Jant ayarı hakkında

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
şimdi dün poşetle bişey taşırken tekerleğin arasına girdi malumunuz büyük bir hata sonuçu 2 3 telim janttan ayrıldı güzelcene monte ettim falan sıkıntı yok
ama tekerleğimi sekiz çizmeye başladı hali ile o son taktığım telleri sanırsam çok sıktım...

şimdi jant ayarını yaparken acaba o çok sıktığım telleri gevşeteyim mi yoksa bütün telleri sonuna kadar sıksam sıkıntu ortadan kalkar mı...

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3 Tel çıkmış diyorsunuz ama muhtemelen başka tellerde de sorun oluşmuştur, akort ayarı bilmiyorsanız çok uğraşırsınız, hatta janta hasar verebilirsiniz, öğrenmek istiyorsanız eski bir jantta öğrenmenizi tavsiye ederim. İnce ayar yapacaksanız, lastiği sökerseniz daha kolay olur. Yanal sapmaları düzeltirken dikey sapma olmamasına dikkat edin.

• Beğen
Tepkiler: Serkan.Ç.

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
dikey jant ayarı zor bişey mi
bozduk diyelim her bisikletci yapar mı

İsa Öcel

Daimi Üye
Tepki
67
Bisiklet
Sedona
Şöyle bişey var, benim bir jantım vardı eski bisikletimde akort yaptırdım yanal düzgündü ancak elips gibi olmuştu tamirci jant yamulmuş dedi. neyse ben o halde kullandım v frende çok sorun da oluyordu. Geçenlerde o jantın tellerini söktüm cetvelle ölçtüm tam daire şeklinde çıktı. Demekki tamirci beni kandırdı. Her tamirciye güvenmeyin derim.

• Beğen

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
aynen direk jant satmaya çalışıyorlar sonrada

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
akort ayar uğrastiricidir.akort sehpası yoksa v-frenlerde pabucları cıkartarak 2 alyan anahtarını janta 1 mm gelecek sekilde sürtmücek en uygun yer tespit ediyorum.baslangıc noktası olarak orayı bantlıyorum.ona gore butun telleri gevset sıklama yapiyorum.bu arada teller elle gelebilecek cıkacak sekilde olmucak onada dikkat etmek lazim.bu sekilde biraz ugrastiriyor.ama oluyor.bisikletciye goturdugum zaman fevkalede cok iyi yaptigımı soyledi.özellikle v-frenler icin uzun yolculukda basimiza gelebilecek durumlarda en iyi alternatif ayar şekli.bunu pabucla da yapabiliyoruz ama alyan anahtarları akort sehpası gibi daha iyi sonuc veriyor.bunu sadece alyan anahtarı degil yıldız tornavida-jantların cizilmemesi icin tahta kalemlede oluyor acılmamıs arkası küt olcak sekilde.tekerlegi döndürürken janta değen kısımlar sorun teller genelde üstlerde olur.onları sag sola hafif sekilde sıkarak ayar yaptigimiz yerden dengeli rahatca sürtmeden gecmesi lazim.bütün işlemleri yaptikdan sonra tekerlegi 360 derece döndürdügümüz zaman ayar yapilan yerden sorunsuz degmeden gecmesi lazm.yoksa tekrar kusurlu olan yerleri tespit edioruz.bir kac kezde bayag ugrastirir ama zamanla cok pratiklik kazaniliyor.kendi kendine akort teli takmada daha sonra ogrenilecek zevkli ugras.bu sadece v-frenler icin.hidrolik frenlerde uzun yolda boyle bir sey basimiza gelirse nasıl yapilir deneyimi yasayan paylasan olursa guzel olur.bu arada akort anahtarı cember yuvarlak olanlar bayag pratik.alyan set halinde satilan akort anahtarı ugrastirici oluyor.

• Beğen

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
Bu arada akort ayarının bir standartı var mı ? Sıfır km bir tekerlek maşada dönerken sağa-sola yada yukarı aşağı sapma yapar mı yapmaz mı bunun bir
sapma aralığı var mı dır ? Kısaca bir akort ne kadar iyi olabilir bunu merak ediyorum ? Yol veya arazi bisiklet için düşünül düğünde farklılık var mı dır ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Eğer ki hidrolik frenli bir bisiklette akortumuz bozulursa yaptırmadan devam etmek janta zarar verir mi yoksa v olmadığı için akortsuz sürmekte sorun yok mu ? Yardımcı olursanız mutlu olurum.

Yok mu yardım edecek birileri ? :(

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@shaqovictr cok buyuk bir problem yasamazsiniz. Frene zarar vermez ancak stabil bir surus olmaz, lastikler dengesiz asinir, suruste sizi rahatsiz eder. Akordsuz gezmek disk frende sikinti cikarmasa da arizanin giderilmesi gereklidir.
@İsmail Emir bunun bir sapma araligi yok. Jant ip gibi olmali. Kaliteli markalarin sifir urunlerinde bu sorun gorulmese de yerli urunlerde sikca karsilasilan bir problemdir.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@shaqovictr
Çok sıkarsanız kırılır ama o teli kırmak da basit iş değil. Ki o kadar sıkmakla zaten kırmayı başaramadan tel başının yalama olduğuna şahit olacaksınız.
Akord zor gibi görünen zevkli bir iştir. Bununla ilgili internette bolca video ve paylaşım bulabilirsiniz. Eliniz alet tutuyorsa korkmayın, en fazla bir kaç tel başını bozarsınız, onun da değişimi çok basit zaten.

• Beğen
Tepkiler: ahlaksahibi

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@shaqovictr
Akord anahtarinin kaliteli bir urun olmasi cok onemli bu arada. Kotu bir urun, tel baslarini bozabiliyor, aşınabiliyor, hatta kırılabiliyor ki decathlondan aldığım akord anahtari ayar yaparken elimde kırılmış, resmen paramparça olmuştu. Ben 2 yıldır superb marka bir ürün kullaniyorum ve çok memnunum. 3-5 tl fazla verin, kaliteli urun kullanin derim.
Size de iyi akşamlar.

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
@Kuzey Ege benim ön jant tepeden bakınca 2-3 milim sağa sola yalpa yapıyor.disk frenli amortisörlü maşa ve jant modeli 27.5 shimano mt35.sorun göbekte mi yoksa jantta mı? Sürerken bir problem yok ama gördükçe kkafam takılıyor.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ahlaksahibi
Buyuk bir kaza gecirmediyseniz sorun akorddadir.
Sorunun giderilmesi her zaman iyidir ve akordsuz jant problemli janttir.

• Beğen
Tepkiler: ahlaksahibi

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
@Kuzey Ege teşekkür ederim ben yapmadım ama çocuklar yapıpta benden gizlemiş olabilir.