Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jant saglam ama dis lastik egri

Konu, 'Tekerlekler' kısmında hakano tarafından paylaşıldı.

1. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam,
    Yol bisikletimi tatil donusu arabanin arkasinda tasirken bir mola sirasinda on dis lastigin bir noktada egri durdugunu farkettim. Acaba tasirken zemine mi vurdum endisesiyle janti kontrol ettim, sorun yoktu. Eve geldikten sonra birkac defa indirip sisirdim, biraz duzeldi ama eskisi gibi degil. Yedi (7) bar basinca ulasmadan egrilmeye basliyor ve ne yapsam oyle kaliyor. Ne olmus olabilir?

2. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence bu durumun, iki nedeni olabilir:
    Ya o bölgedeki dış lastik zayıflamış,yıpranmış.Belli bir basınç üstünde hava basınca yamulma oluyor.(Dıştan farkedemezseniz,içten de kontrol edin dış lastiği).
    Ya da janta sarılan koruyucu band'ta kayma olmuştur...Onu düzelterek sorunu halledebilirsiniz.
    Not:Bu yamulma sibop bölgesine yakın mı?

hakano bunu beğendi.
  3. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet sibop bolgesine yakin, 15 santim kadar birsey. Dis lastik henuz cok yeni oldugu icin koruyucu bantta sorun fikri daha makul geldi. Kurcalarken biraz dikkatimi cekmisti aslinda. Daha dikkatli bakacagim. Tesekkurler.

4. Mehmet Aktaş

Mehmet Aktaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu sorun bende de vaaar!! ?

hakano bunu beğendi.
  5. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Garip bir durum. Jant mavic aksium race, dis teker hutchinson ve bu problem ortaya cikincaya kadar teker ve ic lastik hic sokulmemisti bile. Az once, koruyucu bant mi kaymis diye actim. Ama bu jant icin banta gerek olmadigini ve kullanilmadigini gordum. Dikkatle yeniden taktim. Bu sefer egrilik baska bir yerde ortaya cikti.

6. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayni amac icin pudra da kullanilabilir mi? Sabunlu su sabun miktari dogru ayarlanmazsa kuruduktan sonra kalinti birakabilir belki, diye dusundum.

7. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Tamamdir, simdi denemeye gidiyorum.

8. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Ise yaramadi maalesef. Ilk once sabunlu su, sonra kullanilmamis ic lastik denemesi, ne yapsam 7 bara varmadan egrilmeye basliyor. Iki ihtimal var. Datca-Marmaris yolunun sicak asfaltinda dis lastigi bir sekilde deforme ettim (daha uzerinde 600 km bile yok) veya bisikleti aldigimda dis lastik zaten deforme idi, ben yeni farkediyorum. Bir ara Erdoganlar'a veya Delta'ya goturup fikirlerini alayim diyorum. Bu arada plastik levye ile lastik cok rahat cikiyor, levyesiz takilabiliyor. Ama yordu tabii.

9. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Fikri takip adina konuya geri donus yapayim dedim. Benim sorunlu dis lastigim Hutchinson Equinox. Internet'te yaptigim kisa bir arastirmada dunyanin en iyi lastigi olmadigi ortaya cikti. Benzer problemlere bazi okuyucu yorumlarinda rastladim. Kisa omurlu bir lastik olabilecegi kanaatine vardim. (Diger taraftan bu kanaat son derece subjektif. Ancak lastigin gorece hesapli fiyati - tanesi 32 TL kadar - dusuncemi destekliyor.) Ayrica bisiklet daha cok Datca-Marmaris arasindaki cakilli asfaltta kullanildigi icin, lastik biraz hizli yipranmis olabilir. Garip olan su ki disaridan hicbir yipranma belirtisi de yok. Neyse sozun ozu bu dis lastigi tavsiye etmiyorum.