Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir'de katlanır ile bir Ankaralı

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında burhan çetin tarafından paylaşıldı.

1. burhan çetin

burhan çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Herkese merhabalar Daha önce “İzmir'de bir Ankara'lı bol foto eşliğinde” başlığı altında bir gezi yazımı paylaşmıştım.

İzmir'de bir Ankara'lı bol foto eşliğinde - BisikletForum

Yine bir günlük mesleki eğitim sebebiyle Ankara’dan İzmir’e gitmem gerekti.Geçen turda modifiye etmiş olduğum 26” MTB'mi kullanmıştım.Bu turda ise 2 ay kadar önce aldığım Tern Link D8 katlanır bisikletimi kullandım.

26” MTB’yi otobüs ile götürmek sorun olmamasına rağmen katlanır bisiklet ile gitmek daha kolay oldu.İzmir’de otobüsten indikten sonra şehir içi servislere bisikletim ile binebilmek ise gerçekten iyi geldi.Aksi taktirde 35 km.yi bisiklet üstünde gitmem gerekecekti.Aynı şekilde dönüşte de İzmir otogarına gelirken de şehir içi servislerden yararlanabildim.

IMG_4805.JPG

1.GÜN

9 Haziran gecesi 23:00 otobüsüne bindim.Ertesi sabah 8 gibi şehir içi servis ile Güzelyalı’ya geçtim.Burada arkadaşım Bora beni arabası ile karşıladı.Bisikletimi arabasına koyduk ve Urla ile Seferihisar arasında bulunan Yelki Köyündeki (eskiden köymüş ama şimdi küçük bir ilçe kadar olmuş) arkadaşımın evine geldik.Kahvaltımızı yaptıktan sonra bisikletlerimizi açtık Seferihisar ve Sığacık koyuna gitmek üzere saat 12 gibi yola çıktık (bu arada arkadaşım Bora Dahon Vitesse D8 kullanıyor).Yolun ilk 6-7 km’lik kısmı tırmanışla geçti sonrasında ki 3 km’lik kısımda ise yol yapım çalışmaları vardı.Kendimizi fazla yormadan yaklaşık 1 saat pedallayarak Seferihisar’a vardık.

2015-06-10 13.11.59.jpg
    IMG_4750.JPG

Biraz Seferihisar’da dolaştıktan sonra Mandalina bahçeleri arasından yarım saat kadar pedallayarak Sığacık koyuna vardık.Ne yazık ki bazı mandalina bahçelerinin satılık olduğunu bazılarının ise içine inşaat yapıldığını gördük.Öğleden sonra Sığacık’ta buluştuğumuz Seferihisar’ın yerlisi olan bir arkadaşımıza sebebini sorduğumuzda “mandalinanın bahçeden aracılar tarafından 25 kuruş gibi komik rakamlara alındığını dolayısıyla üreticilerin çareyi bahçelerini satmakta bulduklarını”söyledi.Böyle giderse yakın bir gelecekte ne yer ne içeriz Allah bilir.

IMG_4751.JPG

IMG_4752.JPG

IMG_4754.JPG

Sığacık Yat limanı ve yeniden düzenlenmiş arka sokaklarda dolaştıktan sonra dik bir tepeyi aşarak Büyük Akkum plajına geldik.Bu plaj belediyenin kontrolünde.Temiz ve bakımlı soyunma kabinleri,tuvaletler,şezlong ve şemsiye imkanı sunuluyor.Tamamı ücretsiz.Deniz de çok güzel tavsiye ederim.Bu senenin yüzme sezonunu burada açtım.Deniz biraz dalgalı olsa da çok güzeldi.

IMG_4758.JPG IMG_4759.JPG IMG_4762.JPG IMG_4763.JPG IMG_4770.JPG IMG_4771.JPG IMG_4772.JPG IMG_4774.JPG IMG_4775.JPG
    Saat 19 gibi tekrar Seferihisar’a döndük,yemek yedik.Bisikletlerimizi katlayarak 23 otobüsü ile geri döndük.İlginçtir otobüste bizde başka 1 tane yolcu olmasına rağmen şoför; “aslında bisikletleri otobüse almam yasak ama hadi bu seferlik binin” dedi.Şaşırdım zira Ankara'da hiç sorun olmuyor .Hatta tenha saatlerde şoförler bisikleti katlamama gerek bırakmadan orta kapıyı açıp buyur ediyorlar.

