Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jant boyu 26 mı yoksa 29 mu olmalı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ensar demircan tarafından paylaşıldı.

1. ensar demircan

ensar demircan Yeni Üye

Seviye:
    Dağ bisikleti almaya karar verdim ama jant konusunda kararsızım. Daha çok şehir içi ve mıcırlı yollarda kullanıcam. Sizce 26 jant mı almalıyım yoksa 29 jant mı? Yorumlarınızı bekliyorum

2. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Valla şehir içi kullanacaksanız dağ bisikletine bakmayın.

3. Adem Gül

Adem Gül Forum Demirbaşı

Seviye:
    Boyunuz kısa ise şehir içi çok dur kalk yapacağınızdan dolayı 26 jant tercih etmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

4. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Dur kalk ile jant boyunun alakası ne onu çözemedim? 29 Jant kullananlar dur kalk yapamıyor mu?

5. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    29" bisiklet almak isteyen kisiye neden boyun kisa ise 26" almasini tavsiye ederler anlamiyorum. 29" bisikletin kadrosunu boyuna uygun aldiginda hic bir problem yasanmaz.
    Boyu kisa kisiler 28" yol bisikleti kullanmiyorlarmi? tabiki kullaniyorlar ozaman neden 29" kullanamasinlar. 29" ile 28" jantlar aynidir bu durumda boyla hic bir alakasi yok ister kisa ol ister uzun ol önemli olan kadronun boyunu dogru secmektir.

6. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ensar Bey'e benim de öncelikli tavsiyem dağ bisikletinden ziyade şehir bisikletlerine yönelmesi olacaktır şehir içi kullanımı amaçladığı için. Fakat, dağ bisikletinde kesin karar kılmış ise bu tabii ki onun arzusudur. 26 veya 29 jant konusunda ise tercihi yine kendisi yapmalı. Kimine göre 29 inç bisiklet dönüşlerde vs. daha hantaldır ve kontrol edilmesi zordur, bu yüzden 26 inç bisikleti tercih etmeye meyillidir. Kimileri de 29 inç bisikleti büyük tekerli olması ve görece olarak daha hızlı olmasından dolayı tercih edebilir. Burada bana kalırsa önemli olan bisikleti kullanacak kişinin tekniği ve yatkınlığı. Boy konusu doğru kadro boyuyla aşılabilecek bir durum, ama Ensar kardeşim şehirde kullanmak için dağ bisikleti almakta kararlıysa her harükarda yanlış bir seçim yapmış olacak. Tıpkı bir zamanlar bizim yaptığımız gibi :)

Berke bunu beğendi.
  7. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Boyun jantla bir alakası olmadığını düşünüyorum ve biliyorum.Yanlış biliyorsam kusura bakmayın. 26 jant bisikletten 28 jant bisiklete geçmiş biri olaraktan hız konusunda büyük değişiklik olduğunu kanısındayım. Eğer ki hız da yaparım diyorsanız düşünmeden 29luk dağ bisikleti veya 28lik şehir bisikleti alın.. :)

8. GökhanRR

GökhanRR Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle 19 mayıs tarihinden bugüne kadar tecrübesi olan birisiyim,yanlış bir şey söylersem üstatlarımız lütfen düzeltsin 19 mayıs tarihinde ilk bisikletimi aldım 26 jant dağ bisikleti,şunu yeni anladım ki bisiklet alırken ne istediğini çok iyi bileceksin,kendimden örnek vermek gerekirse kullandıktan sonra anladım ki yine dağ bisikleti olsun ama hızlı olsun bunun içinde 29 jant bisiklet almam gerekirmiş çünkü sık sık şehir dışı tura çıkacağımı biliyorum ve kartal-moda arasında olabildiğince hızlı gidiyorum hal böyle iken 26 jant üstüne bir de ağır bir bisiklet alsaydım pişman olmuştum ama neyse ki bisikletim hafif olduğu için hız konusunda bir sıkıntı yaşamıyorum.Ne istediğine iyi karar ver ki parana da hevesine de yazık olmasın...

9. Aytuğ Ş.

Aytuğ Ş. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Şehir bisikletleri bozuk yollarda da kullanılabilir. Ne kadar sert araziye gireceğinizi düşünüp öyle karar verin. Ama aklınızda şehir bisikleti dağda bayırda sürülmez diye bir şey de kalmasın. Şehir bisikletleri şehirde yani genelde kullanacağınız yerde sizin daha rahat ilerlemenizi ; daha az güçle daha fazla yol gitmenizi sağlar.

Berke bunu beğendi.
  10. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ensar bey bulunduğunuz bölge nasıl bir coğrafyaya sahip bilmiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim, örnek %80 şehir içi kullanacak iseniz şehir bisikleti sizi daha rahat ettirir. Ha dağ bisikleti alırsam ne olur diyorsanız. Hiç bir şey olmaz, sadece biraz fazla yorulursunuz.

11. ensar demircan

ensar demircan Yeni Üye

Seviye:
    Sağolun yorumlarınız için. Hepinize teşekkür ediyorum.

12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaslar lutfen diyerek mudehale etmek durumundayim.konu basligi uzerinden devam edecek ise konu acik kalacak aksi taktirde kilitlenecektir. diger mevzulardan devam edilmesin lutfen.

Bahse konu mesajlar silinecektir...

13. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    29 jant yok ki 29 er var. 29 erlerin jantı 28'dir.

14. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    26-29 farketmez düz yolda kullanacaksan eğer. 26 ve 29 un arasındaki fark engel aşmadaki kolaylıktır. hız olarak düz yolda hiçbir fark yok.

15. mustafa tanrıverdi

mustafa tanrıverdi Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Virajlarda özellikle toprak ve mıcır yollarda 26 ile 29 fark ediyormu?