İzmit Belediyesi'nden 5 Bin 500 Öğrenciye Bisiklet

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
İzmit Belediyesi'nden 5 Bin 500 Öğrenciye Bisiklet

İzmit Belediyesi tarafından İzmit sınırlarındaki ilköğretim okullarında 5.inci sınıfı bitiren öğrencilere 5 bin 500 adet bisiklet hediye edilecek.

Başkan Doğan bisiklet müjdesini ziyaret ettiği Kazım Karabekir İlköğretim Okulu'nda verdi. 2009 yılında ilk göreve geldiğinde böyle bir sözü olduğunu belirten Doğan, gerekli eğitim ve alt yapı çalışmalarının tamamlandığını ve bu eğitim sezonu sonunda bisikletlerin verileceğini söyledi. Müjdeli haberi Başkan'ın ağzından duyan okul yöneticileri bunun büyük ses getirecek bir olay olduğunu dile getirdiler. Okul Müdürü Halit Keser, Başkan Doğan'ın böyle bir çalışmayı yapacak olmasının kendilerini çok heyecanlandırdığını söyleyerek teşekkür etti. İzmit Belediye Başkanı ilk öğretim okulu 5. Sınıf öğrencilerine bisiklet hediye projesinin gelecek yıllarda da tekrarlanacağını ifade etti.

Belediye başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kazım Karabekir İlköğretim Okulu'ndaki açıklamasında İzmit'in bisiklet kenti hedefine hızla yaklaştığını söyleyerek, "Çağdaş kentlerde çevre, insan sağlığı ve ulaşım rahatlığı gibi kriterler göz önüne alındığında, bisiklet kullanımının giderek arttığı görülüyor. Ama bunun yapılabilmesi için öncelikle gerekli eğitimin ve yeterli alt yapının olması gerekir. Yaklaşık son 3 yıldır bu konuda önemli mesafeler kat ettik. Bisiklet park yerleri yaptık. Bisiklet yolunun ilk etabını tamamladık, halen ikinci etapta çalışmalar sürüyor. Şimdiye kadar tam 20 bin öğrencimize trafik eğitim merkezimizde eğitim verdik. Her yaş gurubundan insanımızın bisikletli yaşama alışması için düzenli bisiklet turları yaptık, halen de yapıyoruz. Yani kentimiz bisikletli yaşama uygun hale getirilmek için, bu üç yılda önemli bir revizyon yaşadı. Bundan sonra sadece öğrenciler değil, herkesin bisiklet ile günlük kent içi ulaşım sorununu çözebilmesi için çaba harcayacağız. Bu hem kentin, hem de yaşayanların sağlıklı gelişimi yönünden büyük önem taşıyor" dedi.

Öğrencilere dağıtılacak 5 bin 500 bisikletin dışında kent merkezindeki belirli noktalara kart sistemiyle bisiklet kiralama istasyonları da kurulacak. Vatandaşlar kimlik bilgilerini ibraz ederek alacakları kartla bisiklet kiralayıp, İzmit sınırlarında dilediklere her yere bisikletle gidebilecek

9 Şubat 2012

Scudo