Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir'de Bisikletli Yaşama Başlamak

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Lutfi Sezer tarafından paylaşıldı.

1. Lutfi Sezer

Lutfi Sezer Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Selamlar. Normalde forumlara ilgi duyan birisi değilim. Bu yüzden forum kültürüm kısıtlıdır. Ancak bisiklet araştırmalarım sırasında bisikletforum'un titizlikle hazırlandığı belli olan birkaç inceleme ve tavsiye yazısına denk gelince kendimi üye olmaktan alıkoyamadım :) Bu yüzden de, öncelikle foruma katkı sağlayan ve henüz hiçbirini tanımadığım üyelere samimi teşekkürlerimi sunuyorum.

--- Özet için doğrudan en alttaki maddelere bakabilirsiniz ---

Bu yazı benim başlangıç noktam. Şimdiye kadar iki bisikletim oldu. İkisi de, kadro renginin zevkime hitap etmesi dışında herhangi bir kıstas gözetilmeksizin satın alındı. İlki zaten bisiklet kullanmayı öğrendiğim BMX'ti. Ancak şimdi düşünüyorum da; 8 sene önce o çift amortisörlü, full çelik aksamlı ve yarım ton (!) ağırlığındaki bisikleti hangi akla hizmet almışım, anlayamıyorum. Talihsizlik diyelim.

Şimdi ise bakış açım çok farklı. Günümüzde, özellikle de bizimki gibi fosil yakıt fiyatının dudak uçuklattığı ve sürücü ehliyetlerinin son derece sorumsuzca dağıtıldığı bir ülkede otomobil kullanmanın, zaruri durumlar haricinde çılgınlık olduğunu düşünüyorum. Gündelik yaşamımı da genellikle bisikletle alınabilecek mesafeler dahilinde geçirdiğim için, malum sonuca ulaşmak hiç de zor olmuyor: "Bir bisiklet almalıyım!"

Bir diğer ilgi sebebim ise; bisikletin aslında en temel ve en eski fizik prensiplerine dayanan bir makine olarak halen insan hayatındaki önemini kaybetmemesi. Bu prensiplerin kolayca anlaşılıp uygulanabilir oluşu; yeri geldiğinde bisikletinizin tamircisi, hatta yaratıcısı olmanıza ve daha da önemlisi, bundan zevk almanıza olanak sağlıyor. Nihai hedefim de kendi bisikletlerimi toplamak zaten.

Ancak; mevcut imkan ve çevre şartlarım nedeniyle, bisiklete geri dönüşümü giriş seviyesinde hazır bir modelle başlatmam daha makul görünüyor. Haliyle bu uzun girizgahlı yazının amacı ortaya çıkıyor.

İnternet üzerinde uzun araştırmalar yaptım. Biraz da mesleki merak saikiyle "Bisiklet'i ders gibi çalıştım" desem, yeridir. İzmir sınırlarında bisiklet tutkunlarınca ismi sıklıkla zikredilen bisikletçileri en yakın zamanda gitmek üzere ziyaret listeme aldım. Tabi öncesinde bir de buraya sormam gerekiyordu.

Ben biraz duygusal şekilde, kendi markalarımızı desteklemem gerektiği düşüncesindeyim. O yüzden de genel kanının aksine, örneğin "Ümit Bisiklet"e son derece sıcak bakıyorum. Belki kalite noksanlığı olabilir. Belki hakikaten az bir bütçe genişlemesiyle fiyat/performans oranı daha düşük modeller tercih edilebilir. Fakat kendi markalarımıza destek vermezsek, gerçekten kaliteli ürünler veren bir markaya da asla sahip olamayız. Haksız mıyım?

Servis ve garanti konuları çok umurumda değil açıkçası. Eğer bir hobi edineceksem, masrafı ikinci plana atarak aksaklıklarla kendim baş edebilmeliyim. Tabi, göz göre göre kalitesiz parçalardan oluşan bir bisikleti sırf ucuz diye alıp, daha sonra o parçaları kalitelileriyle değişip astarını yüzünden pahalıya getirmek de akıl karı değil. Özetle, benim için önemli olan, "astar-yüz masrafları"nın dengede kalması.

Aslında kriterlerimi yazıda belirttim. Yine de özet sunmak için maddeler halinde yazayım:

- Bozuk asfalt yollarda ilçeler arası ulaşımda rahat kullanabileceğim,
    - Sorunsuz değilse de makul bir kalite sunan,
    - Benzer kalitedeki rakipleri içerisinde en düşük fiyatı sunan,
    - Mümkünse yerli üretim olan,
    - Hafif

bir Hardtail MTB arıyorum. Ve bir de; İzmir'de bisiklete gönül vermiş ve bu konuda kafada oluşabilecek her türlü soruyu yardımsever şekilde cevaplayacak, dükkandan içeri giren şeyin iki ayaklı bir cüzdan değil de, hevesli bir bisikletsever olduğunu bilen bir bisiklet satıcısı.

Rastgele bir örnek: http://umitbisiklet.com.tr/urun-detay.asp?PrID=2

2. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sanirim en onemli noktayi atlamissiniz, bütçe belli değil :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

3. farukbal

farukbal Yeni Üye

Seviye:
    Sedona 300 sport var bende. Oldukça kullanışlı. Ben çok memnunum. Fiyatı da uygun.