2.GÜN

Gün içinde mesleki eğitimi tamamladıktan sonra otobüs ile Çiğli’ye geçtim.Tabii ki bisikletimi de yanıma alarak.İşlerimi hallettikten sonra bisiklet ile Bostanlı iskelesine geçtim,oradan da arabalı feribot ile Üçkuyular İskelesine.

2015-06-11 20.01.59.jpg

2.gün için planımız Perşembe akşamı bisikletçileri(PAB) ile turlamaktı.Bora Göztepe’de PAB ile buluştu.Ben de Feribot’tan indiğim yerde sahilde onları bekledim.10 dk kadar sonra PAB ile birlikte Bora geldi ve hep birlikte pedallamaya başladık.İstikamet Güzelbahçe.

IMG_4787.JPG
    Yolda bir defa mola verdik.Bazen sakin bazen de tempolu pedalladık.Yolun düz bir bölümünü 3 km boyunca 30-35 km hız ile geçtik,Bora ve ben katlanır kullanmamıza rağmen ekipten geri kalmadık ve sonunda Güzelbahçe’ye vardık.Yemek,çay,kahve sohbet derken vakit su gibi geçti.O akşam tanıştığımız ve gençlere nal toplatan 62’lik Hüseyin Ağabeyimize ve Taner kardeşime buradan selam olsun.Sıcakkanlı tavırlarından dolayı tüm PAB ekine ayrıca teşekkürler.

Saat 23 gibi arkadaşlar dönüş yoluna çıkarken biz Urla yönüne doğru birkaç Km. daha ilerleyerek Seferihisar yoluna döndük ve 4 km daha pedallayarak eve vardık.

IMG_4788.JPG

3. GÜN

Bu gün için planımız Çeşmealtı’nda yüzmek üzerine.Yine hareket noktamız Yelki.Trafiğin az olduğu ara yolları kullanarak sahil yoluna çıktık.

IMG_4794.JPG
    Biraz ilerledikten sonra Bora’nın kullandığı Dahon’un arka lastiğine kocaman bir çivi girdi.Tamir esnasında yanımızdan geçen en az 5 tane bisikletli arkadaşın bir şeye ihtiyacımız olup olmadığını sorması çok güzeldi.

IMG_4797.JPG

15 km sonra Çeşmealtı’na vardık.Denize girelim balık yiyelim derken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmamışız.Saat 23’te Ankara otobüsüne binmem gerekiyordu ancak sezonun tam olarak açılmaması nedeniyle bulunduğumuz bölgeden o saatte minibüs olmadığını öğrenince hızlı bir tempo ile Urla – İzmir minibüslerinin geçtiği noktaya kadar 4 km pedalladık.Buraya vardığımız anda minibüs geldi.Hemen bisikletlerimizi katladık ve minibüse bindik.Seferihisar ayrımında tekrar bir minibüs aktarması ile eve ulaştık.Sonrasında arkadaşım beni otogar servislerine bıraktı.Böylece zevkli bir İzmir gezisi daha sonu telaşlı olsa da sona erdi.

Bisikletlerimizin katlanır olması sayesinde gittiğimiz yerlerde akşam daha geç saatlere kadar vakit geçirebildik ve geç vakitte yorgun argın bisiklet sürmemiz gerekmediğinden bu gezi daha güzel oldu diyebilirim.

IMG_4798.JPG IMG_4799.JPG

Allaha şükürler olsun kazasız, belasız evime döndüm.

IMG_4815.JPG

Yaptığım Yol:

Gidiş ve dönüşte ev - AŞTİ arası.63 km.
    İzmir içi: 97 km olmak üzere toplam:160 km

İlginiz için teşekkürler.Sonra ki gezi yazılarında buluşmak dileğiyle.Hoşçakalın.

2. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Tur çok güzel olmuş ds aklıma bir soru takıldı büyük harflerle başlık açılıyor muydu :naslyany: