Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir'de Yol Bisikleti

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Bedreddin tarafından paylaşıldı.

1. Bedreddin

Bedreddin Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Önümüzdeki haftalarda, benim külüstürü artık bir kenara bırakıp yeni bir bisiklet almayı planlıyorum. Asıl isteğim yol bisikleti ama Güzelbahçe'de oturduğum için, temel olarak yolların durumundan kaynaklı olarak bu konuda endişelerim var diyebilirim. Eğer düşüncem değişmezse şehir bisikleti alacağım. Bu yüzden İzmir'de yol bisikleti kullanmış/kullanan arkadaşların yorumlarına gereksinimim var.

Şimdiden teşekkürler.

2. berk öndül

berk öndül Aktif Üye

Seviye:
    mazgalları ezberledikten sonra çok keyifli ve harika. :)

3. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yaklaşık 2 yıldır izmirdeyim.Yol bisikleti kullanıyorum. Güzergah olarak konak güzelbahçe arası gidip geliyorum. Yol bakımından bir kaç mazgal dışında sıkıntı çekmezsiniz yalnız son günlerde diğer yollarda durum nasıl bilemiyorum ortalık şişe kırıkları ile ışıl ışıl. Değil yol bisikleti mtb bisikletiniz bile olsa rahat gitmenize imkan yok. Ben bu şişe kırma olayını bir kaç il gezmiş biri olarak ( İst, Antalya, Alanya, Ankara, Kayseri) izmirdeki kadar yoğun ve rahatsız edici başka bir ile rastlamadım. Kardeşim içiyorsunuz özelliklede olmaması gereken bir yerde araçta peki bu zıkkımın şişesini neden özellikel kaldırımlara yollara atıp kırarsınız bu nasıl bir kanı bozukluktur hiçmi düşünmez bir insan birine bu kırıklar bir şekilde zarar verebilirmi diye. Neyse kanı bozuk deyimi için üzgünüm fakat gerçekten hak ediyor bu eylemi yapanlar. Bu gün narlıdereye kadar gittim inanın konaktan narlıdereye kadar sağlı sollu her yer şişe kırığı neredeyse her metresinde var tek kelime ile yazıklar olsun.

4. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Özellikle yeşilyurt civarındaki doğal gaz için açılan kazılar bittikten sonra kazılan yerler kumla doldurulup 2 3 hafta kadar o şekilde bekletiliyor. Sonrasında yağan ilk yağmurla birlikte derin birer çukur halini alıyor. Belediyemizden ricamız başlatılan bir çalışmanın son sürat nihayete erdirilmesi.

Otomobillere yazık oluyor bam güm çukura girip çıkmaktan mahvoldu araçlar. Dağ bisikleti kullandığım için pek sorun yaşamıyorum ancak yol bisikleti kullansaydım evden çıktıktan sonra baya bir elimde taşırdım bisikleti. Böyle narin güzel aletleri hak ettiği yerlerde kullanmalı. Açıkcası yol bisikleti kullanıcısı olsam içim acır her çukura girişimde. Kullandığım 1.50 lik lastikleri bile yutacak derecede mazgallar varken yol bisikleti şehir içinde pek de uygun değil. Bu söylediklerimin çoğu oturduğum çevreyle ilgilidir izmir in gayet güzel yol bisikleti kullanılabilecek yolları mevcuttur.

serhan aktaşgül bunu beğendi.
  5. Cenk Taşcı

Cenk Taşcı Üye

Seviye:
    Kanı bozuk deyimi az bile ah ah icimden gecenleri bir yazsam....

Artık Yok ve serhan aktaşgül bunu beğendi.
  6. Bedreddin

Bedreddin Aktif Üye

Seviye:
    Konuyu açmıştım ama sonra ikinci el bisiklet peşinde koşacağım diye yanıt atamadım. Yol bisikletine cesaret edemiyorum bir türlü, alacağım da binemeyeceğim gibi geliyor. :( Sanırım benim için en iyisi şehir bisikletiyle başlamak olacak.

7. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İzmir'in yolları gibi yollar Türkiye'nin neresinde vardır çok merak ediyorum. Ben bu kadar kötü yollar görmedim. Bir yolda ne kadar çukur olabilir ? Merak ediyorsanız İzmir'e gelin. Özellikle mazgallar yapılırken nasıl bir mantıkla nasıl bir halet-i ruhiye ile yaptılar çok merak ediyorum. Söylenecek çok şey var ama bu kadar yeterli şimdilik.

