İzmir'deki bütün bisikletçilerden ricam

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Fatih Buzgan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, aylardır aklımda olan ve yazacağım yazıyı bu sabah yazıp B.Şehir Bld. Başkanı Aziz Kocaoğlu'na gönderdim.
    Sizden ricam, eğer İzmir'de kaliteli yollarda bisiklete binmeyi istiyorsanız ister bu yazıyı aynen kopyalayıp kendi isim ve mail adresinizle, isterseniz kendiniz buna paralel bir üslup ve konu çerçevesinde mail yazıp, aynı adrese göndermeniz.Tabi kendi cümleleriniz olursa daha etkili olur.Zaten alttaki metinde kişisel bilgilerim de geçiyor.Bu yüzden yeniden derlemeniz daha iyi olacaktır.
    Tek kişinin sözü geçmez ama birlikten kuvvet doğar diyerek desteğinizi bekliyorum;

"İyi günler başkanım,
    Her yönüyle iyi yönettiğiniz şehirde yaşamaktan mutluluk duyuyoruz.Sadece bir konu dışında.Her fırsatta Türkiye'nin en modern, medeni şehri olarak gururlandığımız İzmir'imizde bırakın beldeleri, kazaları, kasabaları, şehir merkezi ve hiçbir büyük ilçede bile asfaltın kalitesi modern şehrimize bu kadar tezat olamazdı.Ne Alman üretimi, kalitesi dünyaca tescillenmiş otomobilimi kullanırken, ne toplu taşıma araçları olan otobüslere bindiğimde, ne de profesyonel düzeyde yaptığım spor olan bisikletimi kullanırken hiçbirinde de asfalt kalitesi olarak işte bu bizim hakettiğimiz diyemiyorum.

Sadece ben değil, çevremde konuştuğum bütün insanlar bu konudan memnun değiller.Ayrıca bu sadece his olarak değil, araçlara, otobüslerin yürüyem aksamlarına zarar vermek suretiyle ülke bütçesine de zarar anlamına geliyor. Kazalar, bu asfaltın bozukluğu yüzünden de gerçekleşiyor.Sorumluluk sahanız dahilinde, en kısa zamanda geleceği de düşünerek yüksek kaliteli, 6 ay sonra yama gerektirmeyecek, çukursuz, modern ve bisiklet sporcularını düşünerek üretilmiş mazgallara sahip asfalt yollarını yaptırmanızı sizden istiyoruz.

Hizmetlerinizin en önüne bu konuyu da ekleyeceğinizi biliyorum.
    İlgi ve alakanıza teşekkürler.İyi çalışmalar."
    Fatih Buzğan

Göndereceğiniz adresi de aramak zorunda kalmayın, size adresi de veriyorum;
    http://www.izmir.bel.tr/baskanmail.asp

Mail gönderenler bu konuya mesaj göndererek bilgi verirlerse sevinirim.
    Herkese kaliteli asfaltta binme zevki diliyorum.

adrock, reddflag, Ali Ka ve 28 kişi daha bunu beğendi.
  2. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Fatih sana gelecek cevabı söyleyeyim mi şimdiden ;)

"Sayın Buzgan,

İlginiz için teşekkür ederiz. Sözünü ettiğiniz konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi İzbeton şirket çalışmaya başlamıştır -sanki senin mailin ile başlamış gibi :)-

Örneğini Altınyol'un yapımı sırasında göreceğiniz asfaltın uzun ömürlü olması yanı sıra .... bla bla bla....
    "

Aynen bu gelecek. Ama Altınyol için yaptıkları asfaltın her fırsatta beğenmedikleri İstanbul yıllardır kullanıyor. Altınyol'u yapıyoruz diye yolu daralttılar; kabul etmezler...

Velhasıl; aynen devam...

3. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Bende biraz inat vardır, eğer tek ben mail gönderirsem, beni takmazlarsa hadi tamam derim.Ama mesela buradaki 100 üyemiz de aynı konuda mail gönderecek ve bu konuda hiçbir gelişme göremezsek, o zaman Büyük gazetelerin köşe yazarlarının tamamına bu sefer kulakları iyi duymayan başkan diye konuyu bütün Türkiye'ye yaymayı da bilirim.

