Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jant örme fikri - Alexrims dc19 ve noname tellerle

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Sin tarafından paylaşıldı.

1. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    -jant örme&akort maceram-
    bu ara jantla yaşadığım sorunlara hem lanet ettim hemde şükrettim :D jant örmeyi, yanal ve dikey akort etmeyi öğrendim. özellik @SerkanH ' a çok teşekkür ediyorum bi kez daha.
    çanakkale de hiçbir usta dikey jant yamukluğunu düzeltmeyi bilmiyor. haliyle sonrasında iş başa düştü. başta akort anahtarım olmadığından tellere penseyle daldım :D ön ve arkadan 2 şer tel başı sizlere ömür :D akort anahtarı alana kadar jant akorduyla ilgili yapabildiğim kadar araştırma yaptım.
    ön jantın akordunu 2 tel eksikliğine rağmen büyük ölçüde düzelttim ancak arka jant zaten yanlış örüldüğü için yamukluğu düzeltmek çok zorlaştı bende bıraktım bi noktadan sonra.
    -jant örme&akort maceram-

Bu akort tecrübesinden sonra bu jantları değiştirmeyi düşünmeye başladım. arka jantta dikeyde 2 atma var. tölere etmek çok zorlaştı. zaten tellerimin bi kısmı değişti sonradan eklenen tel başları ve uzunlukları biraz farklı sanırım. bu da işimi çok zorlaştırıyor. bende yeni jant çemberi ve tel almayı düşünmeye başladım. teker teker değiştirmeyi planlıyordum. önce aklımda dt swiss teller alıp eski çemberimle devam edip daha sonra yeni çembere geçme planım vardı. fakat yeni çembere tellerin uymaması durumu olabileceğinden önce jant çemberi almaya karar verdim. alexrims dc19 fiyatıyla çok cezbediyor.

şimdilik sorun alexrims dc19 ve noname sıradan tellerle jantın geleceği nasıl olur? çemberleri değiştirdikten sonra zaten teller için para biriktirmeye başlayacağım. dt swiss in en ucuz tellerinin bana ön arka takım masrafı 150tl.

ikinci el jant ya da örülü sıfır jant almayı da düşünmüyorum(ilki güven sorunumdan ikini maliyet sorunumdan). bu bisikleti ömür boyu kullanmayı düşünüyorum o yüzden minimum maliyetle kurabildiğim en iyi jant setini kurmak istiyorum. uzun ömürlü jant demişsin 50 liralık çember alıyosun diyecekleriniz için belirteyim, öğrencilik zor şey.

aslında decathlon da ön arka çift katlı jant seti 190tl ye geliyor ancak ömürleri dayanıklılıkları muamma.

önerilere açığım. kusura bakmayın çok uzattım :)

SerkanH bunu beğendi.
  2. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    çok uzun oldu da kimse okumadı mı acaba :D
    yok mu yahu bi akıl verecek

SerkanH bunu beğendi.
  3. sezgin tire

sezgin tire Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benim durumum var okudum, ama konu hakkında hiç bilgim yok.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Deneyim ve tecrübelerimden yola çıkarak Alexrims jantlardan uzak durun. Beş para etmez bir çemberdir. Ömür boyu kullanacaksanız adam akıllı jant seti almanızda fayda var. Örmek vs. işlerle uğraşmak ağlatır adamı.
    Israr edip kurarsanızda olacakları söyleyim size. Aşırı esneme, dengesiz sürüş, dayanıksızlık. Ağlamak istemiyorsanız dikkate alın.

5. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    malesef kurulu alacaksam ikinci ele ya da btwin almaya mecburum. açıkçası alexrims alıp dandik tellerle bi nebze idare edip kısa sürede dt swiss tellere geçersem sorun kalmayacağını düşünüyorum. jant örüşüme de güveniyorum elimde doğru düzgün set olduktan sonra il sınırları içinde ki tüm bisikletçilerden iyi jant öreceğime eminim nerdeyse.

her jant ören pişman mı oluyor ?

edit: araziyle işim yok.

