Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir'den bir kaza haberi de benden olsun

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Sezer B tarafından paylaşıldı.

1. Sezer B

Sezer B Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Öncelikle tüm değerli forum üyelerine selamlar. Daha önce hiç konu açmamış olsam da bende buradaki bir çok kişi gibi bisiklete uzun ara verdikten sonra sizlerin sayesinde bisiklete tekrar merhaba diyenlerdenim. Ayrıca bu tutkuya tekrar bağlanmama sebep olduğunuz için bir kere daha teşekkür ederim.
    Gelelim kazanın nasıl olduğuna :)
    Her pazar Bornova'dan çıkıp İnciraltı tarafına gidip geri gelmeye çalışıyorum. Bugün sabah da bir tur yapayım dedim ve biraz da geç kalarak 9 gibi çıktım yola. Kordon bisiklet yoluna kadar trafikten ilerliyorum ve çok şükür bir sorun olmadan limandan bisiklet yoluna giriş yaptım. Uzun süredir pedallamadığım için bisiklet yolunun yeni asfalt dökülerek yükseltildiğini görünce biraz şaşırdım ve sürekli taşlı yola iniş çıkış olmasında rağmen bu yükseklikle tepeden inip çıkma hissini verdirdiği için belediyemize bi' teşekkür ettim kordon bitimine kadar :)
    Olay buradan sonra başladı. İzmir'li bisikletseverlerin bildiği gibi bundan sonra Konak'a kadar bir bisiklet yolu var ama bisikletler hariç herkes kullanıyor. Bazen yayalarla uğraşmayayım diye arka yola çıkıp trafikten ilerliyorum ama bu sefer dedim hadi biraz yayalara uyarı vereyim de bisiklet yolunu kullanayım. Yaklaşık 20-30 yayaya zil çala çala yoluma devam ederek İş Bankası önüne kadar geldim. Bu arada hızım 15 km/s kadar. Tam İş Bankasının önüne yaklaşırken bi' meraklı kalabalık bir tane seyyar satıcının etrafına toplanmış birşeylere bakıyordu. Bisiklet yolunda olmadıkları için hızımı kesmeden zille de uyarımı yaparak bisiklet yolundan devam edeyim dedim. Ama demez olsaymışım :) 30'lu yaşlarda olduğunu tahmin ettiğim birisi birden bisiklet yoluna atladı yada o kişi bisiklet yolundaydı ben soldan mı geçim dedim tam hatırlamıyorum ama baktım çarpacağım aniden sola kırdım. Normalde ani dönüşler yapsam da toparlamışlığım var ama bu sefer toparlayamadım. Çünkü yine bilenler bilir bisiklet yolunda sol tarafta yola doğru inişler oluyor. Bende tam sola kırdığımda bu inişlere denk geldim ve bisikletin arkası kalktı. Bu ara da teker de kadroya 90 derece hale geldi ve orada bisiklet kitlendi. Fizik kurallarının da etkisiyle ben tabi yere paralel uçuşa geçtim. Tahminim 1,5-2 m uçtuktan sonra önce ayaklarım yere çarptı, bu arada ellerimi yere paralel hale getirip yere çarpmaya hazır hale gelmiştim ki göğüs kafesim yere çarptı ve bi' IIH inleme sesi çıkardığımı hatırlıyorum. Bu arada biraz yavaşladım sanırsam bir ani hareketle sağ kolumu başımın çarpacağı yere doğru yönelttim ve sağ kol baya hasar aldı ama bu hamlem başımı korudu. Belki o hamleyi yapmasam kask da işe yarayabilirdi bilemiyorum. Bu arada sol elim direk yere geldi ve eldivenim parçalandı.
    Yere kapaklandıktan sonra hemen ayağa kalktım. Göğüs kafesi tarafım feci ağrıyordu. Bu arada sol bacakta 2 yer, sağ bacakta 3 yer, sol kolumda 3 yer ve sağ kolumda 2 yer asfalta sürtünmeden fena hale gelmiş. Biraz sersemledim galiba kendimi bıraktım bisiklete bakmaya başladım. O ara sağolsun bir beyefendi yanıma geldi ilgilendi benimle. O ara nasıl elime geldi ama ön flaşör elimdeydi onu abiye verdim. Son bir bisiklet kontrolü yaptım ve baktım koltuğun arkası parçalanmış.( nasıl oldu bilemiyorum, sanırsam arkamdan bisiklet takla attı) Koltuğa canımı sıkarken neyse dedim bi' kendime bakayım. O ara bi' baktım birisi gelmiş KM saatinin vericisiyle oynuyor. Dedim ne yapıyorsun "yamulmuş onu düzeltiyorum" demez mi :) Canta çok yakın olunca bilemedi galiba çalışma prensibini zor aldım bisikleti elinden abinin. Neyse bisikleti bıraktım kendime bakmaya başladım kollar, bacaklar gitmiş tabi. Hemen su döktüm, yerin pisini bi' aldım :) Sonra yine bir ağrı, sızı göğüsten. Dedim "abi sen beni bırak ben bankanın önüne yatacağım". Neyse sağolsun abi "dikkat et dedi, olur böyle spor kazasıdır" dedi beni teselli etti bıraktı.
    Bundan sonra yola devam etsem mi yoksa eve mi dönsem diye düşünürken arkadaşımı arayıp beni almasını rica ettim. Şu an göğüs ağrım geçti ama yaralar acı veriyor sağolsunlar :)
    Bisiklet yolundaki inişler hakkında belediyeyi şikayet mi etsem, yoksa tekrar o yola girip artık gidonu kırmadan birisine çarpsam da ibreti alem mi olsa bilemiyorum. Bu da benim hikayem umarım kimsenin başına başka kazalar gelmez :) Okuduğunuz için teşekkür ederim.
    Bisiklet : Carraro 712 Track
    Not: Kask, eldiven, gözlük vardı. Ön arka flaşör açık. Zille de uyarı maksimum seviyede.

2. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun dostum, aman bir daha buna yakın bir kaza bile yaşamayasın.
    Bu yayalara da araçlara da güven olmuyor maalesef, inşallah kısa zamanda hiç olmamış kadar iyileşirsin..

3. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Gecmis olsun dostum. Yayalar ulkemizde bisiklet yolunu yuruyus yolu zannediyor. Tabelalara veyahut yerdeki simgelere bakmak islerine gelmiyor...

4. Sinan Çakır

Sinan Çakır Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    geçmiş olsun
    3-4 gün önce caddebostana inip bisiklet yolunu kullanarak 2 tur attım zilimde yoktu uyarıyı fren balataları ses yapıyor o şekilde yaptım :)
    insanlar gerçekten bisikleti hiç görmüyor yolu yürüme,koşma,kaykay,paten yapma olarak kullanıyorlar

5. Sezer B

Sezer B Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yayalara güven olmuyor. Ne yazık ki aynı zihniyetteki kişiler araçlarına binince de aynı şekilde güven olmuyor. Umarım en kısa sürede bisikletin önemini biraz daha anlar ve insanlarımızın zihniyetlerinde bazı şeylerin biraz değiştiğini görürüz.

Teşekkür ederim. Galiba bisiklet tarafından acı bir tecrübe yaşamadan kimse bisikletin farkına varmayacak.

6. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun,

Bizim memleketimiz de önümüze ne çıkacağı belli olmaz,Allah beterinden saklasın,

Şifalar dilerim..

Sezer B bunu beğendi.