İzmir'de otobandan giden bisikletliye 80 TL ceza kesildi.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Raşit S
Tam olarak ne isrediginiz belli degil sanirim.

Otoban kenarina ayri bir yol yapilabikir bakin o gayet ideal

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şeytan: Helal olsun koçuma. Bas git kim tutar seni. Zaten devlet yollarıda vıdı vıdı...
Melek: Ailesi ağlayacağına cüzdanı ağlamış. İyi olmuş. Kurallara uysun.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Raşit S

Bu biraz ütopik oldu. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tahir Keskin

Ah Tahircim, birşeyleri değiştirmek ne kadar zor ülkemizde...

10 yıl önce burada, Kazakistanda emniyet kemeri takmak zorunlu değildi, kanun ilan edildi, ertesi gün herkes kemerli. Kamyon kamyonet otobüs herkes kemerli. Kamyonla (tırla) işyeri taşırken bindim, şoför tak kemeri dedi, polis ceza yazar veya kamera fotoğraf çeker. Tır bu ya.. işe bisikletle gidip gelirken görüyorsun, daha duyarlı olması beklenen kadın sürücülerin çoğu kemer takmıyor bizde, doğru mu?

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
He valla öyle. Öncelikle uygulamak lazim kanunları.

OguzTML

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Canyon
Trafik kuralları yasak diyorsa girmeyecez arkadaş, Ceza yiyen arkadaş hakketmiş.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Raşit S
Siz olaylari cok utopik yakaliyorsunuz aslinda. Istediginiz seyler sadece sizin (bisikletcilerin) bakis acisindan bakildiginda mantikli. Adi ustunde zaten otoban almancsdan gecme bir kelimedir asli autobahn dir motorlu araclar icin yapilmis yoldur.

Sizin dediginiz sadece ulkemizde degil butun dunya ulkelerinde utopik bir durum.

Bunu yillar once Danimarkali bir cevre muhendisi cok guzel bir tespitle aciklamisti
Diyor ki "ne yazik ki dunyada mimarlar ve muhendisler bir yeri duzenlerken siralamada motorlu tasitlari bir numara olarak dusunuyorlar"

Yanlis anlasilmasin benim hayatta en nefret ettigim sey "ben mi kurtaricam, ben mi duzelticem" gibi cumlelerdir. Bir yerden baslamak lazim neticede, bu cumleleri kuran insanlari toparladigimkzda buyuk bir cogunluk elde edilebilir.

Ancak siz fikrinizi ortaya atip sonra destek vermiyorsunuz. Yasaklarin kesinlikle olmasi gerektigine inanan bir insanim ayrica bir kac arkadas neden bu kurallar sadece bize uygulaniyor demis. Bu olsy iki paragraf ustteki konuya geliyoe bunu diyen binlerce insan var demek ki sadece biz/sizlere uygulanmiyor.

Ayrica kurallara uymayan insanlara bir ton laf soylerken veya uygulamayanlara bir ton laf soylerken o kurali bize karsi uygulamayan insanlari neden hos goruyorsunuz? Veya bir bisikletli ters yonden giderken yada kirmizi isikta gecince neden o bisikletli olarak goruluyor? Bir diger ornek motorsiklet suruculeri neden.ariza seridinde araclarini kullandiklarinda ceza yemiyor?

Turkiye sartlarinda malesef vekilin asildan ustun oldugu bir durum var. Ornek: milletVEKILI yani benim vekilim yolda sahsi bir is icin bir yere giderken neden polisler tarafindan yolum kesilip ona yol veriliyor? Adi ustunde o vekil ben asilim madem boyle bir yetki var benim yolumun acilip onunkinin kesilmesi gerekir. Ne yazik ki durim bu oldugunda atalarimizin bir sozu devreye giriyor "imam ossurursa cemaat sicar" ! Egitim sart!

Lutfen egitim ve ogretimide karistirmayalim. Universite mezunu hauvanda cok veya kiz arkadasini kesen profesorde var malesef. O yuzden egitim diyorum sen, ben gelecek nesile cocuklsrimiza yolda gordugumuz covuklara kucuklere insanligi anlatir ve onlari egitirsek bu surec duzelir. Ne yazik ki bu 1 senede olabilecek is degil yasinizi bilmiyorum tahminimce benden buyuksunuz ama bu bilincle yasanirsa ileride bu sorunlarin duzelecegine inaniyorum belki siz yada ben goremeyebilirim ama elbet birileri gorecetir.