GT-P5110 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Lutfi Sezer

Lutfi Sezer Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Gelecek önerileri 2-3 modele indirgememek için, bütçeyi kasten belirtmedim. Benzer belirsizliği yaşayıp da bu konudan faydalanmak isteyen başkalarına da faydamız dokunabilir böylece :)

Teşekkürler, not ettim. Ama biraz daha düşük fiyatlı modellere de hayır demem doğrusu :)

5. Nizami

Nizami Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Lütfi abiciğim bence Bisan XTY - 5120 Bir bak derim.

6. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Onu beşi bilmem de benim onerim bisikleti hayatiniza entegre edecekseniz mtb dusunmeyin derim. City Sport City Fun olur, Sportive olur hangisi bütçenize uyarsa ona yonelin, ama bisikletiniz şehir bisikleti olsun :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

7. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Daha da entegre etmek isterseniz katlanır alın.Otobüs, metro vb gibi ulaşım araçlarını rahatlıkla kullanabilir.Aracınızın bagajında ve evinizin bir köşesinde yer kaplamadan muhafaza edebilirsiniz.

8. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Karşıyaka'da Seda Bisiklet'e uğrayın derim. İstediğiniz özelliklerde bir satıcı olduğunu düşünüyorum. Marka olarak Sedona, Carraro, Bianchi önericem ama fiyatları verdiğiniz örnekten biraz daha pahalı gelebilir. Yapmak istediklerinizle hardtail MTB birebir uygun olmasa da kullanılmaz değil, ama ben yine de size hibrit (cross olarak da geçer) türü şehir bisikletlerinden tavsiye ederim.

9. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tum yazınızı okuyamadım ama bisiklet tabsiyesi istiyorsunuz, mtb sanırım, izmirde kullanıcaksınız genel olarak bisiklet yollarını biliyorum akıcı bir yol bisikleti ideal sslında ama seda bisiklet ksk bir uğrayın ben ordan almıştım ,, bülent abi var yılların bisikletçisidir, bu bilgelik ve cooluk olarak hareketlerine yansır saygı ve gıcıklık arası hislere kapılırsınız..
    Accell var sundu yine alsancak ve bostanlıda. Bol mtb de var ellerinde, bir bakın derim

10. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    izmir'deki yollar genel olarak duzgun, yol bisikleti ile bile hic bir sorun yasayaciginizi sanmiyorum, artik mazgallar da capraz takilma gibi bir sorun olmaz, ilginctir ki ben bisikletliye arabalar tarafindan bu kadar saygi gosterilen bir sehir gormedim, aydin selcuk gibi yerlerde bindim, adamlarin umurunda degil, bence siz hibrit bir model alip baslayin sikilirsaniz degistirirsiniz yol ve ya mtb'ye

11. Lutfi Sezer

Lutfi Sezer Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Onerileriniz icin cok tesekkur ederim, hepsini karsilastirma listeme aldim. Katlanir bisikletle cok kisa bir munasebetim oldu ama pek rahat edemedim. O yuzden onu bastan eledim.

Sehir bisikleti yerine Hardtail MTB istememin sebebi, on suspansiyonun ve biraz daha kalin lastiklerin amacima uygun olacagini dusunmemdi. Her ne kadar cogunlukla asfaltta surecek de olsam, bunun Arnavut kaldirimi var, toprak yolu var, arada ufak tefek sehir cevresi gezileri var...

On suspansiyonlu bir sehir bisikleti dusunulebilir. Hatta port bagaj ve camurluklar icin ek masraftan kurtulmus olurum. Ama lastikler konusunda tereddutluyum. Yanilmiyorsam 1-2 cm arasinda degisen bir kalinlik farki oluyor iki lastik tipi arasinda. Bunun pratikte hangi etkilerini yasarim, tecrubem olmadigi icin pek kestiremiyorum. (Not: 100 kg'a yakin, 187cm bir insanim)

Velhasil, yarin ugrayacagim bisikletcilerin tavsiyelerini de buradakilerle harmanlayarak bu isi sonuclandiracagim muhtemelen. Magaza onerileriniz icin de ayrica tesekkurler.

Yaya olarak ben de gozlemliyorum bunu aslinda. Diger yandan IBB'nin de icraatlerle, etkinliklerle, afislerle bisiklet kulturune destek olmasini takdirle karsiliyorum. Izmir'in bircok konuda farkindaligi yuksektir zaten, ovmek gibi olmasin:)

12. Lutfi Sezer

Lutfi Sezer Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Merhaba. Bugun magaza gezime Cankaya'daki Sundu Bisiklet ile basladim ve karsilastigim yardimsever yaklasim uzerine de orada bitirdim:)

589TL fiyatli Salcano City Fun 60'ta karar kildik. Boylece asagi yukari tum yorumlarin sentezini yakalamis oldum. Sabit masa olmasa da genel olarak sehir tipinde tasarlanmis, buyuk oranda aluminyum alasim bilesenlerden mutesekkil, uzun yillarin bende olusturdugu pasi atmaya yetecek ozelliklerde bir bisiklet sectigimi saniyorum.

Onerileriniz icin hepinize tesekkurler:) Husnu Bey ve diger Sundu Bisiklet calisanlarina da giyaplarinda tekrar tesekkur ediyorum:)