İztuzu kumsalının işgali

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar,

Bugüne kadar hep bisikletle ilgili yazılar yazdım, gezilerimle ilgili videolar, fotoğraflar paylaştım ama son 10 gündür beni çok üzen bir mesele var ki; bunu sizlerle paylaşmak zorundayım.
Muğla'nın Ortaca ilçesinin Dalyan beldesindeki İztuzu plajında, yaklaşık 10 gündür bir eylem yapılıyor. Doğa düşmanı, gözünü para hırsı bürümüş, sevgisiz bir iş adamının, Dünya'nın en güzel kumsallarından birini yok etmesi tehlikesiyle karşı karşıya İztuzu plajı. Orada gece, gündüz demeden nöbet tutan doğa severlere bir şekilde destek olmamız ve bu muhteşem tabiatın zarar görmemesi için elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Detayları öğrenmek ve bize destek olmak isterseniz "İztuzu kumsalını kurtarma platformu" Facebook sayfasına katılabilirsiniz, Change.org'da başlatılan imza kampanyasına katılabilirsiniz, sosyal medyada paylaşımlarda bulunabilirsiniz ya da tanıdıklarınıza durumu anlatabilirsiniz.
Bahsettiğim bu koruma altındaki Dünya mirasını bilmeyenler varsa, fotoğraflarla ve bir videoyla burayı tanıtmak isterim.

Sevgiler,

Can Onur

İztuzu Plajı, Nikon FM2 50mm 1/1,4

https://farm9.staticflickr.com/8601/16031422457_140f8db9e5_b.jpg

İztuzu Plajı panoramik Nikon FM2, Tamron 28mm 1/2,5

https://farm8.staticflickr.com/7576/16215369841_4a18fd9279_b.jpg

İztuzu Plajı panoramik, Nikon FM2 50mm 1/1,4

https://farm8.staticflickr.com/7571/16215370321_6b5c666be2_b.jpg

İztuzu yakınları, Nikon FM2 50mm 1/1,4

https://farm8.staticflickr.com/7571/15597390023_eef65ed562_b.jpg

Bu da İztuzu ile ilgili bir video. Videoyu ben çekmedim ama...

İztuzu kumsalını kurtarma platformu Facebook sayfası: (link)

İmza kampanyası: (link)

Scudo

geloturikidakka

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Olgun Z.
Bisiklet
Diğer
Ya bunlar inat mı yapıyor bilemiyorum doğaya karşı bi garezleri mi var nerde bi yeşil görseller doğa güzelliği görseler illa yıkıp talan edecekler. Ben böyle zihniyetin..

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mahkeme yürütmeyi durdurdu Carettacıklar kurtuldu zalimin zulmünden. En azından şimdilik...

aycan turan

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Salcano
buraları korumak isteyenlere de anarşist gözü ile bakıyorlar ya asıl ben buna üzülüyorum.

• Beğen
Tepkiler: can onur

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
isterlerse tüm ankarayı asfalt kaplasınlar. umrumda olmaz ama bunun için ağaç kesmeye kalkarlarsa, elimden mevcut kanunlarla bişey gelmiyorsa, oy devşirdikleri inanç üzerinden onları Allah'a havale ederim. en büyük duam, inşallah can veremezler, uzuuun yıllar yaşarlar ve aldıkları her nefes göğüslerine birer hançer olur batar. bu dünyada insanlar olmasa, hayvanlar bitkiler huzur ve uyum içinde yaşar gider. bunu görüp ibret almak yerine, para para ve daha çok para için, yalan dolan ve de talan ile bu dünyayı dar ediyorlar. onların aç gözlülükleri yüzünden bu dünya yaşanmaz hale geliyor. Allah'a havale ediyorum. ben biliyorum ki, bu yürütmeyi durdurma kararı şimdilik bir karar; orası er yada geç beton olacak. kefende cep yok. biliyor olmaları lazım.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir içine ..çılmadık bura kalmıştı. sağol can dostum seni tek tabanca uzun yol turlarından hatırlıyorum. Bizi bilgilendirdin farkındalık yarattın. Şu fotolara bakınca ölüdenizden hiçbir farkı yok. Ama yinede bu güzelim sahiller konusunda ümitsizim.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Orasını korumanın tek yolu, hiç kimsenin gitmemesidir.
Ana karayla bağlantısı olmayan, sadece teknelerle gidilen bu plajda insanlar yüzmeyversin, bırakın orası sadece kaplumbağalara kalsın.
Güzel bir plaj ama olmazsa olmaz değil, denize girilecek yer mi kalmadı koca Ege' de?
Kimse gitmezse, müşteri olmazsa kuracakları tesis bozuntusu da yaşayamaz. Yoksa mahkeme kararı...kim takar yalova mahkemesini...