Cok uzadi mesaj ama konu konuyu acti malesef bu seferlik hos gorun..

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Trafikte kural kuraldır. Baskaları uymuyor diye bizde aynısını yapmamalıyız. Bisiklet dahi olsa emniyet şeridi'nde kullanılmaması lazım. Sonuçta trafik kurallarına göre motorsuz taşıt diye görünüyor..[emoji4]

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Serkan HODANCI
Ne emniyet şeridi Serkan Bey? Sen konuyu sondan yakalamışsın. :p

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Tahir Keskin

Telefondan ancak bu kadarını yakaladım idare ediverin. Fark ettim de geç kaldım[emoji1][emoji1][emoji1]

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Bu haber de İstanbuldan Kaan Yaren Adlı Arkadasın Cezası
Evet! Başardım! Sonunda bisikletle trafik cezası yemeyi başarabilen ender insanlar arasına girdim.

Bir kısım dikkat etmiştir, Mart ayından beri, Bayrampaşa civarındaki işimden , Beşiktaş'taki evime bisikletim ile geliyorum. Bu 14 km'lik yolculuğum pek çok yoldan gerçekleşmekle beraber, herkesin malumu olan zorlukları fazlasıyla yaşıyorum. "Korkmuyor musun?" oluyor öğrenenlerin sorduğu ilk soru. Korkmuyorum. Bu yüzden, genelde bisikletlilerin tercih etmediği, gerek coğrafi olarak, gerekse trafik bakımından bisiklete uygun olmayan yolları tercih ediyorum. Çünkü bu ülkenin insanını değiştirmek, bir iz bırakmak istiyorum.

Bugün de (17 Temmuz 2014), İstanbul Çevre Yolu olarak resmi kayıtlarda geçen, metrobüs yolunun da ortasından geçtiği, eski E-5'ten evime gelmek istedim. Ancak Çağlayan-Mecidiyeköy arasında, arkamdan gelen bir Motorsikletli'nin tacizine uğradım. Küfür etti, arkadan çarparak öldürmekle tehdit etti, ve sonunda yanımdan geçerek ilerideki polislere bir şeyler söyledi. Ben de polis bunu durduracak, ceza kesecek diye sevinmiştim ki, adamı gönderip beni durdurmaya karar verdi polis kişi. Öyle bir ikiliye denk geldim ki, zaten bu ikiliden bile Emniyet'in ne durumda olduğu belli oluyordu. Daha sonradan "Şef" olduğunu öğrendiğim motosikletli trafik polisi, o yolun "otoyol" olduğunu, orada bisiklet sürülemeyeceğini iddia etti. Aynı zamanda bisiklet sürmek için ehliyetim olup olmadığını sordu. Ben de durumu açıkladım, karayolları genel müdürlüğü'ne göre bu yolun bir otoyol olmadığını, dolayısıyla bisiklet sürmenin yasak olmadığını, ve bisiklet kullanmak için ehliyet gerekmediğini, sadece 11 yaşını bitirmiş olmanın yeterli olduğunu kendisine bildirmeme rağmen, "artistlik yapmamamı, 5 yıllık polise işini öğretmememi, kanunu ondan iyi bilemeyeceğimi" söyledi. Bir yandan da, tüm ısrarlarıma rağmen, polis kimliğini de göstermeyi reddetti. Bu konuda da bahanesi "resmi polis kimlik göstermek zorunda değildir" di. Bir de aklı sıra beni korkutacak, yanındaki arkadaşına (ki sonradan kendisiyle sohbet etme olanağı da buldum ceza tutanağını hazırlarken) "görevli memura direnmek" ten de ceza kesmesini istedi. Bu sırada beklemeden, garip tavırlarda motoruna binip gitti. Ekte bu ceza tutanağı var.

Bir diğer yanı da, bana küfür eden, tehdit eden motorcunun da bu işten haklı ve mağrur olarak ayrılması. Keşke plakasını görebilseydim.

Hissiyat olarak üzüldüm, bu kadar cahil, kendi işini bilmeyen, insanlara saygı duymayan, ve elindeki güçle çıldıran insanların "adalet için hizmet" görevine getirilmesine. Yine gösterdiler "imdat polis!" nidasının ne kadar doğru olduğunu.

