Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir'den selanik'e bisikletli yolculuk.

Konu, 'Ülkeler arası turlar' kısmında yolcu... tarafından paylaşıldı.

1. yolcu...

yolcu... Aktif Üye

Seviye:
    [​IMG]Değerli bisiklet dostları, 45 yaşından sonra bisikleti yeniden keşfeden bir arkadaşınız olarak, bu forumdan bisiklete dair bir çok bilgi edindiğimi ve bu bilgilerin beni bu yaştan sonra nasıl özgürleştirdiğini sizlerle paylaşmazsam bu foruma emek veren arkadaşlara haksızlık olacağını düşünerek, kendimle girdiğim bir inatlaşma sonucu izmirdeki rahat evimden çıkıp taaa yunanistanın selanik şehrine gidişimi sizlerle paylaşmak istedim..
    bir sürü kararsızlıktan sonra eylül ayının 4'ünde saat 14:30 a gelirken yükümü bisiklete yüklemiş ve izmirin çiğli'sinden yola koyulmuştum. harmandalı, Menemen derken bir an önce trafik yoğunluğundan kurtulmak için basıyorum pedala.
    Aliağa'yı transit geçip çandarlı ayrımına varıyorum..turdaki ilk hatamı çandarlı yoluna girmeyip, bergama - ayvalık ana yoldan devam ederek yapıyorum..karanlık bastırırken dikili sapağına varıyorum..karanlıkta bisiklet sürmekten keyif almadığım için dikiliye girmeye karar veriyorum..dikilide gündüz cap canlı bir plaj, akşamları ise çay bahçesi konumunda olan sahilde mola veriyorum. çay kahve derken saat gecenin 01'i oluyor..bahçeyi işleten arkadaşa söyleyip, sahildeki çardaklardan birinde iki kocaman minderi ilk gecenin yıldız palasında kuş tüyü yatak yapıyorum.
    sabah günün ilk ışığı sahili aydınlatırken yükümü toparlayıp Burhaniye-Ören yönüne doğru devam ediyorum..Örene varınca fakülteden arkadaşım Serdar'la buluşuyoruz ve akşam için program yapıyoruz..akşam sahilde mangallı rakılı muhabbet yeni tanıştığım dostlarla beraber sabahın 05'ine kadar devam ediyor..yani uykusuzluk ve yollar..öğlene doğru serdardan ayrılıp Küçükkuyudaki diğer bir arkadaşın yanına doğru devam ediyorum..burada uykusuzluk ve yorgunlukla birlikte arkadaşların ısrarıyla iki gece iyice dinleniyorum..üçüncü günün sabahı arkadaşların bırakmıyacaklarını düşündüğümden, hava aydınlanırken kalkıp çanakkaleye doğru yola koyuluyorum..
    assosta güzel bir köy kahvaltısı yapıp kendimi ayvacık yokuşlarına vuruyorum..akşama Çanakkalenin kestel bölgesinde bir kamp bulup, matı seriyorum..yıldız palas ve balıkçı teknelerinin pata patları ninni gibi geliyor...sabah erkenden toparlanıp, akşamdan keşfettiğim bir lokantada kelle-paça ziyafeti ve yola devam ediyorum..
