Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jant Değiştirirken Dikkat Edilecek Işlem Basamakları Nelerdir?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında hasan taş tarafından paylaşıldı.

1. hasan taş

hasan taş Yeni Üye

Seviye:
    merhaba, forumlarda yeniyim ve ilk mesajımı atıyorum.
    bisikletin 26 jantını değiştirmek istiyorum. SAdece cant ve teller değişecek. 5 telim kırık, telleri onarmaktansa paslanmış olan tel ve cantlerı değiştirmek istiyorum. tekerlekler, ruble ve kasetin eskisini kullanmaya devam edeceğim.
    aşağıdaki resimdeki gibi

tekeri söktükten sonra göbeği sökmeye çalıştım ama bilyalar dağıldı. acaba göbeği sökmeye gerek yokmu? nasıl olacak? ya da göbeği söktükten sonra bilyalar ve göbeği tekrar yeni janta oturtabilirmiyim. resimin üstüne bildiğim ve güneş görünen parçalara aşağıdaki gibi numarada yazdım

ayrıca, bu husuta; yeni jant alırken nelere dikkat etmeliyim. Eski parçalarım yeni jant ile uyumlu olurlar mı?
    teşekkürler

2. TugayAydın

TugayAydın Aktif Üye

Seviye:
    benim kendimce yaptığım şeyi söyleyim sana. tekerleği sökerim iç dış. sonra dişliyi fazla dağıtmadan yavaşça sökerim. kırık telim varsa yeni tel takarım sonra akort yaparım. sıfır ayarı oluyordu galiba( tabi ben fazla bilmiyorum) ona dikkat et akort yaparken. böyle işte

3. selçuktan

selçuktan Aktif Üye

Seviye:
    benim buradan gördüğüm kadarıyla o ruble kaset değil vidalı
    rubleyi sök yeni bir cant al paslanmış tellerden bahsediyorsunuz
    daha sora tekrar sorun yaşarsınız.

4. selçuktan

selçuktan Aktif Üye

Seviye:
    yeni can aldığınızda zaten bilyalı hazır halde satılır
    rubleyi sökmeniz yeterli olacaktır.

5. hasan taş

hasan taş Yeni Üye

Seviye:
    evet, dediğiniz gibi benim icin en pratik cozum; göbekli jant seti alıp eski rubleyi ve eski tekerlekleri ona takmak olacak gibi gözüküyor. bu şekilde paslı tellerden kurtulmuş olucam. çünkü şu ana en az 5 tane kırık tel var...

Bir de baska bir sorum olacak. eğri lastikler cantı ve akordunu bozar mı?. son lastik değiştirttiğim bisikletçi eğri (kalıbı bozuk) lastik takmış. Duyduğuma göre eğri lastikler jantlar teller ve denge için sorun yaratıyorlarmış. eğer böyle bir durum var ise sağlam bir lastik de almam gerekecek gakliba...