Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir'de otobandan giden bisikletliye 80 TL ceza kesildi.

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında YüzSürKoş tarafından paylaşıldı.

1. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletle otobana çıkınca ceza yememek diye birşey yok. Burası Türkiye.. Kurallar var. Ama nedense birtek bisikletliye geçiyor bu kurallar.
    Emniyet kemeri takmazlar.
    Araçların egzos emisyon ölçümlerini yaptırmazlar.
    Trafik ışıklarına uymazlar.
    Hatalı sollama yaparlar.
    Sinyal vermeden sağa sola dönüş yapar, ani şerit değişikliği yaparlar.
    Trafikte hız sınırını aşarlar.
    Şehiriçinde olmadık yerlerde olmadık hızlarla ilerlerler.
    Park ihlali yaparak yaya geçidi, bisiklet yolu, engelli yollarının girişlerine ya da üzerlerine parka ederler.
    Bisikletliye saygı duymazlar, frene basmak yerine kornaya basarak taciz etmeyi, sıkıştırmayı seçerler.
    Seyir esnasında cep telefonundan internete girerler, mesaj atarlar, faceten paylaşım yaparlar. Yetmezmiş gibi zamanın modası selfie yaparlar ve kendileriyle birlikte trafikte diğer vatandaşları da tehlikeye atarlar.
    Ve tüm bunlar olurken biz bisikletlilerin otoban daha temiz bir yola sahip diye, cam kırığı, şerit darlığı yüzünden araç sıkıştırması yok diye, yola paralel mazgallar yok diye orayı kullanması yasak. Peki kabullenilebilir belki ama trafik kurallarını ya tam uygulayın ve istisna dahi
    olmasın. Ya da hiç uygulamayın. Bırakın herkes kendince yaşasın. [​IMG][/url][/IMG]
    İZMİR BİSİKLETLİLERİ NDEN ALINTIDIR

2. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Otobana giren cezasını da yesin.
    Cebinden üç kuruş çıkanın ver yansın etmesinin hiç bir şekilde haklı yanı yok!
    Trafik cezaları bizim emniyetimizi sağlamak için var. Otobana giren bisikletçi kendi bir yana başkalarını da tehlikeye atmış oluyor.

Lafım size değil Ebubekir lakin böyle haksız bir konuda alıntı yaparak bu mantıksızlığa çanak tutmuş oluyorsunuz.

3. Tahsin Y.

Tahsin Y. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben bi haksizlik goremedim bu iste. Neticede otobana girmek yasak ve cezasi var buda uygulanmis.

4. tzeybek

tzeybek Aktif Üye

Adı:
    Tamer Zeybek
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Başkasının yanlışı bizim yanlışımızı haklı çıkartmaz. Önce kurallara biz uyacağız ki başkalarında da kurallara uymasını bekleyelim...

5. erdem arda

erdem arda Yeni Üye

Adı:
    Mustafa
    Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    Ceza sı var ve uygulanmış. Ceza yı kesen de görevini yapmış. Başkasına karşı nasıl davranıyo her hatalı davranışa bu şekildemi yaklaşıyo bilmem ama anladığım gördüğüm kadarıyla 01:52 ceza yazılan saat. Gece otoyol ve bisiklet bence tekrarlanmaması acısından hayat kurtarmış

6. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    İyi de otobanda en sağdan tıngır mıngır giden bisikletli başkalarının hayatını nasıl tehlikeye atıyormuş açıklar mısınız? Aniden arabaların önüne kırıverecek büyükbaş hayvan mı ki o? Artı otoban yapılırken ben de vergimi verdim. Ben bir şerit işgal etsem amenna, o da yok. Ee, o trafik kuralının tedavülden kalkma zamanı çoktan gelmiş te geçiyor.

7. sargonnas

sargonnas Misafir

Eğitimsiz bir toplumun kurallara uyması beklenemez. B ehliyet almaya giden bir insanın girdiği sınavları örnek gösterin. Bu sınav eğitim seviyesinin ne kadar üst düzeyde olduğunu gösteriyor bizlere. (sorular, cevaplar, sınav esnasında ki gözetmenlerin davranışları, kitapçıkların hali.... daha uzatırım kaliteyi son derece gösterir durumda.) Lakin biz eğitimsiz bir toplum olduğumuz için biz ne kadar kurallara uysak da kurallara uymayacak bir sürü insan olacak. Onun için ben uyayım da gerisi beni örnek alsın uysun şeklinde ki mantık Türkiye'de işlemez. Bence madem otobanda giden bisiklete ceza kesilmiş, o zaman bisiklet yolunda giden yaya ya, motosiklete, kaldırıma park etmiş araçlara, ve konuyu açan arkadaşın saydığı tüm kuralsızlıklara adam gibi ceza kesilecek ise buna da diyecek bir şey kalmaz. Ama bunlar yapılmadığı için konuyu açan arkadaş isyan etmiş. Ben kendisini haklı görüyorum.

