jant örme sonrasında olusan yalpalama

Tepki
1
Merhaba 20 jant cemberi yamuldugunda oturu degıstırdım. bunun sonunda cemberıde aynı sekılde on lastıktekı gıbı ordum (tel sayısı aynı)
akord ayarınıda yapmama karsın yanlardan degılde boylamasına yalpalıyor
cembermı egrı ?yoksa yanlısmı ordum? anlamadım.
bu konuda yardım edebılecek herkese tesekkurler

Scudo

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
yeni dizilen jantlardada bir süre kullanıldıktan sonra teller salar yalpalama yapar,sendede çember değişimi olmuş aynı durum tekrar akord et tel başlarına yapıştırıcı sürersen güzel olur.

kron_xc4000 esk

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Akort ayarı yaparken önemli olan kural bütün akortlara aynı hassasiyeti vermektir tr de bile sayılı kişi yapıyor akort ayarı iyi olursa jantın ömrü bile uzuyor ...

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
Akort ayarı yaparken diklemesine olan yamuklukları aldın mı? Yapıştırıcı sürmeyi tavsiye etmem. Ama sürücek bişey aranıyorsa locktite' ı önerebilirim.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gökhan Toros

göbek,radyal olarak merkezde değil yani tellerin bir tarafı daha çok sıkılmış.
Bunu sizmi anlamadınız şaşırdım doğrusu..:eek:

• Beğen
Tepkiler: reha genç

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
@Gökhan Toros

Dostum yardımcı olalım,anlamadığını anlatabilebilecek durumda mısın?

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
@miral atlı

jantın sekmesini almamışsın; o yüzden çember gibi değil de yumurta gibi dönüyordur. tüm telleri hemen hemen eşit sıkmalısın yoksa jantın balansı düzgün olabilir ama sekme yapar.

çözüm: jantı akort sehpasına al. sekme düzlemini yaklaştır. düzleme sürten kısımların tellerini sık, aynı şekilde sürtmeyip de pas geçen kısımlerdaki telleri de gevşet. sürekli komşu iki tel ve katları kadar teli aynı oranda sıkarsan, jantın akordunu hiç değiştirmeden bu işlemi sonlandırabilirsin. ama biraz pratik ister, istediğin gibi olmayabilir. bu durumda komple tüm telleri gevşet ve hepsini eşit oranda sık ki zaten bazı teller fazla bazıları az sıkıldığı için sekme yapıyor jant.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@reha genç

"Göbeğin tam olarak jantın merkezinde değil" yazmanın neresi zor geliyor, onu anlayamadım. Mümkünse yardımcı olun bana!

Utanıyor musunuz Türkçe kelime kullanınca, yoksa muhteşem kültür seviyeniz Türkçe kelime kullanmayı aşağılık bir hareket olarak mı görüyor?

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Gökhan Toros

Arkadaşım konuyu nereye çektin böyle..

İşte senin attığın bir mesaj..
(link)

396 adet mesajına baktım, baktım ki anlıyorsun center, low, high ne demek.. Ne gerek var şimdi Reha'ya böyle çıkışmaya anlamadım?

• Beğen
Tepkiler: reha genç

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Tolga Ayla

Sorun anlamamak değil. Şuan üniversitede %100 İngilizce bir bölümde okuyorum. Haftanın her günü, okulda sürekli İngilizce iletişim kuruyorum, kurmak zorundayım da zaten. Bundan kesinlikle de şikayetçi değilim, oldukça memnunum aksine.

Fakat arkadaşın yaptığı, İngilizce konuşmak değil kesinlikle. Türkçe bir forumda, Türkçe yazmaya çalışmış. Fakat İngilizce bir kelime var arada. Center.
Center'ın dilimizde bir karşılığı var mı, var.
O cümlede, değiştirilmemesi gereken bir anlamı var mı? Yani benim Low, High vidası gibi. Çünkü üzerlerinde L ve H yazıyor o vidaların, arkadaş karıştırmasın diye öyle yazmıştım ben. Buna benzer bir durum var mı, yok. O zaman neden araya başka bir dilde, hem de Türkçe karşılığı pekala olan bir kelime sokuluyor?
Neden forumda, benim dışımda kimse dilimizi korumuyor da arkadaşın yaptığını savunuyor?

