahalı bir janttan uzun süre döndürmek olası. Fizik kuralları, merkezkaç ve atalet :)

mariokaldato bunu beğendi.
  3. İsmail ATALI

İsmail ATALI Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    tabiiki sadece gobek etkılı degıl ama aynı hız ıle cevırıyorum ...ben de onceden cole rollen elıte vardı mesela seramık gobeklı jant.agırlık cıftı 1550 gram...o 1 dkaıkayı bıraz gecıyordu...mavıc aksıum one 45 sanıye de kalıyordu..btwın jantlar zıra 45 sanıye...cole rollenları lastıklı rs30 ları lastıksız cevrıdıgınde agırlık aynı oluyor ama sure pek degısmıyor...