İzmir'de ölümlü bisiklet kazası

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
Allah rahmet etsin, trafiğe çıkanlara (yaya, bisikletli, araba kullanan vs) şuur versin

• Beğen
Tepkiler: CY3535
Scudo

nedimt

Üye
Tepki
161
İsim
Nedim
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Batus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok büyük acı Ailesine sabırlar diliyorum. İşim dolayısıyla bütün gün araba kullanıyorum, kurallara uymayan ve kurallardan haberi bile olmayan o kadar çok sürücü var ki...

Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
Allah rahmet eylesin, geride kalanlarına sabırlar versin. Yeşildere yolu 70 km hız sınırı olan ama hurda araçların bile 100-110 km yle gitmeye çalıştığı berbat bir yol, şerit sayısı arttıkça yol dahada kalabalıklaştı maalesef. Bornova'ya gidebilmek için başka alternatifte yok gibi. Kasten bu olayı gerçekleştiren güruhun yatarı en fazla bir ay ve işinin ehli bir avukatla yırtacak zaten Allah kahretsin.

• Beğen
Tepkiler: wildboytam35

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
"Allah rahmet eylesin" veya "yakinlarina bassagligi dilerim" gibi temennilerle hicbirsey duzelmiyor, giden geri gelmiyor sevgili arkadaslar.

Organize olup, trafikte eylemler yapalim, sesimizi duyuralim, dikkat cekelim desek, 20 tane adam toplayamayiz. Bu nedenle ölmeye mahkumuz arkadaşlar. Kimse ah vah demesin. Evden ciktigimiz anda yari yariya ölüyüz hepimiz.

Veledrom kampanyasi icin imza kampanyasi actik, koskoca forumda 1000 imza cikartamadik. Yukarida dile getirdiginiz temenniler bu nedenle hic de samimi gelmiyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Efelenip kükrediğimiz Hollanda binlerce kişinin katılacağı ve yüzlerce konferans verilecek olan Velo-city 2017 etkinliğine evsahipliği yapıyor. Kadınlarla ve çocuklarla ilgilenmeyi bırakıp Rotterdam fethine katılan Aile bakanımızın sınırdışı edildiği Nijmegen bu yıl 13-16 Haziran tarihlerinde kapılarını binlerce uzman ve gönüllüye açarak bisikleti konuşan kent olacak.

Ah vah etmekle çözülmüyor, eylem deyince anarşik oluyorsun, e ne yapalım, portakal sıkıp suyunu mu içelim? Onun da fazlası kafa yapıyor diyorlarmış, caiz değilmiş, bilemiyorum artık.

(link)

onagers

Üye
Tepki
29
İsim
Fatih
Bisiklet
Focus
Yaklasik haftada bir ya da iki kez yesildere yolunu kullanarak yesilovadan gaziemire ise gidiyorum.Havalarin isinmasiyla beraber bu sayiyi artirmayi dusunuyordum.Ve bu faaliyeti yakinlarinim yesildere yolunun tehlikeli oldugunu belirterek itiraz etmelerine karsi yapiyorum.Ancak bu haber gercekten cok uzdu beni.Rahmetlinin yerine koyuyorum kendimi cok aci bir durum ailesi icin.Buyuk organizasyonlar yapabilecek arkadaslar olursa kesinlikle katilip sesimizi duyurmamiz lazim.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Toplanalim
Afisler pankartlar yapalim
Trafigi kapatalim
Sesimizi duyuralim
Televizyonlara cikalim
Haber olalim
Dikkat cekelim
Bunlari periyodik bir hale getirelim

Derim..

Kimler gelir?

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Sehirlerde bisiklet yollari olmalı.
Malesef emniyet seridi olmayan ve trafigin hizli aktigi yerlerde bisiklet kullanmak guvenli degil
O yuzde bu tarz yerlere bisiklet ile girmiyorum

Arkadaslar ben motosiklet camiasindan geliyorum
O camiada bir laf vardir
Kazada hakli olmak hic birsey degistirmez
Cunku 2 teker uzerindeki daima fazla hasar alir

O yuzden daha fazla dikkat etmesi gereken daha az risk almasi gereken biziz.

Biz öldükten veya kalici hasar aldiktan sonra tazminatlarin veya hapis cezalarinin bize pek faydasi olmayacak
Evet cezalar verilmeli.

Ama en guzeli cezaya sebebiyet verecek kazaya karismamak ve kaskımızın vb guvenlik ekipmanlarimizın test edecek bi olaya karismamak.Bunun icin max efor sarfetmek

Misal dolmuşlardan,modifiye tofaşlardan ve bmwlerden uzak durmaya calismak ve gozlemlemek bir onlemdir.
Kör noktali ve riskli yerlerde "ama bu benim hakkim" dan ziyade yasaların ve buna uymama ihtimali olanlari dusunup onlem almak

Motosiklet camiasinin meshur ismi Barkın Bayoglu namı deger Altin Elbiseli Adamın
Trafikte hayatta kalmak ile ilgili bir sozu vardir

Motosikleti fark et slogani.Iste bu slogani hic sevmez.Cunku bizim sagligimiz baskalarinin fark edebilme ihtimaline bagli olmamali.
Biz kendimizi fark ettirmeliyiz biz onlem almaliyiz

Iste bunu savunur

Bisikletliler olarak bunu yapmaliyiz

Merhumun yakinlarina sabirlar diliyorum.