Şimdi, okuyanlardan bilen, özellikle daha önce başına gelmiş, veya hukuki uzmanlığı olanlar varsa:

1- Bu cezaya itiraz nereye yapılmalı İstanbul için? Sanırım Çağlayan Adliyesi'ndeki Trafik Mahkemesi'ne itiraz etmem gerekiyor.

2- Bu davranış karşılığında nasıl bir hak arayabilirim bu polis ve motorcu arkadaştan? Sizce uğraşmam mantıklı olur mu? Bir şey kanıtlanabilir mi?

Bir de bu şehirde bisiklet kullanan arkadaşlara tavsiyem, 200 gr ağırlık belki ama, şu aksiyon kameralardan edinip kaydedin sürüşlerinizi. Gördüğünüz gibi polise pek güvenilemiyor ne yazık ki.

2918 No'lu Karayolları Trafik Kanunu Madde 37 – Sürücü belgesi almaları zorunlu olmamakla beraber; Bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıtları kullananlar ile hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olmaları,bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.

Madde 100 - (Değişik:RG-1/9/2010-27689)
Karayolları Trafik Kanununda ve bu Yönetmelikte yazılı kayıt ve şartlar dışında ve aksine bir işaret bulunmadıkça yol durumlarına göre römorksuz araç cinsleri için saatteki asgari ve azami hız sınırları aşağıda gösterilmiştir.

Araç cinsi: Motorlu Bisiklet/Motorsuz Bisiklet
Yerleşim yeri içinde: 30
Yerleşim yeri dışında, Şehirler arası çift yönlü karayolunda: 45
Otoyollarda: Giremez
Bölünmüş yollarda: 45 (link) İSİKLET HER YERDE den alıntıdır. CEZA YAZMA SEBEBLERİ DE BAYAGI GUZELMIS :alkis:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
O-1 güney yol dediği yol bir otoyol ve Otoyol olsaydı ceza doğruydu, çünkü otobanda bisiklet sürmek karayolları trafik kanunu ve yönetmeliğinde belirtildiği üzere yasak.
Ceza makbuzunda aynı zamanda metrobüs durağı yazıyor ki otobanda metrobüs yok; dolayısı ile makbuzda ikilem var. Büyük ihtimal D-100 karayolu üzerinde kesilmiş ki ilgili kişi itiraz ederse cezayı iptal ettirebilir.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@halil ibrahim duran

Olayı yasayan kısıye mesaj attım .İnsallah hakkını savunur. (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ebubekir sözbir

O fotoğraftaki lacivert yerlerde süremiyoruz

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@ebubekir sözbir

Çok da iyi yapmışlar.
Bisiklet yolunda yaya yürüyünce laf ediyorsunuz. Bisiklet yoluna araba parketince laf ediyorsunuz.
O zaman otoyola da girmeyeceksiniz. Bu kadar basit.
Keşke daha fazla kesselerdi cezayı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikletliye "pozitif ayrımcılık" istemek bu forum da bile yasaksa nerede serbest?

Bazıları da sanki ben direk otobana girelim demişim gibi özelden mesaj atmış. Kanun değişsin, ilan edilsin öyle girelim dedim.

Kamyona tutunma hadisesi gibi, yokuş çıkarken kamyon 10-20km hızla giderken tutunulur derken, sanmışlar ki düzde giderken tutunulacak. Kamyon düzde 100 km hızla gider, delirdiniz mi siz? Bisiklet forumundakiler akıllı uslu çocuklardır diye her mesajı açıklamıyoruz, yapmayın böyle :)

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Gökhan Toros
Kesinlikle cok haklisiniz.
Benim anlamadigim konu bisiklete binen arkadaslarim bir cok konudan sikayet ediyorlar ama islerine geldimi en kralini yapiyorlar.

Gecen bir konu vardi kirmizi isikta duran bisikletci yokmus forumda onu ogrensim. Sanirim bir tek ben duruyorum. Birde kirmizi isik yandiginda hop hemen yaya gecitinden geciyorum diyende vardi?

Gokhan beyinde dedigi gibi yaya bisiklet yolundan yururse kufur edelim bir ton laf soyleyelim ama bisikletli yaya yoluna girerse "pozitif ayrimcilik" isteyelim sacma!!!!

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@ebubekir sözbir

Demek ki resmi olmayan polisler kimliğini göstermek zorun. :D

Bak bir şey daha öğrendik. ^^

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@ebubekir sözbir

Onlara da kesiliyor. Otoyolda süren bisikletlilere kesildiği kadar. Tek tük.