Yeter ki yanımda yandaşlar göreyim.Koyun gibi halk herşeyi hakeder.Ama hakkını arayana vermezlerse, o zaman biraz demokrasi dersi vermeye başlarız.

Metro Turizm'in bisikletçiye haksızlıklarından sonra böyle bir girişimde bulunmuştum.Hem Metro yönetimine, hem de köşe yazarlarının hepsine, hiçbir sorun kalmadı :)

Volg, tunckuyel, caner_adu ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  4. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Fatih ' cim Selam ,

Güzel İzmir ' de sorunsuz asfalt olması gerekliliği ile ilgili maili yazdım .

Sağlıklı günler dileklerimle .

Teşekkürler , Selamlar ,

Tolga Gürgün

5. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bir Antalya'lı olarak İzmir 'in kalitesine yakıştıramadığım yollar için(Arada İzmir'e gidip gelirim :)) bir mesaj da ben yazma gereği duyacak kadar kendimi cesaretli hissettim=).

Enis AYKUŞ, shadowman3 ve Ferhat Şener bunu beğendi.
  6. Ercüment Özyurt

Ercüment Özyurt Kıdemli Üye

Seviye:
    Asfalt kalitesinin arttırılarak yolların yenilenmesi ve uygun yerlere bisiklet yolları yapılması ile ilgili bir mesaj da ben attım. Umarım yerine ulaşıyordur bu mesajlar :)

Enis AYKUŞ, shadowman3 ve Ferhat Şener bunu beğendi.
  7. mustafa tecimen

mustafa tecimen Üye

Seviye:
    Gerekilen msj sn. başkana iletmiş bulunuyorum. Buna artı olarak yollardaki cam kırıkların temizlenmesinide ekledim. KİB

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    zamanı olan varsa sadece bir gün öğlene kadar en azından altınyolda tur atsın. çalışmalar nedeniyle günde en az 5 kaza olduğunu görürsünüz. bu insanlar sabah mesai saati başlangıcında, öğlen sıcakta ve akşam mesai çıkışında çalışıyorlar. gece sakin yolda, serin havada çalışan yok. iş yüklenicilerinin maliyeti düşürmek için bu saatlerde çalışmasına belediye de göz yumuyor. yol daralsın, bisiklet yolu da yapmayalım, kaldırımdan veya yoldan sürsünler, bir kaç kafa göz yarılsın, ondan sonra düşünürüz diyorlar. Altınyola kaldırım yapılıyor ya. "herkes altınyoldan yürüyor, biz de halkımızı düşünelim" inandınız mı?

altınyolda yapılan "günü kurtarma çalışması" izmirin kalanında da uygulanıyor. yolu genişleterek kaldırım ve bisiklet yolu yapmak yerine, araçların gittiği yolu daraltarak altınyola "yürüyüş yolu" yapıyorlar. ya da toprağın üzerine beton katman yaparak onun üzerine asfalt dökerek maliyeti yükseltmek yerine asfalt bozulduğunda tekrar yapıyorlar. özellikle anlamadığım şey ise, bu şehirde hangi partinin kazanacağı belli, neden 5 yıl sonra tekrar kendilerinin karşısına çıkacak olan işi başlarından savıyorlar? iyi niyetli düşünmek istiyorum.

9. Alican ÖZKESKİN

Alican ÖZKESKİN Yeni Üye

Bende buna benzer bir mail yolladım teşekkürler.

