İznik Güzergahı Yol Tercihi

Köfteci Yusufa köfte yemek için gidilecek bir etkinlikte hangi yolu tercih ederdiniz?

• Toplam katılım
    18

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
.
İstanbul-İznik arası, Topçular feribotundan meşhur Köfteci Yusuf'a köfte yemek için gidilecek bir etkinlikte hangi yolu tercih ederdiniz?
EYR = En Yüksek Rakım

Aslında alternatif güzegahlarınız/önerileriniz olursa bunu dile getirirseniz sevinirim. Tabi "ne uğraşıyorsun atla otobüse git" haricinde...:)

Dip Not: Seçenekler kolaydan zora (toplam tepilen yol/rakım) göre sıralanmıştır. İlk seçenek son anda eklenmiştir ama tercih edilebilir. En kolayı olması için Pendik üzerinden hızlı feribot ile Yalova'ya geçilmesi düşünülmelidir.
http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/fa/35/1f/kofteci-yusuf-iznik-imren.jpg

• Beğen
Tepkiler: mustafa akman
Scudo

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
yalova ve orhangaziye uğramadan topçulardan dağyolu boyalıca ve İznik gitmek lazım
zira Kuzey göl yolu çok tırtıklı
insanı canından bezdiriyor
keyifli değil

benim takıntımdır
bir türlü gerçekleştiremedim şu dağ yolunu

İznik"e kısa mesafede ulaşıp
etraf bölgeleri dolaşmak acaip keyifli
meyve bahçeleri arasında dolaşıp izin alarak meyve yemek
ağaçların arasından fışkıran tarhi eserleri görmek süper

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Bence de en kestirme olan dağ yolu az yorucu olacaktır. Tabi o köfteleri hak etmek için ne kadar çok yorulsak iyi ama.

Seçenekleri sonradan ekledim ve açıkçası bana 675 metre rakıma çıkma ve inmek sonra yine irili ufaklı rakımları geçmek zor geliyor. Tabi performansa göre üç takıma bölünüp gölde toplanmak hoş olabilir. Zaten performanslı arkadaşlar önce gideceğinden yolun zorluğu varış mesafesini denkleştirecektir. Hep birlikte kardeş kardeş köfte yeriz...:)

Eğimler konusunda muamma olabiliyor en iyisi en yüksek tepeye göre yolu göze almak veya almamak...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yalova-Orhangazi-Kuzey yolu-İznik yolundan giderseniz, tırlar, kamyonlar, otobüsler eşliğinde dik rampa tırmanır, sonra yine onlarla birlikte iner, Orhangazi'den sonra tekerleğin dönmediği bir mıcır asfaltta tüm gücünüzü tüketerek İznik'e varabilirsiniz.

Altınova-Kızderbent-Boyalıca-İznik rotası Altınova çıkışında köy ve tabiat manzarasına bürünen, yeşillikle dolu ve trafiğin olmadığı, dereye paralel düz bir yol. Kimi zaman ağaçların gölgesinde, kimi zaman yakıcı güneş altında, ama Kızderbent girişine kadar kayda değer bir tırmanışı olmayan, ama dümdüz bir sıkıcılığı da olmayan, kıvrılarak giden bir yol. Kızderbent-Bayındır tırmanışları da eğlenceli tırmanışlar.

Tekrar gidersem yine buradan giderim.

Salih kardeş, Mustafa abi, gideceğiniz zaman beni de yoklayıverin, müsait olursam gitmek istiyorum. (havalar soğumadan)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yalnız bu işin "Köfte yemeye gitmek" şeklinde bir kampanyaya dönüştürülmesine karşıyım, sebebini aşağıya alıntı olarak koyacağım, aslında hepimizin farkında olduğu ama gözardı ettiği bir gerçek. Malesef:
(link)

