Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmirdeki Semtlerin Bisiklet Kültürüne Olan Duruşu

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Fatih Ertörün tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Ertörün

Fatih Ertörün Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Hepimiz İzmirde ikamet ettiğimiz ilçeyi (Örneğin Karşıyaka,Bornova,Bostanlı,Alsancak,Konak,Üçkuyular gibi) burada belirtmenizi sizden rica ederim.

İzmirde bisiklete ve bisiklet kültürüne en yakın ilçeyi tespit edelim diyorum. :)

Ayrıca ilçeler hakkındaki gözlemlerinizi (demografik özelliklerine göre) bisiklet sporuna ve kültürüne karşı en yakın duruş sergileyen ya da o potansiyelde olan ilçenin hangisi ya da hangileri olduğu yorumlarınızı burada paylaşmanızı sizden rica ediyorum.
    Örneğin ben bir yorumda bulunmak istiyorum,

Karşıyaka, 1 milyona yakın nüfusu ve bu ilçede ikamet eden kesimin refah düzeyi, emekli nüfusun çok oluşu ve Karşıyakanın coğrafi yapsının engebe içermeyen düz bir coğrafyada olması nedeni ile bisiklete yakın duran bir ilçe.Bu nedenle bisikleti sayısı bir hayli yüksek.
    Ayrıca Sasalı doğal yaşam parkına yeni yapılan bisiklet yolu sayesinde ilçe vatandaşları kendilerine bisiklete binecek yeni ve eğlenceli bir parkur da bulmuştur.
    Bu yol gözlemlediğim kadarıyla bisiklete binen insan sayısını heryaştan arttırmıştır.

Tolga Gürgün bunu beğendi.
  2. Göker Gülay

Göker Gülay Kıdemli Üye

Seviye:
    Karşıyaka tespitine katılıyorum. Göztepe'de de gayet kemikleşmiş biri bisikletçi nüfusu var. Hatta kask eldiven gibi zorunlu aksesuarların kullanımının Göztepe tarafında daha yaygın olduğunu söyleyebilirim.

Fatih Ertörün bunu beğendi.
  3. bahadır76

bahadır76 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    gözlemlediğim kadarıyla bilinçli kullanım açısından göztepe bu konuda önde yer alır. merkezi olması çaısından alsancak'ta da bisiklet kullanımının yaygın olduğunu belirtmek lazım. ancak son yıllarda karşıyaka-bostanlı semtleri büyük bir atağa geçmiştir. her tarafta bisiklet kullanımı yaygınlaşıyor dolayısıyla bu semtlerde de bilinçli kullanım giderek yaygınlaşacaktır. karşıyaka-bostanlı'nın sahil yolları bisiklet sürmek için nefis bence.:)

4. Fatih Ertörün

Seviye:
    Arkadaşlr yorumlar için çok teşekkürler.BUrada bir anti parantez açmak istiyorum.Mesela benim verdiğim örnek olarak Karşıyaka sadece bir tesadüftür.Göztepe konusuna ben de katılıyorum.
    Bu iki malum ilçenin arasındaki ezeli rekabet gelmesin akla aman diyim. :)

(Konu bu mesajdan sonra Karşıyaka-Göztepe rekabeti muhabettine dönüşmesinin doğmaması için bu açıklamayı yapıyorum.
    Tabi belki de bu aklınıza bile gelmemiştir şimdiye kadar.) :)

Ömer Seven bunu beğendi.
  5. Göker Gülay

Göker Gülay Kıdemli Üye

Seviye:
    Yok artık daha neler :D :)

6. atakan tosunoğlu

atakan tosunoğlu Kıdemli Üye

Seviye:
    benim aklıma geldi vala :) :)

7. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    herkese selam şu an izmir bozyakada oturuyorum semt olarak karabağlara bağlı :D ben etrafta pek bisikletçi göremedim arada bir iki bisikletli gördüm azınlıktayız yani