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Raşit S

Sonuna kadar sana katılıyorum Raşit.

@mehmetsunu

Sen sağ ol ilgilendiğin için Mehmet dostum. Ölüdeniz'in 22 sene önceki halini hatırlıyorum, o zaman bile oranın çok kirlendiğini söylüyorlardı; şimdiki hali ise içler acısı. İztuzu'nun Ölüdeniz gibi, Türkbükü gibi, Bodrum Yarımadası gibi olmaması için uğraşıyoruz zaten.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Benim anlamadığım kentsel dönüşüm projelerin de milyarlarca liralık rant var, kime, kimlere yetmiyor bu para. Önüne gelen arsa alıp inşaat işine girmeye başladı. Üstüne bir de zeytinlik alanlarını imara açmak için çabalar var, bunda başarılı olurlarsa özellikle ege bölgesi ve kıyılarını büyük bir felaket bekliyor. Gelecek nesillere büyük borçlar bırakacağız ama en azından doğası katledilmemiş bir Ülke bıraktılar desinler.

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MuratHan

Yetmiyor demek ki... Para hırsı gözlerini o kadar kör etmiş olacak ki o videodaki kumsala arazi araçlarıyla girmişler ve orayı işgal etmişler. Ama, güzel haberler öğrendim bugün; umarım bu eylem başarıya ulaşacak.

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
ranta, talana, betona dil uzatılınca ortalık karışıyor arkadaşlar. bazı insanlar bundan pay çıkarıp mağdur oluyorlar. son yıllarımızın yükselen değerleri olan tonton müteahhitlerimizi ve muteber siyasetçilerimizi rencide edecek ifadelerden kaçınalım ki başlık silinmesin.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ozgur908

O müteahhitler ve muteber siyasetçiler, doğaya saygı duymayı bir şekilde öğrenecekler. Öğrenmek zorundalar! Onları da suçlayamıyorum; eğitilmemiş olabilirler. Ama eğitilmeyecekler anlamına da gelimyor bu. Başlık silinse bile yeni bir başlık açarım, umurumda değil.

• Beğen
Tepkiler: ozgur908

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kapital düzen!!!! hırs ve paraya(yani kapitale ve materyale olan düşkünlük) bitmez,bitmeyecekde..evet oraya insanlar gitmese ne güzel ama gidiyorlar ve gidecekler.imzalar,pankartlar, yürüyüşler ve tepkiler.olacak olmalıda.etki ve tepki meselesi belki birgün o dangalak beyinlerine dankkk edecek ama iş işden geçecek!!o büyük taptıkları para denen materyal işlerine ne kadar yarayacak ve ne kadar dayanacak.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu arada, şunu belirtmek isterim; Facebook'ta 11 gündür duyuru yapıyorum, 700 küsür arkadaşımdan 2-3 tanesi ancak bi' zahmet ilgilendi ama burada daha dün gece paylaştığım konuya epey bir ilgi var. Hepinize çok teşekkür ediyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Can bey 700-3=697 gereksiz ve duyarsız kişi demekdir silin gitsin.facesiniz rahatlasın..

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kadir aydin

Şu olay sounçlansın, Facebook'u kapatacağım zaten. Çok kırgınım onlara...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@can onur

İsabetli bir karar olur. Facebook olsun twitter olsun hiçbir sosyal paylaşım sitelerini kullanmıyorum gayet de memnunum. Hem BisikletForum'dan âlâ sosyal paylaşım sitesi mi var? :p

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Can merhaba, Ankara'da İztuzu ile ilgili bir duyarlılık yaratmak ve kamuoyunun dikkatini çekmek için bisiklet turu vs. yapmayı düşünebiliriz. Ben destek olurum.