Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmit'in tepelerinde pazar gezmesi 30.12.2007

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında jamesjoice tarafından paylaşıldı.

1. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:

Parkurumuzu kalpe8 belirledi biraz tesadüfler son kısmını da bayır tırmanmayı gözüm kesmeyince patikanın meyiline ve gizemine aldanmak.
    Tabii bu bölüm aşağıda...

By jamesjoice
    Sabah 8.30 civarında Yuvam tarafından yola koyulduk. Ben Köseköy'den çıktığım için 5 kmlik bir ısınma çalışması yapmış oldum. Resimdeki karizmatik bisikletçi kalpe8

By jamesjoice
    Bunlar da bisikletlerimiz öndeki benim scud. Daha ilk gezisi.
    dönüşte çamura batacağını henüz bilmiyor.

Umuttepe kampüsüne varmadan dik bayırı çıkınca kesildim biraz hafif bir soluklanma arası eşliğinde vadiden aşağıyı görüntüledik.
    By jamesjoice
    By jamesjoice
    Aşağıdaki su kemeri Bizanslılar döneminden kalmaymış.
    gideceğimiz yol. Bundan sonra tatlı bir yokuş var.
    Bu ben oluyorum.
    Umuttepe'deyiz. Yükseklik 350 metre. Su almak için üniversitenin kantinine gittim geldim.
    By jamesjoice
    400 metreden biraz daha yüksekte durup manzarayı yakalamaya çalıştık.
    Evde fark ettim resimdeki tepe nokta Derince'nin üst tarafına denk gelen bir yerde. Gençken bisikletle çıkıp akşamın çöküşünü seyrettiğim tepe. Tabii inerken freni yalnış yerde salıp 15 metre bisikletle serbet yuvarlanma yapıp yaralandığım tepe de demem lazım. Bu geziyle ilgisi yoktu ama nedense kareye girmiş. Bir ara oraya da tırmanmalı.

By jamesjoice

By jamesjoice
    Aşağıdaki su birikintisi Taraklı gölü imiş.
    İstikamet Kaynarca köyü
    By jamesjoice
    Tabelada Şentepe yazıyor. Sol tarafta dost bir köpek var. Köpeğin direğe ne yaptığını söylemiyorum.
    By jamesjoice
    köyden bir görüntü
    By jamesjoice
    Kaynarca'ya doğru bizi bir tepe bekliyor. Kalpe8 bana bu tepeden sonra Kandıra yolu var, demişti. Tepeyi aşınca durumun öyle olmadığını anladım.

By jamesjoice
    Bu bayır epeydir uzun yol gitmemiş bana biraz fazla geldi. Dinlenmeden çıkamadım. kalpe8 tırmanmaya devam ediyor. Yol kenarındaki köylüler ve köylü çocuklarla arada söyleştik. Geçtiğimiz iki köydeki insanlar da hoş-sohbetti.
    İlk köyde caminin üst tarafında toprak bir fırını yakmışlardı. Canım bir şeyler yemek istedirdi mis gibi köy fırınından.

Kaynarca'yı çıkınca da Kandıra yoluyla karşılaşamadık. Güzel bir inişten sonra uzun ve dik bir yokuşu olan tepeyi aşınca Kandıra yoluna ulaşacağımızı öğrendik. Fakat arada bir aşağı iniş patikamsı yol daha vardı. Tırmanacak halim kalmadığı için bunu tercih ettik.
    Bıçkıdere Göleti'ne doğru yukarıdan bir manzara. Dere boyunca çok güzel ağaçlar ve vadiler vardı ama yorgunluktan resim çekmek için duramadım. Bu inişe geçmeden önce kırağısı çözülmüş toprak yoldaki killi toprak kabarmıştı ve bisikleti sürüyemez hale geldik. Çamurunu elle temizlemeden de hareket edemedik.
    Göletten önce küçük bir köyden sonra yol asfalttı iniş daha zevkli oldu. Gölette yüzen su kuşlarının fotoğrafını çekmek için duramadım.

İkimizin de daha önce gitmediği bir güzergahta yolculuk yapmak keyifli oldu.
    2-3 yerde uzun bayırı çıkarken zorlanıp yürümek zorunda kalsam da yolda kalmadım. Buna seviniyorum. Tabii beni kaç defa sabırla bekleyen kalpe8'e de teşekkür ederim. 8-10 dereceyi aşmayan hava sıcaklığı güneş görmeyen yerlerdeki buz tutmuş yollar, kimi inişlerde soğuk esen rüzgar gezinin tuzu biberi oldu.
    13.30 civarında geri döndük.
    Gezi süresi uzayınca acıkmıştık. Geçtiğimiz köylerde yiyecek satın alabileceğimiz yer bulamadığız için biraz sıkıntı çektik.