GDO’ya gelinceye kadar!
İhsan Bölük
Bursa Meydan Gazetesi

Aşağıda alıntıladığım yazıyı okuyunca tepemden aşağıya kaynar sular döküldü. Fena halde enayi durumuna düştüğümü anladım.
Bursa’da bir “Köfteci Yusuf fenomeni” var biliyorsunuz… Şubelerinde masalar dolup dolup boşalıyor. İlginin nedeni köftesinin, etinin ucuzluğu, servisin hızı vesaire… İşte ondan bahsetmiştim daha önce bir yazımda… O yazıyı hatırladım…
Neyse efendim…
Aşağıdaki alıntıladığım yazıyı kaleme alan da, Ankara Yemek Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Erler…
18 yıldır yemek sektöründe şirketi bulunan ve inşaat mühendisi olan Erler, Facebook’taki Gıda Hareketi Grubu’nda GDO tartışmaları sürerken “GDO’ya gelinceye kadar!..” deyip devam etmiş:
“Soya Kıyması adıyla satılan ürün yağı alınmış soya küspesidir. 25 kg torbalarda kg fiyatı 1.5 lira civarındadır. Kullanırken ılık suyla ıslatılır 1 kg soya kıyması 3 kg su emer. Yani kullanım fiyatı kg’da 50 krş’tan aşağı olur. Gerçek etin 20 tl/kg olduğu yerde tabii ki bunu önce sermaye kullanır. Hazır köftelerin tamamı soya katkılıdır. Şirin gözükmesi için de mix kıyma, soya proteini vs. gibi farklı isimler yazılmaktadır ambalaj üzerine…Yani et diye soya küspesi satıp, ‘annemin köftesi gibi aynen’ diye reklam yapıyorlar.
Bitmedi…
Bu soya zımbırtısı granül veya toz halindedir. Beyaz, açık kahve, koyu kahve, kırmızı, yeşil renkleri vardır. Tadı nötüre yakındır. Cevizle karışıp baklavaya, kıymayla karışıp köfteye, unla karışıp ekmeğe, keke vesaireye giriyor.
‘Marine kuşbaşı’ diye bir et satılıyor şimdi, normal kuşbaşı etten ucuz. Bir özel kimyasal karışım suyla ete emdiriliyor. % 20 su basılıyor ete, böylece fiyatı ucuzluyor. Ancak bu tuzlar sizin kalp, şeker, tansiyon rejimlerinize zarar verir mi bilmiyorsunuz. Yemeğe tuz atmıyorsunuz, ama başka tuzları bilmeden yiyorsunuz. Yemek şirketinizin et giriş faturalarında ‘mix kıyma’ ve ‘marine kuşbaşı’ var mı, bir kontrol edin bakalım.
Peynir altı suyu tozu: Adı üstünde, peynir üretiminde kalan su sıcak plakalara püskürtülüyor, buharlaşma sonucu elde edilen toz işte. Nerede kullanılıyor? Peynirli krakerlerde… Siz peynir mi var zannediyorsunuz?
Bir top keki toptancısı 15 kuruşa satıyor. Anam-babam usulü un, yumurta ve yağ ile yapsanız 30 kuruş malzeme maliyeti var, ambalaj, üretici karı, nakliye ve toptancı karı eklenince nasıl o fiyata satılabiliyor? Çünkü kek değil, kek benzeri kimyasal bir şey alıp yiyoruz. Paketin üzerini okuyun anlarsınız.
Bezelyenin kurusu öğütülüp fıstık süsü verilerek tatlılara konuyor.
Pul biberin, karabiberin, kimyonun ekstraktı (özütü) var. Kilosu 5 liraya satılan sucuklarda gerçek baharat mı var sanki? Bazılarında zaten sucuk benzeri ürün yazıyor.
Bir danadan 25-30 kg sinir çıkıyor. -40 derecede dondurup öğütüyor, sinir unu yapıyor sosise basıyorlar. Şarküteri ürünlerine dikkatli bakın. % 100 dana diyor, dana eti demiyor, anlayın işte.
Tavukların boyun, taşlık, kanat ucu vs. gibi ticari değeri olmayan her yeri kemikleriyle öğütülerek ‘mekanik kıyma’ isimli bir şey yapılıyor. Tüm tavuk sucuk ve salamlarında bu var, siz tavukların göğüs etlerinin kıyma yapıldığını sanıyorsanız fena yanıldınız.
Bütün bu işler T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı izni ile yapılıyor. Bunlar, tamamen ve her yönüyle gıda terörünün cenneti olan yurdumuzda izinle yapılırken siz varın kaçak yapılanları düşünün…”

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Evet Murat, sağlıklı yaşayalım diyoruz ama şu GDO olayı bebeklere kadar bile ulaşmakta. En basitten anne GDO'lu yediğinde sütünden bebeğe geçmekte. Geleceğimiz ne olacak diye ben de endişeliyim...:(

Ama her şey kafada biliyor musunuz? Yani bir insan oturduğu yerde, kafayı bir şeye takarsa bile kanser olabilir veya kafasında halledip (tabi tıbbın desteğini de alarak) kanseri de yenebilir. Bir de şu monosodyum glukamat olayı var ki lezzetli bir çok şeye koyuyorlar. Göya lezzetini arttırıyor ama bir şeyin katkısızı lezzetsiz ise o zaman, bu yapılan kandırmacadan başka nedir?

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
@Soner Sarihan
Doğruyu söylüyorsunuz...