İbrahim İnci bunu beğendi.
  8. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    hocam benim çocukluğum orda geçti :D hatta 2004 te klazomenai kazısında hamdi balaban tarlasında ve telekomun karsısındaki eski zeytinyağı işliğinde amelesyon :D bölümünde çalıştım gerçekten coğrafyası tam bisiklet kullanmaya uygun her bisiklet tipine uygun parkuru var senin tespitin doğru orda bisiklete binen küçük bir kesim var tamamen yok değil ama genelde belli bir yaştan sonra binilmiyor nedense. kültür olarak bisiklet olayı oturmadığından kaynaklı tamamen.. izmir turlarında kesinlikle gidilmesi gereken bir bölge

kazasız sürüşler iyi forumlar

9. Fatih Ertörün

Seviye:
    Arkadaşlar, Bornova için ne söyleyebilirsin mesela? Ege Üniversitesinin öğrenci nüfusu ve EBİT (Ege Üni.Bisiklet Top.) malum burada.
    Ayrıca Bornova civarında da (Evka-3 ve Sabuncubeli) yokuşlarının yakınlarda çok muzaam güzelikte mtb parkurları da yok değil.
    Sizce Bornovada Potansiyel bir talep var mıdır?
    Var ise bu poansiyeli oluşturan kesimin yaş ortalaması Mesela Karşıyaka'dan daha mı gençtir?
    Veyahut Bornovadaki kesim, sosyoekonomik açıdan refah düzeyine erişmiş ve bisiklet gibi sosyal aktivieleri kendine uğraş edinebilecek kadar rhat mıdır?

Biliyorum belki biraz zor sorular oldu, belki bunu tam olarak tespit için anket yapmak gerekiyor ama bu da bir anket sayılır diye düşünüyorum. :)

İyi forumlar.

10. Ferhat Şener

Ferhat Şener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben sana hemen Bornova'lı olarak elit kesimde var normal kesimde fakat öğrenci kısmı ağırlıkta yer almaktadır.
    Homeros,Evka-3,Sabuncubeli ve Kavaklıdere idman için güzel parkurlar fakat bu kısımde gelebilecek kişi sayısı az oluyor .Genellikle tur amaçlı kullanılıyor.
    Ebitte çoğunluk çok fazla ama kendi grupları içindeki aktiviteleri bulunmakta.Bornova'dan bisikletli sayısı fazla fakat tam bir bütün topluluk değiliz.Yaş ortalaması Ebitten dolayı Karşıyakadan ortalaması küçüktür:D

Erman ALKAYA ve Fatih Ertörün bunu beğendi.
  11. Fatih Ertörün

Seviye:
    Pekala Sizce,

Henüz bisiklet sporuyla tanışmamış, hayatında bisiklet olmayan, belkide bisikletten bir haber,ama ilerde kendisini kaptırıp da Örneğin 3000 euroya kadar karbon bisiklet alacak, ardından bisikletforuma üye olup, bisikletle yatıp bisikletle kalkacak Yani Potansiyel Bisikletçi sayısı,

Sizce Hangi İlçede daha çok olabilecektir?
    -Karşaya mı?
    -Üç kuyular mı?
    -Urla mı?
    -Bornova mı?
    -Alsancak mı?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tolga Gürgün bunu beğendi.
  12. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    kesinlikle katılıyorum çalış çalış nereye kadar bu çalışmaların karşılığında bazen kendimizi ödüllendirmeliyiz

Deniz ve Fatih Ertörün bunu beğendi.
  13. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

bisikletçi sayısının artması bence güvenli bisiklet yollarının yapımıyla hızlanır insanlar iki tekere şeytan işi diyorlar birde türkiye trafiği malum öğrenmek isteyen de çekiniyor izmirde konak ve karşıyakadaki sahil şeridi çok müsait bence ikisi arasında çekişme yaşanır

seçeneklerde yok ama bence konak olur :D iyi forumlar

14. Sungur Çağırgan

Sungur Çağırgan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bence Karşıyaka ve Güzelbahçe-Urla ilçeleri bu konuda gelecek vaad eden konumlar.
    Karşıyaka zaten halihazırda olan bisiklet yolları ile pek çok kişiye güven veriyor ve kullanımı arttırıyor

ancak bizzat dahil olduğum bir konu da, Bornova da çok yakında başlayacak olan bir etkinlik; Aşık veysel rekreasyon alanında buz sporları salonunun içerisinden halka bisiklet kiralanacak.

