Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

jant/dıs lastık uymu _?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında anobias tarafından paylaşıldı.

1. anobias

anobias Yeni Üye

Seviye:
    slm arkadaslar janttakı dıs lastıgın oturdugu yanaklar arası pesafe ıle alacagımız dıs lastıgın 26*? soru ısaretı koydugum kısmı arasında ne gıbı bı aran vardır... mesela yanaklar arası mesafesı 19 mm olan bır janta mın-max hangı olculerde lastıktakılabılir?;)

2. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Jant ölçüsündeki genişlik ile takılabilecek lastiğin genişliği arasında ilişki vardır.
    Verdiğiniz örnekle aynı ölçüye sahip olan Shimano WH-M505 teker setinin çember genişliği 19mm'dir ve tavsiye edilen lastik genişlik aralığı 26 x 1.50" ile 26 x 2.25" dir.
    1.5" lik lastik de takabilirsiniz, 2.25" lik lastik de.

3. anobias

anobias Yeni Üye

Seviye:
    öncelıkle tesekkurler ben bısıkletımde 19 mm jantla 2.0 advantage pro kullanıorum ..daha ınce bıseylerde gosun yol bısıkletı alamayınca...

sanıyorum 26*1.0 a kadar (tabı emın deılım) dıs lastık mevcut..

1)bukadar ınce lastıge gerek varmıdır..sadece benı goruntı olarakmı tatmın eder..

2)benım jantlarımda olanaksız olduunu dusunuyorum dogrumudur?:)

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim, evet 26 x 1.0" e kadar lastik vardır.
    1) Türkiye'de 26 x 1.0" ı bulamazsınız fakat çok nadiren 1.15" lik veya kolaylıkla 1.5" luk lastikler bulabilirsiniz.
    Lastik inceldikçe, yola temas eden alan azaldığı için, sürtünmeyi azaltacak, tekerlek dönüşü için gereken enerjiyi azaltacaktır.
    Arabalardan örnek vereyim; modifiye edilen araçların lastikleri daha geniş olanlarıyla değiştirilir, bu daha geniş lastikler;
    yol tutuşu olumlu yönde artırırlar,
    maksimum sürati artırırlar,
    fakat yakıt tüketimini de artırırlar.
    Bunu bisiklete uygulayacak olursak yakıt tüketimi artışı yerine sizin gücünüzün daha fazla gereksinimi olarak karşınıza çıkacaktır.
    Sonuç olarak genişlik çok önemlidir, sadece görsel bir etkisi yoktur, birçok yönde etkisi vardır.

Eğer bindiğiniz rotada fazla mazgal yoksa, yüksek hız yapmayı seviyorsanız, uzun mesafelerde binmeye çalışıyorsanız, 1.5" lik lastiklerden alabilirsiniz.

2) Sizin jantlara 1.5" e kadar kullanabilirsiniz.

5. anobias

anobias Yeni Üye

Seviye:
    1.50 lıklerden marka model tavsıyelerınızı beklıorum ..halıl ozturk sanırım 1.50 cst kullanıodu ..kullanann arkadaslar varsa, kullanıcı notu olarak ne soyleyebılırler..

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    1,40 CST kullanıyorum :). Piyasada bulunan 2 ayrı modeli var, benimkisi ortası tam kabak, yanlara doğru derin su kanalları olan model.
    Son derece memnunum. Patlamıyor, kuru zeminde kaymıyor, ıslak zeminde cesaret edip denemedim :). Ancak temiz asfaltta ciddi şekilde bisikleti yatırıp viraj alabiliyorum.

7. anobias

anobias Yeni Üye

Seviye:

fıyatları hakında bılgın varmı ..suan 56k ıle baglanıorumda :)

8. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Cst'nin 1.40", 1.50", 1.75", 2.0" lık, en ucuz markadır, fiyatları 7-20ytl arasındadır, lastikleri ağırdır,

Michelin'in XC Road 1.40" lık 27euro (tam kabak, hiç dişi ve su yolu yok)

Kenda'nın 1.50" lik Kwick ve Kwest 1.50" fiyatları uygundur, 10-20ytl arasında olmalı

Schwalbe'nin eski serisinden Big Apple (tam kabak, sert hamurlu) , dayanıklı ve Alman malı olduğu için diğerlerine göre biraz daha pahalıdır.

Irc'nin Advantage pro'su , 2.0" kabak, su kanallı, telli, 7euro

Continental'in de (Town & Country) Maxxis'in de, diğer markaların da hep ince ve kabak lastikleri var fakat ülkemizde bulunmuyorlar.

9. Yiğit

Yiğit Üye

Seviye:
    Michelin XC Road su an bende var. Shimano M540 a takmayi denedim basaramadim. Yani on oldu arka olmadi. Katalog verilerinde 1.50-2.25 arasi yazio. Acaba 1.40 oldugu icin girmez mi ki hic zorlamamak mi lasim ?