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @Sinan A. Peki o halde siz bildiğiniz gibi yapın. Kaliteli çember ve tel ile örülürse hiç bir pişmanlık duymazsınız işte o zaman ömür boyu kullanabilirsiniz. Düzgün örülürse aksine hazır çemberden bile sağlıklı olabilir.

SerkanH ve Sin bunu beğendi.
  7. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisikletin modeli ve üzerinde ki donanımı söyler misiniz ?

8. Arsen Aygün

Arsen Aygün Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Decathlondan alıcağınız jant seti ömürlük olmayacaktır. Daha önce oradan aldığım bisikletimin üstünde gelen jantların göbekleri baya bi dandikti. Aynı çember ve teller ile Hbrm 65 göbekler ile ördürdüm öyle birşey yapabilirsiniz. O arada da şu anda arkada DP20 deore göbek önde de Supra D novatec göbek var ikiside taiwan teller ile örülü bi sıkıntı yaşatmadı daha

9. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    donanım baya bi karışık.
    önde arka jant göbeği yeni değişti rm30 ve rm60 var. en ucuz shimano göbekler yani. fakat akıcılıklarından inanılmaz memnunum yokuş aşağı toplulukta ki arkadaşlardan kimse yetişemiyor bisikletini yeni alan biri dahil buna.
    ön maşa düz
    ruble pg730 sram
    attırıcalar tourney.
    gibi gibi ...

dediklerinizden sonra kesin eminim alexler ve dt swiss tellerle ömürlük olacak jantlar.

10. can akıncılar

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    7 li sistem o zaman bence Tayvan tel Alexrims dc19 yada muadili çember e toplayın derim dt tel gerek yok diye düşünüyorum.Bu arada jant içi genişliğe dikkat edin v fren kullanıyorsanız hele ki jant içi genişlik minumum olunca çok kötü duruyor :) Benim jant ta fire verdi bakalım ne zamana toplayacam yenisini

Sin bunu beğendi.
  11. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @can akıncılar bey, önerdiğinize göre sizde toplayacağınız jant'ı alexrims kullanacaksınız :)

12. Efe Cycler

Efe Cycler Mtb Candır <3

Adı:
    Efe Çetin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hazir yerini bulmusken sorayim biz simdi cemberleri,gobekleri,telleri,telbaşlarini falan alsak geriye sadece örmesi kalsa ne kadar tutar? Yani bir cift janti kaca oruyorlar ?

13. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    valla görüntüsü o kadar önemli değil benim için ince lastik takılması daha önemli hatta :D dt tel olayınada jantın performansına göre bakıcaz. ben düz maşamda olduğu için taiwan tellerle çok yürüyeceğini sanmıyorum. alexler ömürlük yapmaz belki ama dt ler ölümsüz o jantı eminim :D

30 ar lira vermiştim ben.

14. can akıncılar

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @ALİH Hocam Alexrimsin modelleri bu sistem için yeterli düşünüyorum kullanmadım ama kullanan arkadaşlarım vardı yıllanmıştı artık jantlar:D..Gerçi Fiyatlara baktım'da DT jant ile pek farkı yokmuş ben 40 lira filan sanıyordum::D Ben Yılda 6 7 bin km yaptığımdan dağ turları uzun-kısa turlar için sağlam çember ve göbek olması lazım daha önceden Rigida çembere SLX Göbek dizmiştik jant içi çok ince olduğundan sattım ertesi gün beğenmedim:D 28 Göbekle uğraştım 1,5 sene mili sıkıntı yaptı (sıfır göbekten mil takmak sonradan aklımıza esti:D)şimdi de yanaklardan biri akort sehpasında hiç bir şey belli etmiyor vuruk çatlakta yok bi şişme olmuş ama anlıyamadım Disk Fren olsaydı sorun etmezdim v frende virajlarda olurda frenleme esnasında lastik kitliyor...

Ek:Sinan Hocam Sana Yarın Arkadaşı Görürsem Tayvan Tellerle Örülmüş Bi Rigida Jant Atayım çocuk o kiloyla hareket yapa yapa jantı eskitemedi ki yaptığı uzun turları saymıyorum:D

15. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    teller kaç paraymışki :l :D