İzmir'de çalınan bisikletler

Ozan O.

Üye
Tepki
34
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar forumda çalıntı haberlerinin neredeyse yarısı İzmir' den gelmekte ve İzmir çalıntı haberlerinin neredeyse tamamı Karşıyaka-Bostanlı taraflarında...
Bunları bir İzmirli olarak güzel İzmirime yakıştıramıyorum. Noldu bu şehre neden böyle olduk?.. Kordon' daki bisikletlerden zil çalacak kadar niçin düştük?

Scudo

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Evet haklısınız bende biraz dikkat ettiğimde çalıntı haberlerinin çoğu izmir den geliyor. Çalıntı olaylarının yaşanması ayrı bir üzücü. Ama İzmir gibi nezih bir şehirde yaşanması daha da üzüyor insanı. Galiba büyük şehrin kötü yönleri diyebiliriz.

• Beğen
Tepkiler: Ozan O.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
çok dikkat çekiyoruz. İzmir bisikletli nüfüsu yoğun olan bir yer, kaliteli bisikletlerimiz de çok. Bunun sonucunda bu tür hırsızlıkların olması normal. Ama emniyet zaafı var, bence her şehirde bir grup oluşturulmalı ve çalıntı bisikletler için ufak araştırmalar yapmaları lazım. Mesela bizim şehrimizde her pazar gıda pazarının olduğu yerde bit pazarı kuruluyor ve ciddi anlamda kaliteli bisikletler var. En son dahon gördüm. Bizim de bir şeyler yapmamız lazım.

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
lütfen dikkat: yazacağım yazı tartışma amacı ile yazılmamıştır.
hırsızlık nezih şehirde olmaz,nezih olmayan bir şehirde olur diye bir şey yok. insanın olduğu her herde hırsızlık olmuştur,olmaktadır ve olacaktır.
bu şehre ne oldu deniliyor, olanı şu: insanlık bitti.
İzmir bisiklet nüfüsunun yoğun olduğu bir yer deniliyor,bence tam tersi,bir avuç insan bisiklete binmiyor,binmeye çalışıyor. bisiklet nüfüsunun fazla olması için 4 milyonu aşan İzmir de yüzbinlerce kişinin hergün bisiklete binmesi gerek. iki bisikleti ve hergün bisiklete binen biri olarak,binlerce kişiyi bile görmüyorum. internetten gördüğüm kadarı ile Konya bu konuda ipi göğüslemiş.
emniyet zaafı var deniliyor,buda yanlış,binlerce liralık bisikleti 10 liralık kilit ile kilitleyip başından ayrılınırsa hırsıza gel al diye davetiye verilir.ayrıca emniyet kuvvetleri bisiklet için özel bir tim oluşturmaz.
bit pazarında satılan bisikletler başka illerden gelmiş de olabilir.
bizimde birşeyler yapmamız gerekiyor deniliyor,doğru,yapmamız gereken şey: bisiklete her gün binmek,pizzacıya,hamburgerciye alış veriş merkezlerine ve de hiç bir yere park etmeden,bodruma,kömürlüye,çatıya,merdiven boşluğuna kilitlemeden işimiz bitince evimizin içerisine koymaktır.

Lütfi Ö.

Üye
Tepki
1
Ben bu çalıntıların nedenini biliyorum da söylemiyim. İzmir karşıyaka da tam 2 bisiklet çaldırdım. Kimlerin çaldığınıda çok iyi biliyorum gözümle gördüm. Bu çalıntı olaylarını yapanlar karşıyaka bostanlı da yaşamıyorlar. Sabahtan gelip hırsızlık yapıp akşam mağaralarına dönüyorlar. Allah sonumuzu hayır etsin.

• Beğen
Tepkiler: mustafa ç

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.230
Bisiklet
Mosso
izmir malesef eski izmir değil eskiden metroya binerken bile bir nezaket vardı şimdi insanlar birbirini ezercesine biniyor. insanlar güler yüzlü kibar naif ti şimdi köyden davarını satan izmire toplandı şehirlilik bilinci zamanla köylü bilincine dönüştü ister istemez hırsızlık ve diğer kötü şeyler çoğaldı

Lütfi Ö.

Üye
Tepki
1
@Soner U.
Çok haklısınız. Dün metroda bağırmamak için kendimi zor tuttum. Metrodan inmek için insanları yararak ilerlemek gerekiyor kapı önünde. Anlayış ve düşünce sıfır. Dediğiniz gibi davarını ineğini satan soluğu izmirde alıyor. Haliyle bu tip çalıntı, görgüsüzlük olayları tavan yapıyor.

LanaLis

Üye
Tepki
29
İsim
Bircan
Merhaba öncelikle konuya acil cevap lazım bunu belirteyim.
Kafayı yiyeceğim güzel yalıda çalışıyorum evim Yeşilyurtta güzelyalıdan yeşilyurta olan o meşakkatli yokuşu tüm izmirliler bilir..
Ve ben o yokuşu çıkarken resmen can veriyorum ömrüm kısalıyor arkadaşlar..
O taraflarıda cok iyi bilmiyorum o hatay caddesi tarafı dışında yolum düz olacaksa yolum uzasın varsın dolunay pastahanesinin yokuşu beni çıldırtıryorr yok mu bir bilen yol uzasada beni yokuş değilde rampadan eve götürecek bir güzergah??

LanaLis

Üye
Tepki
29
İsim
Bircan
Bende diyorum neden cevap gwlmiyo yalnış yere yazmışım işe bak.

gıbıç

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
göktuğ Kaan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru haklısınız aynısını motosiklet meselelerinde yapanlar var.
hatta başarılı oluyorlar

yaoart

Üye
Tepki
17
İsim
Oğuz Y.
Kusura bakmayın da bu hırsızlıkların İzmir'de olmasının sebebi, ne "dikkat çekmeniz" ne de "kaliteli bisikletleriniz"..

İzmir eski İzmir değil! Belki farkında değilsiniz, ancak dışarıdan bakınca daha net görünüyor.. Güzelim şehir vasat yapılarla dolmuş, her dağ, her boş arazi gecekondu halinde. Belediyenin toplu konut ile düzeltilmek isteyip, tüm çehreyi daha da batırması ayrı üzüntü veren durum.. O güzelim, yeşil İzmir şimdilerde tıpkı Brezilya'nın favelaları gibi..

Bütün bunlar yetmez gibi yoğun göç alıyor şehir. Suriyeli ve Kürt sayısı çok çok fazla. Irkçılık olsun diye demiyorum, ancak öyle. Yerlisi ise yok denecek kadar kayıp. İşsizlik oranı, önlenemeyen göç İzmir'i daha da kötü bir şehir yapmış. İşsiz, fakir insanlar haliyle hırsızlığa yöneliyor.. Dar sokaklar, keşmekeş, eski yapılar.. Hepsi etken.

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı

deserthawk

Üye
Tepki
19
Merhabalar,

Bisiklet alma takıntısıyla bu forumla tanıştım. Konuyu görünce yazayım dedim.

Gümüşpala, Yamanlar, Menemen vb. anlayacağınız etnik grubun yoğun olduğu yerde bazı haysiyetsizlerin mesleği bu olmuş. Hiçbir şekilde güven olmaz arkadaşlar, belediyenin park yerlerine bırakıp gidenler oluyor. Ben bisikleti hayatta koymam oraya :)