Kurallara uymayalım demiyorum elbette kurallara uyacağız ama haksız bir şekilde yapılan cezai uygulamalar insanların canını sıkar.

8. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Diyelim ki Mardin de oturuyorum ve Adana ya tur yapmak istedim bisikletimle. Normal yola çıkın bakalım beş km bile gidebiliyor musunuz? Gidiş gelişli daracık lambur lumbur yolda.
    Öte yanda kaymak otoban asfaltı, araba yoğunluğu az. Otoban üzerinde konaklama tesisleri de mevcut.

9. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisikletli başkalarının hayatını tehlikeye attığı için değil, başkaları bisikletlinin hayatını tehlikeye atacağı için otoyola girmesi yasak.

10. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    ekabir milletiz aslında biz. yani, yerine göre hoşgörümüz haddinden fazla. Ankara'da geçmiş yıllarda, çevre yolunda antrenman yapan bir bisikletliye çarpmışlar, vefatına sebep olmuşlar, kaskını da alıp kaçmışlardı. bu tür bir sıkıntıya sebep olmamak ve böyle bir kazanın mağduru olmamak adına kesilen ceza yerli yerinde, hatta keşke, tüm basında duyurulsa da, bu işin ciddiyeti anlaşılsa. ben de trafiğe bakıyorum bazen çok ilginç uygulamalar var. kavşaktır diye trafik lambası konuyor ancak gecenin üçünde fasılalı yanması gereken ışıkta 99 saniye anlamsızca bekliyor insan. ne gelen ne giden ya da, trafik tabelaları yola küsmüş şekilde monte edilmiş, yanına gidip kafanızı çevirince görebiliyorsunuz. hatta ankaranın bugları https://www.facebook.com/AnkaraninBuglari diye bir sayfa var ki evrelere şenlik resimler var. hatta ben de üşenmeyip, otomobillerin geldiği yöne engel gibi konmuş reklam panosu resmi paylaşayım sizlerle buradan. bizde trafik Allah'a emanet. kurallar tam anlamıyla uygulansa ve cezalar işletilse trafikteki araç sayısı ve de ehliyetli şoför sayısı -ehliyetlerine el konacağı ve buna rağmen araç sürmeye devam edecekleri için- epey azalır. ancak bu durumda, ekonominin çarklarını, benzinden aldığı vergilerle döndüren devletimiz için tam bir açmaz olur.

11. erdem arda

erdem arda Yeni Üye

Adı:
    Mustafa
    Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    Raşit bey ben zaten bisikletli kendi hayatını tehlikeye atıyor o saatde otoyol da demek istedim.

12. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Diyorum ya, kanun zamanın ruhuna uygun değil.

Otobanlar virajı az olan, geniş, görüş alanı temiz yollardır. Diğer devlet yollarına göre bence daha güvenlidir. sadece kamyon otobüs şoförleri yanından daha yavaş veya uzak geçse sorun kalmaz.

Edit: Saate birşey demiyorum, karanlıkta yola çıkmak söz konusu olamaz. istediğin kadar farın olsun.

13. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bide otoban çıkış ve girişleri tehlikeli oluyor. kaza yüzdesi yüksek. ama genede kullanıyoruz. 1 ceza ile gene kullanırım ama 2. cezayı alırsam daha kullanmam :D

14. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Sonuçta bir yasak varsa ceza yemek doğal, ama sorun aynı cezaların ve kuralların araç sürücülerine de uygulanması gerektiği.
    Benzer bir olay başıma geldi, hem de pazar günü sabahtan oluyor bu, daha karga kahvaltısını etmemiş, karayolları ekibinden birinin canı sıkılmış sabah herhalde, tın tın yolun kenarından gidiyor, beni gördü, benim de otoyol da gideceğim mesafe 500m falan , o kadar yani, bana anons çekiyor arkadan, tamam dedim çıkıyorum zaten şu çıkıştan. Geldi yanıma bi daha olursa bisikleti alırız diyor. Hiç cevap vermedim, versem çünkü olay çıkacak, bastım gittim. He gelse trafik polisi, burası yasak yol, cezası var, al bu da cezası dese eyvallah. Canı sıkılmış elemanın, gezinirken bana rastlıyor, (yol bomboş, araba bile yok), ondan sonra gelmiş bana kendi kafasınca sallıyor.
    Nedir ama bu bizim milletimizin işgüzarlık olayı, bir ünvan veya yetki verildiğinde bunu artistce kullanma arzusu anlamıyorum.

15. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    geçen gun eyup hastanesının önunde sag serıtten 35 km hızla basmış gıdıyorum ısıklar var ve kırmızıdan yesıle döndu bende bunu 50-60 metreden gördum ve o ısıkların oldugu kısımın sagında hastaneye gırıs yolu mevcuttu ve adamın birinin arabayla o yola gırmesıne ıkı metre kala adam sinyalsız bı sekılde saga kırdı ve frenlere sonuna kadar basmasaydım kafa kafaya giricektik adamla..durdum adama bagırdım abı sınyal denen bısey var dedım..şunları kullan dedim..adam haksız oldugunu anladı ve sustu bısey demedı..sonra bastım gıttım..bu adamlara ne demelı.bunların cezasını kim verecek..

16. Tahsin Y.

Seviye:
    Peki hiz sinirinin 100 oldugu bir yolda neden otobus yanindan 50 ile gecsin?

Ayrica sizin verdiginiz vergi ile yapilan o yolu kullanma hakkiniz var arabaniz ile?
    Veya o mantikla ilerleraek Erzurumda yasayan vatandasin verdigi vergi ile 3. Kopru yapiliyor sucu ne o vatandasin ?

Devletin isleme sekli bu degildir. Size bir hak veriliyorsa onu kullanmakta serbestsiniz eger kullanmiyorsaniz bu insiyatifdir.

Bisikletleri otobana girmesine bende karsiyim sahsen.

Ornek vermek gerekirse yolda 120 ile giden arac ariza yaparsa direk ariza seridine girmek isteyecektir. O hizla ariza seridine girip yavaslamalidir once yavaslayip sonra giremez. Peki ariza seridinde bisikletli var ise ne olucak?

17. asirakgul

asirakgul Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım...

18. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Ben de hergün işe arabamla gidiyorum, bisikletli görünce yavaşlayıp uzaklaşıyorum, otobüs şoförü niye yapmasın anlık olarak? O insan değil mi?

Arıza yapan sağ şeride çekecek ya bisikletli varsa? Ya başka arıza yapmış bir araba varsa? Güm bindirecek mi? Bu işler öyle kontrolsüz değil ki...
    Ben İstanbullu olarak kullanmadığım Erzurumdaki yolun vergisini veririm, Erzurumlu köprünün vergisini, bunda yanlışlık yok.

Tekrar ediyorum, tek gidiş gelişli devlet yolları ağır kamyon trafiği yüzünden hem bozuk hem tehlikeli, kenarı taş çakıl şarampol. Otobana girer bisiklet, şoförler uyarılır tv den gazeteden neyse artık bisiklet otobana girecek dikkat edin diye, bitti.

19. Tahsin Y.

Seviye:
    Ne guzel cozmussunuz madem oylr basbakanliga mail atin size donus yapsinlar.

Belirli bir ornek varmi otobanda bisikletin serbest oldugu bir ulke gibi?

Ayrica tekrsr soyluyorum eger hakki 80km ile gitmekse yavaslamak zorunda degil insanlikla alakali bir durum degil dicem ama neyse sizi ikna etmek gibi bir sey imkansiz anladigim kadari ile sizin icim tek dogru yol o .

Neyse dedigim gibi gerekli yerlere basvurularinizi yapin ve cevap bekleyin sonra bizede bildirirsiniz

20. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Başbakanlığın canı cehenneme. Hayatında bisiklete binmemiş, şehirler arası tur yapmamış adamlardan beni anlamasını mı bekleyeceğim? Sen ben Yusuf Gürkan iktidara gelince değiştiririz kanunları, otoban kenarına ikinci bir bariyer çekeriz, aradan bisikletli gider.

Ya da devlet yollarını uygun hale getirsinler, girilmesin otobana. Ben arabayla sıkılıyorum otobanda, kimbilir bisikletle ne sıkıcıdır.