Enis AYKUŞ ve shadowman3 bunu beğendi.
  10. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Sizden yeni ricam bundan sonra sadece Aziz Kocaoğlu'na değil, aynı zamanda bütün gazetelerdeki köşe yazarlarına İzmir'deki yönetimlerin vatandaşını takmadığını, daha kaliteli asfalt ve bisiklet yollarının hakkımız olduğunu belirten e-postalar göndermeniz olacaktır.Ben de biraz önce gazetelerin köşe yazarlarına şu mail'ı gönderdim;

Konu : Modern İzmir ve İlkel Belediye Başkanları

İyi günler,
    Geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na doğrudan kendisine gideceği söylendiği üzere kendi sitesi aracılığıyla e-posta gönderdim.
    İçeriğinde modern ve en yaşanılır şehir olarak kabul edilen İzmir'imizin yollarının bu modernliğe tamamen tezat olduğunu, sadece kısa bir süredir değil yıllardır diğer şehirlerdeki asfalt kalitesine bile erişmediğini, her yıl geriye gittiğini uygun üslupla iletip kendisinden konuyla ilgilenmesini rica ettim.
    Aynı şekilde İzmir'in en kötü asfaltına sahip Urla Bld. Başkanına da 1.5 yıl önce aynı içerikte bir e-posta göndermiştim.Her iki kişiden de ne bir ses, ne bir nefes duyulmadı.
    Halbuki bu vatandaşlık hakkımı kullanırken çekinmeden cep telefon numaramı, adımı soyadımı, adresimi bütün bilgilerimi iletmiştim.Fakat her nedense standart tipteki "İlginize teşekkür ederiz.E-postanız işleme konmuştur.En kısa zamanda ilgilenecektir" ciddiyetsiz cevap e-postaları bile göndermediler.Zaten cevabı elektronik olarak beklemiyorum.Fiziksel olarak, o yolu her gün kullanırken değiştiğini görerek cevabı almayı istiyorum!

Amortisörü, koltukları, karoseri, konforu tüm dünyaca tescillenmiş Alman üretimi otomobilimle bile o yıllardır hergün daha da kötüye giden asfalt üzerinde seyrederken yöneticileri iyi anmıyorum.Profesyonel arazi bisikletimle bile giderken her çukuru, yanlış dizayn edilmiş mazgalları, kot farkı olan asfaltı zevkle hissetmiyorum.

İzmir'deki hiçbir yönetici ne geleceği düşünerek kaliteli asfalt yaptırıyor, ne de karayoluna bisiklet yolunu dahil ediyor.Herkes günlük düşünüyor.Sonra da 1 ödeyeceğimize, 1000 ödemek zorunda kalıyoruz.Sevilmeyen Avrupalı çözümü bulmuş.Birinci sınıf asfaltta en dar yerde bile 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş, yanına bir adet servis/ambulans yolu, 1 de her 50 metrede bir üzerinde bisiklet yoludur işareti olan ve karayolundan izole edilmiş bisiklet yolları yapmışlar.

Geleceğin şehir planlarında ise kilometrelerce uzunlukta üstü kapalı üst geçitler, içinde bisikletinizle hiç yorulmadan 40km hızla işinize, evinize gitmenizi sağlayacak arkadan esen yapay rüzgar ile şimdiden trafik sorununu çözmüşler.

Bu konularda açık oturumlar, tv'de yüzyüze sohbetler, imza toplama kampanyaları ve bunun gibi işe yarayacak her türlü girişimde öncü ve yardımcı olmaya hazırım.

Sizden ricam, hem vatandaşlık, hem de basın mensubu sorumluluğunuzu kullanarak bu konuyu tüm kamuoyuna paylaşmanız olacaktır.İlginize ve yardımınıza şimdiden teşekkür ederim.

11. Ferhat Şener

Ferhat Şener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Mazgal,cam kırıgı,su,elektrık vb. için acılan cukurların yarattıgı yamalar ile ilgili ı bır maıl atmıs bulunmaktayım.En kısa zmanda geri dönuş yapmaları dileğiyle....

shadowman3 bunu beğendi.
  12. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Koyu ile işaretlediğim yer için diyeceğim şu ki; Biz Avrupa Birliği'ne girmeye çalışıyoruz ama yaptıklarımız, düşündüklerimizin aynasıdır.! :in:

shadowman3 bunu beğendi.
  13. bykomik

bykomik Üye

Seviye:
    bende mail attım asfaltlarda olan düşük banketler çok tehlikeli oluyor ve aniden çıkıyor onunuze

shadowman3 bunu beğendi.
  14. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende bir mail yolladım

shadowman3 bunu beğendi.
  15. Kubilay Demirtaş

Kubilay Demirtaş Üye

Seviye:
    Çok güzel bir konuya değinmişsiniz.Oy veriyoruz vergimizi fazlasıyla ödüyoruz. Ve karşılığında makul seviyelerde hizmet bekliyoruz.

