Jant seçimi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında bisikletcanavari tarafından paylaşıldı.

1. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Bisikleti ilk topladığım zamanlar bütçe kısıtlı olduğu için jantları dayanıklı fakat gereğinden fazla ağır olan weinmann DA19 takmıştım.Aslında model olarak pek tanınmaz ama biz kısaca v profil jant diyelim.Bisikletimin üzerinde hngi parçayı değiştirirsem değiştireyim atamadığım bir ağırlık mikrobu var.Bunlardan birisi lastik idi.İnanmayacaksınız ama dişleri neredeyse bitmiş Duro 2.10 lastiklerim 975 gr geldi.Yeni taktığım Tioga factory 1.95 ler ise tanesi 600 gr.Yani 790 gr bir hafifleme oldu.Yani ilk mikrop temizlendi. :D Sıradaki mikrop jantlar.Kesin bir değer vermek zor tabiki ama bu değişimdende büyük bir hafifleme geleceği kesin.Bir ay öncesine kadar 819 jant düşünüyordum fakat artık bisiklete benim hakettiğimden fazla kaliteli parça almak istemiyorum.Hatta elimden gelse bana fazla gelen parçaları söküp bana yetecek daha alt seviye de parça almak istiyorum.Şimdi jant çemberi olarak planladığım bütçe toplam 100 tl civarı.TAbikii biraz oynayabilir ama çok değil.Seçeneklerimi sıralıyorum.

Alexrims Ace-19, Alexrims Ace-18. 15 USD Bu jantların fiyatının aynı olduğunu gördüm.PEki aralarında ne gibi farklar var?

DT Swiss X 450 32 EU ki fiyat olarak son düşüneceğim jant.Ama diğerleri hakkında iyi yorum almazsam düşüneceğim bir jant.

MAvic 317 25EU :aslında ilk almak istediğim jant bu idi.Sonra aldımmı iyisi olsun dedim 819 düşünmeye başladım.Şimdi tekrar seçeneklerim içerisine girdi.

Göbeklerim 32 delik ön LX arka XT. Tel olarak yine taiwan malı siyah tellere dizeceğim. Önceden bi ara zac 19 jant kullandım fakat fazla dayanmadı.Özellikle fren yanakları yanlara doğru açtı zamanla.Ama frenleme performansından oldukça memnundum ilk zamanlar.

Sonra bu v profil janta geçince sağlamlıktan yana oldukça memnun kaldığımı fakat fren performansımın çok çok düştüğünü gördüm.

Alacağım çemberde xc şartlarında dayanıklılık (ki buna max 40 cm lik atlayışla da dahil) Belki aylar sonra uzun tur düzenleme ihtimalim nedeniyle arka janta fazla yük binmesine dayanabilecek bir jant olmalı. Ve v fren kullanacağımdan fren yanaklarımın frenlemede performası düşürmeyecek bir seçim olmasını istiyorum. Ağırlık ise biraz 2. planda fakat zaten bu fiyat aralığında ağırlık pek oynamıyor...

Ayrıyetten sizinde tavsiye edebileceğiniz modeller olursa alternatiflere açığım ;)

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Canavar merhaba,

Bu saydıklarından benim tercihim 317 olurdu. Ben baya bir süre kullandım, oldukça sağlam çemberler. Ama tabi kullandığın telin de önemi büyük.

Tavsiyem madem çember değiştiriyorsun, bu kaliteye çıkmışken (bu arada teki 420-425 gr geliyor) tellerini de en aşağı DT Swiss Competition yap. 2,0-1,8-2,0 ölçüdeki teller sana hem uzun ömürlü, hem de hafif bir jant seti sağlayacaktır ;)

Bir tavsiye de, ne olursa olsun yeni jantı örerken tel başlarının hepsini değiştir. Aynı tel başıyla 2 kez örülen janttan bu güne kadar hayır geldiğini pek görmedim ;)

bisikletcanavari bunu beğendi.
  3. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    TAvsiyelerin için teşekkürler Halil.Bu saydığım jantların neredeyse hemen hemen hepsini elimde inceledim fakat sağlamlığını ve fren performansını test edebileceğim bir yöntem yok (satın alıp kullanmaktan başka :) ) Jant olarak tvsiyeni dikkate alacağım fakat tel konusunda şimdiye kadar kullandığım TW malı tellerde hiç bir sorun yaşamadım.Ki disk fren kullanmadığım içinde özellikle telleri aşırı strese sokacak bir surum söz konusu değil şu anda.TAbiki dediğin gibi bir DT swiss tellerle örülmüş bir janttaki performansı beklemek mantıksız olur fakat TW malı siyah tellerin sağlamlığının bana yeteceğine inanıyorum. TEl başları da mutlaka değişecek.Yorumuna aynen katılıyorum.Ki akort yaparken bile akort anahtarı kaliteli değil ise tel başını sıyırıp aşındırıyor ve zamanla dış kısmın köşeli yapısı kaybolup ayar yapılmaz bir hale geliyor.Siyah tel başları düşünüyorum ;)

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Canavar tellerdeki tavsiyem sadece kalite değil, aynı zamanda hafiflik için de geçerli ;). V fren de kullanıyor olsan sonuçta yanal olarak o tellere bir şekilde yük bindiriyorsun.

Tabi bunların hepsini bütçe dahilinde düşünmek gerek, şimdiden hayırlı olsun.

5. yasarilker

yasarilker Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Jant seçimini yaparken shimanonun kullandığı konik rulmanlı mı yoksa campagnolonun yada diğer üreticilerin kullandığı kapalı rulmanlı jantlarımı tercih etmekte fayda var. Ortalama bir sürücü için bu iki sistemin farkını sürüş sırasında fark etmek mümkün müdür? Yoksa bu da bir pazarlama tekniği olarak mı ortaya çıkar?

Konu ile ilgili yazı yazmak için değil teknik bilgi verebilecek arkadaşlar yazarsa sonrasında benim gibi teknik bilgi sahibi olarak seçim yapmak isteyecek arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz . Teşekkürler.

6. TuTKuN

TuTKuN Kıdemli Üye

Seviye:
    Kazadan dolayı jantın yanağı açıldı yaptırdım ama yinede içime sinmedi. Yedeğe sağlam jant seti almayı düşünüyorum varmı bildiğiniz sağlam f/p jant seti 8li ruble 28' v fren