Bu dil hepimizin, siz nasıl kullanırsanız bundan sonra öyle gider. Dilimizi yabancılaştırmak yerine, neden olduğu gibi kullanmıyoruz ki? Zaten eksik olduğu yerde gereken dillerden takviye yapılıyor...
Neyse, umarım bir gün farkına varırsınız bunların da, iş işten geçmiş olmaz.

Konuyu açan arkadaşım;
(link)

Burada yaşadığın sorunun çözümü güzel bir biçimde anlatılmış.
Dikey ayarlamayı özetlemek gerekirse. Önce jantın dikeyde en dışta olduğu noktayı buluyorsun. Bunun için akort tezgahı olsa daha iyi olur, yoksa bir şekilde halledersin sen. Daha sonra, o noktanın sağında ve solunda kalan, yani o noktaya en yakın 2 teli sıkıyorsun. Onların birer dışındaki telleri de aynı oranda gevşetiyorsun. Bu ayarlamaları çeyrek tur olarak yaptıktan sonra, tekrar kontrol edip, gerekirse aynı oranda devam ederek jantını düzeltiyorsun.

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
@Gökhan Toros

Saygıdeğer kardeşim;

Kültür seviyemi ilgilizce kelimelerle belli etmem edemem,kimseninkini de anlayamam.

Sen türkçe bir cevap yazmışsın ( Ne diyor bu arkadaş) ama benden daha az anlaşılmışsın farkında mısın?

Mesela ;

İlk mesajında "Yazdığın şeyler arkadaşın sorununu çözmeye yardımcı olur fakat lütfen türkçe kelimeler kullanmaya biraz daha özen göster" yazsaydın,hem daha az itici olmuş olurdun hem anlaşılır olurdun hemde bak oda ingilizce kelimelerden oluşmuş mesajlar yazmış ama eyvallah da derdim...

Bu arada forumda en az ingilizce kelime kullananlardanımdır,ama dikkatini çekmiş hayret :)

Neyse uzatmayalım kal sağlıcakla...

• Beğen
Tepkiler: tolga1976

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Gökhan Toros

Arkadaşım, Türkçeyi doğru kullanma gücündeki inceliğine şapka çıkarıyorum ama zannetmeki tek değilsin.

Ama sana şunu söyleyeyim yetişkin birisine hele tanımadığın birisine ''utanmıyor musun'' diye çıkışamazsın. Madem detaycısın buna da dikkat etmen gerekiyor bence.

Kaldı ki ''utanmıyor musun'' diye sorguladığın kişi akort ayarınıda gözü kapalı yapar.

Vesselam..

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Acar

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Tolga Ayla

Aynen...

Madem dilimize sahip çıkkıyoruz, "dilimizede" sahip çıkalım...

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Burada konu birilerinin becerisi veya bilgi birikimi değil. Önemli olan, dilimizi nasıl kullandığımız.

Şunu söylemek isterim, mesajlarımı doğru okumadığınız/okumak istemediğiniz cok belli. Ben o mesajı atan arkadaşı tanımıyorum ki "utanmıyor musun?" diye sorayım. Böyle birşeyi tanımadığım bir insana yapmam, konu DİLİMİZ de olsa o kadar terbiyesiz olamam. Tanısam, yakın arkadaşım yapsa bunu, emin olun carpardım ağzının ortasına bir tane. Şimdi lütfen yazdiklarimi tekrar, dikkatlice okuyun.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Tolga Ayla

Bakın, şimdi bile düzgün okuyamiyorsunuz. Arkadaşım yapsa diyorum.

Neyse, hata bende. Türkçe anlayamayan insanlara dilimizin öneminden bahsediyorum :)
Siz devam edin, tartışma bitmistir benim için ;)