İzmir'de kısa şehir içi gezi önerisi için ..

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
İzmir içinde kısa ama keyifli bir tur yapmak isteyenler için tavsiye edebileceğim bir rotayı paylaşmak istedim. Geçenlerde bir pazar sabahı yaptım bu turu. Aşağıya da google maps üzerinden rotayı çizdiğim bir görseli ekledim, tıkladığınızda daha büyük resim açılması lazım.
Karşıyaka'dan çıktım, Atatürk ormanı yolundan Bayraklı tarafına geçtim, smyrna meydanından devam edip Bornova ve Ankara yolunu takip ettim, taa ki Ulucak sapağına gelene kadar. Ulucak sapağından içeri girdim, Ulucak'ın içlerine kadar gitmeden Yakaköy-Çiçekli köy tabelasından sola sapıp Yakaköy'e kadar yolu takip ettim ve Yakaköy'de biraz dinlenip Çiçekli köy e iniş yaptım. Çiçekli köy ün içinden geçen yolu takip edip Ankara yoluna tekrar çıktım.(Çiçekli köye geldiğinizde Ankara yoluna çıkmak için iki yol var, tavsiyem köyün içinden geçen yolu takip etmeniz, soldan :) )
Ankara yoluna çıktıktan sonra ters yönden (emniyet şeridinden) kısa bir mesafe Ankara tarafına gidip Karaçam'a girdim. Aslında arkadan toprak bir yol da gidiyor o tarafa ama tam emin olamadım o yüzden emniyet şeridinden kıyıdan kıyıdan gittim.
Karaçam'a vardıktan sonra kayadibi homeros vadisi vs. tabelasını takip edip sol tarafa doğru bir yola giriyorsunuz. Ve sonunda Kayadibi köyüne varıyorsunuz. Kayadibi köyüne varmadan hemen önce yüksek bir nokta var oradaki manzara sanırım yorgunluğunuza değiyor.
Yanımda ne fotoğraf makinesi ne kamera ne başka birşey olmadığından dolayı maalesef sizinle fotoğraf video paylaşamıyorum. Bu yazıdan sonra umarım birileri gidip çeker forumda yayınlar.
Özellikle o tepe noktasından sonra köye doğru inmeye başlıyorsunuz , köye girmeden önce aşağıya doğru inen hafif bozuk asfalt bir yol var, oraya girip şehire varıncaya kadar iniş yapıyorsunuz. Özellikle o yoldan inmek istedim, diğer Çamiçi Eğridere yoluna göre daha sakin olur diye düşündüm, haklıymışım. Çok güzel bir iniş yolu, sakin ve manzarası harika. Yani gopro olsa çekilirmiş o video.
Toplam olarak yolun zorluğuna gelecek olursak, muhakkak belli bir kondisyon gerekiyor, benim gibi orta seviye veya daha iyi bir kondisyona sahipseniz yoldan keyif alırsınız. Başlangıç düzeyindeyseniz denemeyin derim. Özellikle Ankara yoluna çıktıktan sonra Karaçam - Kayadibi arası bayağa zorlayabilir.

Umarım yazı birilerinin işine yarar :) Bol bisikletli günler dileğiyle.

• Beğen
Tepkiler: tt2000
Scudo
Tepki
35
Bisiklet
Merida
hocam süper tur olmuş, ayaklarına sağlık. Bu rotayı biliyorum ama çok zor burası dediğin gibi. İyi kondisyon lazım.
Bi de oralarda çok köpek vardı, sen gittiğinde durum nasıldı ? :)))

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ayaklarınıza sağlık. çok güzel ve antrenman açısından mükemmel bir tur olmuş.

Alternarif olarak Mavişehir-Bostanlı-Karşıyaka-Alaybey-Altınyol-Turan-Ankara Asfaltı-Bornova(Osman Kibar)-Manisa Yolu-Çiçekliköy-Yaka Köy-Arka yoldan Ulucak-Kemalpaşa-Belkahve-Ankara Asfaltı-Bornova-Altınyol-Bayraklı-Turan-Alaybey-Karşıyaka-Bostanlı-Mavişehir güzergahı benim için daha uygun gibi. :) bu çizdiğiniz haritada toplam yol mesafeniz km olarak ne kadardı toplamda?

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Evet ara sıra köpekler vardı yolda ama sabah saatlerinde pek sorun olmuyor, genelde geceleri cesaret geliyor kendilerine :) şimdiye kadar pek köpeklerle ilgili sorun yaşamadım. Gece saatlerinde karşıma 20 li grup çıktığında hafif tırsma olabiliyor :)

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@Yigit Kurt

Başka bir zaman bu tavsiye ettiğin rotayı da deneyeyim, teşekkürler. Çok emin olmamakla birlikte sanırım toplam 67 km gibi bir yol yaptım.