Artık Yok bunu beğendi.
  8. EMREYAMANYÜZÜCÜ

EMREYAMANYÜZÜCÜ Yeni Üye

Seviye:
    Kalın tekerlekli MTB bisikletimle bile o yola paralel mazgallardan geçmeye korkuyorum .. Düşünebiliyormusunuz hızınız 30-35 arası son anda farkedip o mazgala dalıveriyorsunuz.. Şişe olayına gelince sahil şeridinde o şişelerden çok var.. Tekerin patlamasını boşverin bir düşsek her tarafımza camlar batacak... Ama güzel kullandıktan dikkatli olduktan sonra yol bisikleti her türlü kullanabilirsin..

9. Yavuz Sevgili

Yavuz Sevgili Yeni Üye

Seviye:
    İzmir'in yolları, ara sokakları, kaldırımları heryeri yama dolu, delik deşik, mazgallar yola paralel, narin bisiklet için her türlü sakıncalı. Ben iyi ki dağ bisikleti kullanıyorum diyorum kendi kendime, duruma göre kaldırımlara zıplayıp tekrar yola iniyorum, çukurdan topraktan geçiyorum, mıcıra giriyorum vs.

10. Onur Onursal

Onur Onursal Aktif Üye

Seviye:
    26 jant geniş lastikten 28 jant ince lastiğe geçiş yapalı 1 ay olmadı. Şehrin malum yol şartlarından ötürü rahatszlık verici geldi ilk başlarda ama bidiğim ilk günden beri 28 janttan beklediğim tatmini alıyorum. Buna kısa bir süre sonra ince lastiğe alışma artısını da eklerseniz bence güzelbahçe ve çevresinde yolda binmek için yol bisikletini tercih etmelisiniz. Bunu İzmir'in olumsuz yol şartlarını (mazgal, tırtıklanmış ya da bozuk asfalt, yol çalışmaları) bilerek söylüyorum çünkü bence verdiği keyif ve tasarruf ettirdiği enerjiye değecek bir muhasebe söz konusu.

Eğer sizin için jant boyu ve ince lastik bişey ifade etmiyorsa, düz yolda yavaş gitsemde bozuk mekanlarda da konforum bozulmasın diyorsanız yukarıda yazdıklarımı hiç okumamış varsayın kendinizi :)

11. Onur Onursal

Onur Onursal Aktif Üye

Seviye:
    Belirtmeyi unutmuşum. Kullandığım bisiklet yol bisikletinden farklı olarak "fixed gear" tabir edilen tek vitesli bir bisiklettir. Kısacası yol bisikleti kulanıcısı değilim ama sorduğunuz soru açısından cevap vermekte kendimce bir sakınca görmedim.

12. GÖKTÜRK ÇALIŞKAN

GÖKTÜRK ÇALIŞKAN Yeni Üye

2 yıl izmir balçova da yaşadım.. ben yol bisikletine edremit gibi yama dolu we arnawut kaldırımlı şehir içi bir yerde binebiliyorsam, sen izmir de rahatlıkla kullanabilirsin ki güzelbahçe - alsancak yolunu deniz kenarı bisiklet yolundan deil de ana yoldan sürersen, değmeyin keyfine.. zira normal bi hız yapmıyorsun.. daha hızlısın ki ana yolda kolaylıkla binebilirsin. alman tawsiyemdir...

13. Ahmet Kırıkhanuğur

Ahmet Kırıkhanuğur Aktif Üye

Seviye:
    son derece katılıyorum yorumunuza ( içiyorsanız ağzınızla için şu mereti )
    sizin yüzünüzden yolda sürekli zik zak çizmek zorunda kalıyoruz sonra arkamızda olan araçların o iğrenç korna seslerine maruz kalıyoruz

14. Ahmet Kırıkhanuğur

Ahmet Kırıkhanuğur Aktif Üye

Seviye:
    izmirde yol bisikleti kullanmak gerçekten ciddi bir dikkat ister gideceğiniz güzergahta bulunan mazgalları ve bozuk kısımları ezberlerseniz sorun olmuyor ancak bunları bilmeden yola çıkıyor iseniz sakın sürat yapmayın bir mazgala dik bir biçimde girdiğinizi düşünmek bile istemiyorum antrenman veya performans maksatlı kullanıcılar için açılan sayfaya üye olabilirsiniz hafta sonu grup sürüşleri bir hayli zevkli oluyor
    https://www.facebook.com/groups/izmiryolbisikletcileri/