Şahsi ve işyeri maillimden ayrı ayrı bende yolladım. Yeni Asır'ada ayrı bir yazı yolladım.

shadowman3 bunu beğendi.
  16. ışıl özbay

ışıl özbay Yeni Üye

Geçtiğimiz günlerde mimarlar odasında İzmir'in ulaşım planları ile ilgili bir söyleşide, büyükşehir belediyesinin önümüzdeki yıllardaki ulaşım sorunları ile ilgili vizyonu aktarılırken bisiklet yollarından hiç bahsedilmediğini, bir bisiklet kullanıcısının bisiklet yollarının yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine "bu konuda bir talep yok " şeklinde yanıt aldığını söyleşiyi dinleyen bir arkadaşımdan duydum. Ben orada bulunmadığım için duyumdan öte net bir bilgi veremeyeceğim,ancak söyleşinin yazılı dökümanlarına ulaşabilirsem buraya ekleyeceğim.

"bisiklet yollarına dair talebin olmaması" yanıtının trajikliği bir yana, belediyeler hazırladıkları planlarla ulaşım seçeneklerimizi belirlerler.Belediye bisiklet yolları yaparsa bisikletli ulaşım da o kentte yaşayan insanlar için ciddi bir ulaşım alternatifi haline gelir,bahsedilen talep de gün geçtikçe artar.

Sonuç olarak sanırım istekleri daha yüksek sesle haykırmak gerekiyor..

shadowman3 bunu beğendi.
  17. tolg...

tolg... Aktif Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bende bir mail attım.Verdiğimiz vergilerle bunların yapılması zor olmasa gerek...

18. Özgür BOZKURT

Özgür BOZKURT Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aynen ben de ilettim birkaç ekleme yaparak.

19. Armağan Ongun

Armağan Ongun Yeni Üye

bi tane de benden

"sayın başkan merhaba,
    vaktinizi almadan
    direkt kısaca maruzatımı bildirmek istiyorum.
    ben bornova lı bir bisikletseverim.
    mümkün olduğunca ulaşımımı bisiklet ile yapmaya çalışıyorum.
    Türkiye de her konuya öncülük eden ilklerin şehri İzmir imin avrupa standartlarında bisiklet ulaşımında da Türkiye ye örnek olmasını istiyorum.Bundan daha öncelikli konularınız vardır mutlaka ama en azından başlangıç olarak daha kaliteli asfalt ve trafik akışına paralel monte edilen geniş aralıklı yağmur mazgallarına ilgi göstermenizi tüm bisiletseverler adına arzu ediyorum. her an kullandığımız bisikletin tekerleğinin bu mazgallara girip takla atma tehlikesi yaşıyoruz.inanın dekoratif olarak döşenen kilit taşlarda bile yağmur birikmediği için daha güvenli yolculuk ediyoruz.
    şimdiden ilginize teşekkür ederiz."

20. Bedreddin

Bedreddin Aktif Üye

Seviye:
    Son zamanlarda Güzelbahçe taraflarına gelen oluyor mu bilmiyorum ama Mithatpaşa Caddesi üzerinde şerit çizgilerini yenilediler. Bunu yaparken her yönde bir araba sığacak bir şerit bırakıp, bu şeritle kaldırım arasında kalan boşluğu - ki bir şerit genişliğinde değil - ayıracak kesikli çizgiler çizdiler. Acaba imza toplanarak belediyeye ulaşılsa bu boşlukların bisiklet yolu olarak düzenlenmesi isteği gündeme sokulamaz mı ki?

Belediye başkanını kişisel olarak tanımıyorum ama insanlara yukarıdan bakan birisi değil Güzelbahçe'deki etkinliklerde gördüğüm kadarıyla.