İzmirin havası beni bezdirdi.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Yaklaşık 2.5 senedir İzmir'deyim bisiklete şöyle ağız tadı ile binmişliğim toplasanız 1 ayı geçmez.:( Nedeni ise sürekli esen kuvvetli rüzgar. Tek kelime ile paslandım. Yaz, kış farketmiyor devamlı insanı zorlayan bir rüzgarı var. :mad: Önümüzdeki sene inşallah Alanya'ya döneceğim inanın dönüş zamanını iple çekiyorum . 2,5 yıllık deneyimimden sonra kendi adıma İzmir'in bisiklet sporu için özellikle havası bakımından hiç elveriş olmadığını söyleyebilirim.

Scudo
Tepki
270
Bisiklet
Geotech
Sahilboyu sürmek için süpermiş der yeni gelen birisi izmire ama dediğin gibi rüzgarı fenadır,evka4 de rüzgara karış koşup sabit kaldığımı bilirim 2-3 saniyede olsa:)

Ünal Altay

Daimi Üye
Tepki
185
@MuratHan

Bencede rüzgar, bisikletli için en istenilmeyen hava durumu.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Tınaztepeyi bilenler varsa pedal çevirerek bayır aşağı 15i geçemedim dün :(

Tepki
70
temmuz sıcağında küçük bir esinti için deli olduğumu hatırlıyorum.

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yigit35

Arkadan eseni makbuldur :)

Burak/

Daimi Üye
Tepki
52
İsim
Burak P.
Bisiklet
Sedona
80 profil bir teker de olursa tadından yenmez demek ki :D :D :p

Tepki
70
İzmir'de mtb için mükemmel parkurlar var.Homeros vadisi,Manastır(Behzat tepe),karagöl,balaban göleti,radar...vb gibi

fakat yol için çok iyi olduğunu söyleyemen az önce Alsancak'tan Karşıyaka'ya gelirken altınyol'da karşıdan baya rüzgar yedim altımda da mtb olunca baya zorladı

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
rüzgar tirbünü kurup elektrik üretsinler

Tepki
18
Üşenmedim www.wunderground.com'dan 6 günlük Rüzgar hızı tahminlerine baktım (Gündüzleri en yüksek hız, m/s olarak)

Alanya 18,19,8,14,14,14
İzmir : 19,13,14,11,3,6 görüldüğü gibi öyle bir fark yok. Ha Çeşme, Karaburun, Foça derseniz o başka.

Valla sıcaklık olarak Alanya- İzmir farkını herhangi bir yere de bakmaya gerek yok. Aşırı sıcak mı rüzgar mı deseniz hiç düşünmeden rüzgarı tercih ederim.

MTB için de yol için de İzmir açık ara avantajlı bence.

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
İzmir'de nereye giderseniz gidin rüzgar hep karşıdan eser,arkadan bir türlü esmez.
ben Bornova'da oturuyorum, İzmir'e rüzgarın ilk geldiği yerdir,genelde kuvvetli veya kuvvetliye yakın rüzgar olur. 365 günün neredeyse tamamına yakını rüzgarlıdır.
Bornova'dan Urla yönüne giderken rüzgar karşıdan eser, dönüşte bilirsiniz ki rüzgar arkadan esecek, nerde! yine karşıdan.
Bir İzmirli olarak burada rüzgarın hangi yönden estiğini anlamıyorum,bu benim görüşüm.(galiba 4 yönden de esiyor)
fakat ben alıştım,rüzgarla yaşamaya ve rüzgarla bisiklet sürmeye alıştım,ve İzmir'i çok seviyorum.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@timurdigital

Valla Çeşme tarafına gidince bende hep aynı şeyi umut ederek gidiyorum nasıl olsa dönüşte arkadan eser diye hakkaten yok yani.Acaba diyorum sabah çeşmeden İzmir'e akşam da İzmir'den Çeşme'ye doğru mu esiyor hatta bir gün çeşmede kalıp sabah dönersem bu kez kesin arkadan esecek diyorum deneyeceğim bakalım :D
Bilgi:Sabah çevreyolu üzerinden Buca-Bornova yaparken rampa aşağı 50yi geçemedim dönüşte yeşildere üzerinden geldim 30u geçemedim. :(

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Hava durgun esinti yok tamam bu gün iyi diyorum Asansör'den çıkıyorum yola bir kaç km sonra oda ne üç kuyular civarı rüzgar karşıdan esmeye başlıyor. Neyse dönüşte bu kadar zor olmayacak arkama alırım rüzgarı diye basıyorum pedala dönüş yolunda bir bakıyorum rüzgar yine karşıdan esiyor. Şaka gibi :) İzmir'de bisiklete bindiğimiz güzergahlar genellikle cadde üstü ve araçlarla aramızda 1 metreden az bir mesafe var. Rüzgarın yarattığı en büyük sıkıntı bizleri yanımızdan 70 km ya da daha üstü hızlarla giden araçların üstüne kısaca yola savurması. Hem eforu ikiye üçe katlamak hemde böyle bir tehlike ile yüz yüze kalmak can sıkıcı. Herşeye rağmen keyif almaya çalışıyorum.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Kış bitti bahar geldi yağmurlar kesildi rüzgar hala aynı hız esmeye devam ediyor. Koskoca 12 ay sürekli rüzgarlı bir şehir olur mu? oluyormuş. :boese157: Bir bisikletsever olarak İzmir'liler kızmasın ama ben bu şehirden gerçekten hiç haz alamadım. İzmir'de son 1 yılım 2.5 yılda doğru dürüst şu spordan zevk aldığımı hatırlamıyorum. Gitti koskoca 3.5 yıl. :( Memlekete döneyim bir daha da gelmem :p

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
Biz de İzmir'in rüzgarından çekenlerdeniz. Cumartesi sabahları Bostanlı-Kuş Cenneti-Bostanlı yapıyoruz. Sabahın erken saatlerinde başlayan gündoğusu gidiş yolunda bir sıkıntı yaratmıyor fakat dönüş yolunu tam bir işkenceye çeviriyor.

Şöyle söyleyeyim. Biz 3-6 kişilik bir bisiklet grubuyuz. 3-4 saatlik parkurlar yapıyoruz ve buradaki ortalama hızımız 20-21 km/h arası oluyor. Tırmanma hızlarımız yolun eğimine de bağlı olarak 13-18 km/h arası değişiyor.

Geçen haftalarda dönüş yolunda rüzgarı tam karşıdan alıdığımızda hızımız 15lere kadar geldi ve bu 1.5 saat sürdüğünde pes dedittiriyor adama.

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
Yenilenebilir enerji - Rüzgar Türbinleri 'yle ilgili birşey izledim bugün , bu iş için Türkiyede en uygun yerlerden biri İzmir'miş : ) Antalya'da fena sayılmaz ama türbini baya bi sağlam çakmaları lazım yere :D

aso2

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Giant
öğlen 4 den sonra rüzgar sürekli karşıdan esiyor ve adaamı deli ediyor sonra da kaklıçtan sonra seyrek yollarında biraz yandan esiyo,ama dönüşte uçuyosun:D
Sabahları nasıl acaba 7 gibi çıkıp denemek lazım
Ama insan alışıyo yapcak bişey yok gülü seven dikenine katlanır

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
@Ouz Deniz

:eek: vaybe o kadar rüzgar var demek izmir'de. Fenaymış valla :)

Bir de rüzgarın yokuş çıkarken karşıdan eseni var ki tam bir işkence...
Allah düşmanımın başına vermesin :D :D :D