15. randie

randie Aktif Üye

Seviye:
    Ben Istanbul'dan Karsiyaka'ya tasinirken kararimda onemli bir etken de Karsiyaka'nin bisiklet kullanimi acisindan ideal bir yer olmasiydi. Bir kere kultur dedigimiz sey fiziki sartlardan once insandan baslar. Karsiyaka insani cok modern ve nazik. Yolda bisiklete binenlere aksi hareket yapacak insan yok. Her yastan insan bisiklete biniyor. Ancak bindikleri bisikletler genelde pek matah seyler degil : ) Bostanli'dan Dogal Yasam Parki'na kadar uzanan ~20kmlik bisiklet yolu var. Bu bile basli basina bir olay. Sahil hatti zaten malum; bu nedenle bisikletseverler icin Turkiye'deki en ideal yerlerden biri Karsiyaka'dir denebilir.

seçkin erden, Deniz ve Fatih Ertörün bunu beğendi.
  16. merhaba ;bende bozyakada oturuyorum şuan ,ama aslında 30 yıldır bornovalıyım bozyakada bir kaç kişi gördüm mesela dün çamurlukları olan eski model peugeut marka bir yol bisikletiydi,sportif maksatla binen az sanırım ama diğer maksatlarla bayağı var

Darth Sirrus ve Fatih Ertörün bunu beğendi.
  17. merhaba;benim fikrim bornova olabilir fatih bey eski bir bornovalıyım çünkü ,aslında bornova bu konuda daha ilerde ama profesyonel manada değil özellikle bornovaya bağlı daha kırsal alanlarda bile bisiklet kullanımı yaygındır merkezde aynı şekilde kullanım çoktur ki bornovanın coğrafi konumu çok da elverişli olmamasına rağmen bir karşıyaka gibi mesela bayağı bir potansiyel olduğunu düşünüyorum bu forumda pek bornovalı olmadığı için belki size azmış gibi gelebilir fakat öyle değil ...

18. Fatih Ertörün

Seviye:
    Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlarım.

Ferhat Şener bunu beğendi.
  19. ekrem musalar

ekrem musalar Yeni Üye

Seviye:
    ben bornovada ikamet etmekteyim bornovada EBİT ve ÇAB (çarşamba akşamı bisikletçileri) var. ÇAB EBİTden arkadaşların desteği PAB dan esinlenilerek ve desteği ile kuruldu ÇAB kurulma sebebi Bornovanın fiziki şartlarından dolayı göztepe ve karşıyaka turlarına katılım zorlaşmasından dolayı bornovadaki bisiklet severleri bir araya toplayıp bornovada bisiklet kullanımını artırmak ve bisikleti sevdirmekti
    ÇAB facebook üzerinden organize olmaktadır. her çarşamba akşamı yazın saat 20,30 kışın 20,00 da özkanlar tansaş yanındaki cumuriyet parkında toplanılmaktadır.
    facebook sayfasına şu an itibari ile 333 üye olmakta yazın 25-30 kışın 15-20 kişilik turlar olmaktadır. son2-3 aydır kişilerin isteği üzerine hep beraber karar veridiğimiz hafta sonu turları olmaktadır.
    tabi ki göztepe ve karşıyaka bisiklet kültürü bornovada yok fakat çok dinamik ve hızlı toparlanan bir bisikletli kitle mevcut

ÇAB (Çarşamba Akşamı Bisikletçileri) adına
    Ekrem MUSALAR

seçkin erden bunu beğendi.
  20. ertan sevim

ertan sevim Aktif Üye

Seviye:
    Bornova oturuyorum gerçi şimdi Bayraklı olduk ama :D .karşıyaka ve göztepe kadar kullanım rahatlığı olmasa da özellikle akşam bisikletçileri adı altında çok sayıda bisikletçiye rastlıyorum.Bisiklet sever bir kitlenin oluşu güzel ama ulaşım güzergahlarının sadece araçlar için yapılmış olması ve park eden araçların düzensizliği bornova'da bisiklet sürme konusunda biraz sıkıntı yarattığını düşünüyorum.Buradan karşıyaka'ya gitmek bir nebze kolay ama göztepe ve buca konusunda çok sıkıntı var.umarım ilerde düzelir.