Aslında bu ilk seçeneği kaldırma imkanım olsa şimdi aşağıdaki ile değiştirecektim. Çünkü 9-10 km. daha kısa (~53 km.) bir yol keşfettim. Fotoğralar için biraz beklemelisiniz ama takip ettiğim güzergah şu şekilde:

http://img33.imageshack.us/img33/5319/54km.png

Aslında 2. seçenekten çok farklı değil. Yani İznik tarafında yine Kızderbent ve Boyalıca köyleri var. Ama özellikle Mahmudiye (neredeyse 700 rakıma yaklaşıyor!) ve Örencik köylerinden uzak durup İlyasköy'den sonra Fevziye ve Tevfikiye köylerinden devam ediliyor.

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
Daha yeni yaptığım İznik turunun güzergahını paylaşmak isterim :

Topçular - Tavşanlı - Ahmediye - Fevziye - Tevfikiye - Mahmudiye - Çakırlı - Keramet - İznik - Göllüce - Sölöz - Orhangazi - Yalova

Çok zorlayıcı rampalar var ama Mahmudiye'den sonra zirveye çıkıp gölün ilk göründüğü noktadan aşağı müthiş bir süratle inmek tüm yorgunluğu unutturdu. Diğer güzergahlarda da eminim çok güzel inişler vardır. Bu turun detaylarını ve fotoğraflarını yakında paylaşırım.

• Beğen
Tepkiler: Salih Dinçer
Tepki
6
Arkadaşlar 1 ay önce öğleden sonra saat 3 de kadıköyde yola cıkarak gitti ve akşam 9 da oradaydım.
Gebzeye tren ile gittim vapur ile Eskihisar- Topçular saat 5 de Topçulardaydım. Topçulardan 1 km Altınova tarafına gidince Tavşanlı döndüm ve Kardere-Fevziye-Teffikiye-Aktoprak-Kızderbent-Bayındır-Boyalıca-İznik rotasını izledim. Topçulardan itibaren yaklaşık 60 km. 4 saate aldım yolu baya tempoluydum çünkü gec çıktığımdan hava karamadan boyalıcada yani İznik_orhangazi yoluna bağlanmak istedim. Boyalıcadan sonra 17 km yol çok kolay ama Topçular Boyalıca arası bolca inişli çıkışlı çok dik rampalar var fakat çok keyifli manzaralı. Ama yinede benim kadar kasmayın daha erken cıkarsanız cok rahat alırsınız yolu. İznikte 30-50 Tl arası kalıcak yerle var ve bence köfte yerine balık yada kerevit tercih edin yanınada 2 duble rakı yorgunluk kalmıyor:) . 2. gün ise saat 12 gibi İstanbulda arakadaşlar minibüsle geldiler ve 3 kişi yine bisikletle İznik gölününü etrafına güneyden gidiş kuzeyden dönüş olarak yaptık 95 km. Güney yolu çok güzel sakin manzaralı fakat kuzey yolu çok keyifli değil. 2. günkü rotayıda 8 saatte yaptık.
Detaylar ve fotolar için gezi sayfamızı izleyebilirsiniz.
(link)
Ayrıca yol güzergahı çizmek içim google mapsı tavsiye ederim.

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Google Maps büyük kolaylık. Üstelik URL shortener özelliği ile SMS'den rota bilgisi bile gönderebiliriz. İnsanlara faydalı şeyleri kullanma taraftarıyım. Hele şu Yeşil Yol ilgimi çekti ve müsaadenizle sitenizden buraya ekliyorum. Bu yolların çoğalması dileğiyle...

Sizin şu Kardere'yi anlayamadım, burası köy mü? En azından görmedim, son güzergahım şu şekilde: (link)

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Ağabeylerimizin tecrübeleriyle (ahh ablalar niye yok!) İznik yolu hakkında epey bilgiye sahip oldum. Sanırım en kısa yolu (~10 KM. daha kısa) buldum. Buranın özelliği aynı zamanda kısa olduğu kadar gereksiz eğimler ile az muhatap olmanızı sağlıyor. Şurada resim ve eğim bilgileri ile dile getirdim:

(link)

Ancak kısaca köyleri sıralayarak rakım bilgilerini geçersek toplam 53,69 km. şu şekildedir:

Denizçalı (240 m.)
İlyasköy (240 m.)
Örencik (280 m.)
Tevfikiye (270 m.)
Aktoprak (200 m.)
===================
Çıkışı, az ileride ! (322 m.)
===================
Kızderbent (225 m.)
Bayındır (320 m.)
Boyalıca (100 m.)
Çakırca (90 m.)