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Böyle haberleri her gördüğümde her okuduğumda evden bisikleti alıp çıkarken arkamdan bende aklı kalacak birilerinin olması sizin yapacağınız o belki yarım saatlik bi saatlik sürüşünüzde hem sizin hem de o evde bekleyenin kafasındaki öyle soru işaretleri ve huzursuzluklar yaratıyor ki.. Gezmek belki biraz eğlenmek için evden çıkıyorsun ve başına gelebilecek en kötü şey geliyor. Bu psikolojiyiden sıyrılmadan ne kadar gözünüzü karartıp yola da çıksanız aklınızın hep bi kenarını tırmalıyor, hep. Allah yakınlarına sabır versin. :(

tifosi

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Scott
Hayatını kaybeden kardeşimiz için Allah rahmet eylesin.
Umarım bu haber ikiteker (bisiklet &motosiklet) kullanıcılar olarak bizleri birleştirip organize olmak zorunda olduğumuzun son haberidir.
Her türlü organizasyona varım.

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
İstanbulda avrupa yakasında organizasyon olursa haber edin iş saatine denk gelmezse inşallah gelicem

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Allah rahmet etsin İzmir de en korktuğum yol. Üstelik 45 plakalı bir araç..

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Evet bir şeyler yapmak gerekiyor.
Yol kesmek, trafiği tıkamak belki.
Belki de yüzlerce bisikletçi belediye binaları önünde eylem yapmak.
Böyle bir örgütlü hareket için forumda harekete geçilebilir mi?
Herhalde zor olur. Başlık kilitlenir bile. Kilit olmayacak ise bunun garantisi verilmeli ki yazılanlar uçup gitmesin.
Belki bir facebook grubu ya da...
Şehir bisiklet inisiyatifleri gibi bir isim de olabilir.
Kim öncü olacaksa olsun.
Artık bu ölümlere rahmet dilemenin ötesinde bir şeyler yapalım.

k3mal

Üye
Tepki
22
İsim
Kemal Bektaş
Bisiklet
Specialized
Allah rahmet eylesin:(

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
Bir şeyler yapmak gerekiyor diyen arkadaşlar için, İzmir' de şu an kazan kaynıyor diyebilirim. Üst üste üzücü haberler geliyor bu ara ve bunlardan birisinde 10 gün önce ölümden dönen benim.

İzmir aylık yüksek katılımlı CMlerin yanı sıra bu tür olaylara dikkat çekmek için Trafikte Biz de Varız sürüşleri de yapıyor. Bu eylemler devam ederken daha fazlasını nasıl yapabilirizi düşünüyoruz. Örneğin, ben bu kazada vefat eden kişinin mahkemesini takip etmeyi ve oraya bisikletlerle gitmeyi önereceğim. Aynı şekilde kendi mahkeme sürecimde de böyle bir katılım olması için eşe dosta bisiklet gruplarına haber edeceğim. Bu işi artık bölge gazetelerinden daha yüksek yerlerde medyatik hale getirmeliyiz ve bunu süreklilikle devam ettirmeliyiz. Benim kaza geçirdiğim yerde mobese sistemi yok ve 2010 gazete haberi o yolu "Ölüm Yolu" olarak manşetlemiş. 7 yıl, önlem yok. Oraya o mobeseleri taktırmalıyız, nerede eksik nerede güvensizlik oraya gidip müdahalae etmeliyiz.

Bugün bisiklet konusunda beğendiğimiz Hollanda 1970lerdeaynı sorunları yaşıyordu. Bisikletliler çıktı, bizi öldürmeyin dedi ve bugünlere geldiler. Onlardan 50 yıl sonra da olsa bizim de sergilememiz gereken duruş budur.

Gelişmelerden haberdar ederim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle, nerede yaşıyorsak o şehirdeki düzenli veya düzensiz bisiklet etkinliklerine katılmalıyız. Haftalık şehir turları ya da sosyal sorumluluk kapsamlı bisiklet etkinlikleri. Critical Mass varsa mutlaka katılmalıyız, yoksa biz başlatmalıyız. Sadece bisiklet değil, sosyal meseleler ile ilgili başka etkinlikleri de hayatımıza katmalıyız. Eylemlilik hâli çözüm için alternatif yolları bulmayı kolaylaştırır.

k3mal

Üye
Tepki
22
İsim
Kemal Bektaş
Bisiklet
Specialized
Trafik eğitimi okullarda eğitim programına girmeli. Kalıplaşmış edinimleri değiştirmek belirli bir yaştan sonra çok daha zor. Etkilikler tabiki gerekli fakat yeterli değil. Konu sadece bisiklette değil. Trafik kültürü ne yazık ki ülkemizde çağın çok gerisinde.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35