    sabah çanakkalede biraz dolaştıktan sonra, avrupa yakasına geçmek için lapsekiyi tercih ediyorum..feribotla Geliboluya geçtikten sonra hafif tırmanışlarla gelibolu yarımadasının sonuna, saroz körfezine varıyorum..akşam olurken gece konaklayacagım doğal otelimin konumunu gözeterek yol almaya devam ediyorum..izmirden beri karşıdan esen rüzgar, saroz da arkadan esmsye başlayınca durmak gelmiyor insanın içinden..aslında Keşana az kaldı ancak, bir meşe ağacının altında sinekler yüzünden çadırımı kuruyorum..ertesi gün erkenden keşana varıp, kırılan jant telimi ve ayarı bozulan jantımı yaptıracak bir bisikletçi arıyorum..yolda gördüğüm bir bisikletlinin yönlendirmesiyle gittiğim bisikletçi zor bela bir jant telini takıyor..bir sürü gereksiz muhabbetini çektiğim adamın taktığı tel ertesi gün tektar kırılıyor ve benim iyi dileklerimi hakediyor.
    akşam üzeri keşandaki bisikletçilerden Hakan Eşme'yi arayıp akşamki toplantılarına ziyarete gidiyorum..arkadaşlar ilk defa düzenleyecekleri bisiklet festivaline hazırlanıyorlar..düzenli ve disiplinli çalışmalarına tanıklık ettikten ve çaylarını içtikten sonra müsaade isteyip, konakladığım öğretmen evine geçerek güzel bir uyku çekiyorum.
    ertesi sabah kalkıp ipsala sınır kapısına doğru arkama aldığım rüzgarın da yardımıyla pedal basıyorum..ilk defa bisikletle yurt dışına çıkıyor olmanın heyecanıyla kapıya yaklaşıyorum..hem bizim taraftaki, hem de yunanistan tarafındaki askerlere birer fotoğraf çektriyorum..yeşil pasaport olduğundan sanırım hiç bir sorun yaşamadan adamlar mühürü basıyor..sadece yunan tarafndan geçerken adam sigorta gibi bir şeyler söylüyor..sanrım bilet alınca sağlık sigortası da yapılıyor, ben biletsiz olduğum iççin sigorta yaptırmadım..bir an geri döndüreceklerini düşündüm ancak -git yaa der gibi bir hareketle pasaportu uzatınca yolum açılmış oldu..
    vee avrupa..
    ilk gün dedeağaç(aleksandrapoli) kavalaya yakın bir türk köyünde kamp yapıp, ertesi gün Kavala, İskeçe'yi geçip uygun bir sahilde ikinci kampımı atıyorum..(fotoğraf yüklemeyi bilmediğimden biraz yavan oluyor ama durum bu)
    yunanistandaki üçüncü günümde düzgün yollar ve güzel manzaralar eşliğinde selanike doğru pedallarken, bisikletimin kopan jant teli için keşandaki bisikletçiye, göbekten gelen gacırtılar için Köyceğizde bisikletin tüm komponentini değiştiren ancak sorun çözmeyen tarkan bisiklete hürmetlerimi sunarak yol alıyorum..aslında izmirden çıkıp atinaya varmayı ve oradan gemiyle çeşmeye geçip tam bir ege turu yapmayı planlarken, kendini bisikletçi sanan bazı zekasızlar yüzünden selanikte turu sonlandırmak zorunda kalıyorum..bu turun en önemli dersi; kendi biiskletinin sorununu kendin çözmelisin oldu..öğrenmeye devam.. fotoğrafları yüklemeye çlışacağım..herkes hayallerinin peşinden gitmeli, yol ne kadar uzun olursa olsun..dostca kalın..