İzmit çevresinde daha önce gitmediğim ne çok yer mevcut. Temiz havası, güzel köyleri, ormanları ve farklı doğal özellikleriyle görülmeye değer çok yer var.
    Bu gezileri sürdürmek istiyorum.

alamet_05, abrean, Ertan ABA ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    soneryen bunu beğendi.
  3. kalpe8

kalpe8 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    eline saglik. Bugun kendi cektiklerime baktikca da "iyiki gitmisiz" dedim. Kaynarca'dan sonraki ilave yokusu acikcasi ben de tahmin edememistim. GPS'ten baktigimda kusucusu Kandira yolu sadece 3.5 km uzakliktaydi. Zira onumuze cikan son yokus cok saglamdi. Acikcasi ben cikacaktim ancak seni dusundugumden (misafire ayip etmemek lazim) asagidaki camur patikadan gittik. Iyiki de gittik. Uzun zamandir toprak yol keyfini yasamiyordum.

Tekrar gorusmek uzere. Altug...

jamesjoice bunu beğendi.
  4. rockbu

rockbu Aktif Üye

Seviye:
    Güzel fotograflar. Bi de bu manzaraları yazın görmek lazım bi okadar daha güzel olur oralar. Uygun bi zamanda sapancaya beklerim. Keşfedilecek çok yer var ;)

5. barhan

barhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş ayağınıza sağlık.

6. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Abi harika bir gezi olmuş.Ben de Kocaeli'de Umuttepe'de Okumuştum.Oraları, özellikle Dünya Bankasının oradaki yokuşu iyi bilirim.
    Çok uzun ve dik bir yokuş, inişte güzel hız yapılıyor(80-90Km/s)Bence bisiklet için çok güzel mekanlar.Oradan Umuttepe'ye giden köylerin olduğu yola sapmışsınız sanırım.Gerçekten çok güzel yollar.Özledim oraları...

Güzel paylaşım için tebrikler.

7. delorean

delorean Yeni Üye

Seviye:
    Fotograflar ve harita için teşekkürler güzel bir gezi olmuş

8. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu soğuklarda çok güzel gezi olmuş sizi gönülden tebrik ederim.

9. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Sağolun arkadaşlar.
    soneryen
    Evde sıcak odada pazar kahvaltısı daha bir iştah açıcı ama soğuğa rağmen gezmek sıradanlığı aşmak için güzel bir fırsat.
    Zaten bu ülkede her şeye rağmen bisiklete biniyoruz.

Aklıma gelmişken İstanbul'da tali yollarda bile araç yoğunluğu azalmazken bizim buralar daha sakin. En azından o yollarda trafik derdimiz olmadı.

rockbu
    Bir ara gelirim inşallah. Düz bir yol ve epeyce yakınsın Köseköy'e.

10. Ertan ABA

Ertan ABA Onursal Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş.Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık.:)

Güzel kareler.:in:

jamesjoice bunu beğendi.
  11. kalpe8

kalpe8 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bir dahakine daha kalabalık gideriz diye umuyorum. Örneğin sapancada İstanbul Deresinden içerilere girerek de Kartepe'nin arkalarına çıkılabilir, Akmeşe'ye gidilir. Kalabalık olduktan sonra alternatif çok.

12. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    pedal çeviren bacak ve ayaklarınıza sağlık... ben hemen hemen hergün çayırköy göletini turlarım. bugün baymineral telden aradı.fakat işim olduğu için ona katılamadım.bunun için senden özür diliyorum berk...bu pazara gezi için müsait olurum.davet edilirsem seve seve...bencede köseköy ve kandıra yolu parkuru güzel seçim..size bol pedallar

13. kalpe8

kalpe8 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    keşke hergün ben de bisiklet olayına girebilsem. ancak çalışma hayatı sebebi ile maalesef mümkün olmuyor. Bu haftasonu ben muhtemelen buralarda olmayacağım. Ancak ertesi hafta birlikte birşeyler yapabiliriz.

14. rockbu

rockbu Aktif Üye

Seviye:
    jamesjoice ben okul sebebiyle afyondayım ama yarıyıl tatilinde bisikletimi trene atıp sapancaya gidicem. ozaman konuşur toplanırız. kalpe08 in dediği gibi yan yollardan kartepeye çıkmak güzel bi fikir. kartepe yolundan ayrı gezegen diye biyere ayrılıyo yol. daha önce gitmediyseniz görmenizi tavsiye ederim. ben kışın hiç görmedim ama yazın mükemmel bi manzarası var. adı üstünde ayrı gezegen :)

15. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    rockbu
    kalpe8 olmayacakmış. hava yağışlı olur mu bilmiyorum. Yağmurda uzun yolculuk için ekipmanım henüz mevcut değil. Fakat davetine icabet etmek de boynumun borcu. Diğer arkadaşlar durumlarına göre planlarız artık.

16. rockbu

rockbu Aktif Üye

Seviye:

Doğru diyosun yağış durumunu takip etmek lazım. Benim de ekipmanım yok. Gönül ister ki barajlar dolana kadar yağış olsun ama yağışsız günler de olsun :) Eğer hava ve zaman durumları uyarsa konuşuruz zamanı gelince.

17. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    güzel gezi olmuş . teşekkürler

jamesjoice bunu beğendi.
  18. hasim_hakli

hasim_hakli Aktif Üye

Seviye:
    Güzel gezi olmuş pedallarınıza guvvat.