2. yolcu...

yolcu... Aktif Üye

Seviye:

3. yolcu...

yolcu... Aktif Üye

Seviye:
    resimleri yüklemek için yardım lütfen!

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Aksiliklere rağmen çok keyifli ve takdir ettiğim bir rota! Lütfen fotoğrafları da görelim yakında. Ben de planladığım Balkan turu başlangıcı için Yunanistan'ı geçip Makedonya'ya sürmeyi planlıyorum. Bu yüzden geziniz, fotoğraflarınız ve tavsiyeleriniz özellikle ilgimi çekiyor.

Teşekkürler...

yolcu... bunu beğendi.
  5. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tebrikler;resimleri yükleyince bir kez daha tebrik ederiz.Bu arada imzanız olan Nazım Hikmet şiirinin başında "Yaşamak" olacak.

Resimler için,örneğin buraya ücretsiz üye olup,Browse ile fotoğrafları bilgisayardan siteye yükleyip,ardından soldaki doğrudan link i kopyalayın.Yazı yazdığınız kutucuktaki "İnsert image" butonuna bastıktan sonra çıkan url alanına,kopyaladığınız url yi yapıştırın.Resimleriniz "Kaydet" dediğinizde sitede gözükecektir.Olmazsa bir kez daha sorarsınız.

yolcu... bunu beğendi.
  6. yolcu...

yolcu... Aktif Üye

Seviye:
    Derya Keçeci bunu beğendi.
  7. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Biz de Keşan'dan başlayıp Selanik'e ve tekrar Keşan'a dönemek üzerine bir plan yapmıştık ama mali sebeplerden gerçekleştiremedik. (Onun yerine Batı Kaeandiz'e yöneldik.) Sizden, özellikle, Yunanistan kısmı için biraz daha detay rica edebilir miyim ? Kamplı bir tur olmasına rağmen eğer konaklama masraflarını öğrenme şansınız olduysa (biz kamp düşünmediğimiz için) bu masrafları, kamp dışında yeme-içme masraflarını, normalde uçak bileti ve rezervasyon vb. ile vize verdikleri için bisiket konusunda bir problem olup olmadığını öğrenmek istiyorum (sigorta da bunlardan biriydi ama sanırım sizde sorun çıkmamış). Tabi rota tercihiniz ve tavsiyelerinizi de...

Bu arada, henüz fotoğrafları görmedim. Yaşadığınız problemlere de üzüldüm. İnşallah bundan sonra böyle bir sıkıntı yaşamazsınız.

Kazasız ve keyifli turlar

five

8. yolcu...

yolcu... Aktif Üye

Seviye:
    yukarıdaki linkten fotoları görebilirsiniz.

sınırdan geçerken biletim ve otel rezervasyonum olmadığı için sağlık sigortası da yaptırmamıştım..bisikletli bir gezgine yolları açtılar..(pasaport yeşil olduğundan vize gerekmediğinden, sigortayı sorun yapmadılar..bu bir sonraki sefer yapmıyacakları anlamına gelmez)

otel konaklama fiyatlarını sormuşsunuz ama benim tur anlayışım farklı olduğundan, inanın internetten bile fiyat araştırmadım..sanırım internetten bu fiyatlara ulaşa bilirsiniz.

sadece şunu belirteyim yunanistan ucuz bir yer değil..şu kadarını söylersem bir fikir edinmiş olursunuz; bizdeki 1,5 litrelik ve 1 tl olan sular orada 1 euro..

five bunu beğendi.
  9. yolcu...

yolcu... Aktif Üye

Seviye:
    http://imageshack.us/photo/my-images/855/img1730ik.jpg/

Fotoları görmek için bu siteye ücretsiz kayıt olmanız gereke bilir.

five bunu beğendi.
  10. Ertugrul.Arda

Ertugrul.Arda Üye

Seviye:
    Şimdiye kadar Yunanistan'a defalarca yeşil pasaportla geçtim. Gerçi hiç biri bisikletle değildi ama, bana sigorta falan soran olmadı. Sigorta biletli seyahatlerde biletin içinde dahildir tezi kafamı karıştırdı. Bir keresinde Çeşme'den Sakız'a gidiş dönüş 11 Euro'ya gitmiştim. 11 Euro'nun içinde sigorta da dahil olacağına pek aklım basmıyor.
    Çok emin olmamakla beraber bence Yunan gümrükçü sanki bisiklet ile karayollarını kullanan diğer motorlu taşıtları karıştırıp işgüzarlık yapmış gibime geliyor.
    Bu konuda bilgisi olan varsa bizimle paylaşırsa sevinirim.

11. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Yurtdışına çıkmak için vize isteyen ülkelerin hemen hepsi bir yurtdışı sağlık sigortası istiyor. Yurtdışında başınıza gelebilecek sağlık sorunlarında limitleri dahilinde sağlık hizmeti almanıza yarar fakat bir çok muafiyeti vardır. Sigortacılar genelde vize sigortası olarak adlandırıyorlar bu sigortayı. Vize alırken konsolosluklar bu poliçeyi şart koşuyorlar. Genelde vize işlemlerini takip eden şirketler yaptırdıkları için hem teminatları bilinmez hem de nasıl kullanıldığı. Bu yüzden vize, bilet, yurtdışı çıkış harcı vs. masrafları içinde tahsil edilir.
    Bir sigortacı olarak pek işe yarayan bir sigorta olmadığını söylemek zorundayım.

yolcu... bunu beğendi.